Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

EBC: ZA MIESIĄC PRZEGLĄD SKUPU AKTYWÓW

Europejski Bank Centralny może dokonać ponownej oceny warunków finansowania podczas posiedzenia w czerwcu – wynika z protokołu z posiedzenia EBC z 21-22 kwietnia.

EBC: ZA MIESIĄC PRZEGLĄD SKUPU AKTYWÓW
FOT.: EBC

Jak podano, na posiedzeniu Rady Prezesów panowała powszechna zgoda co do utrzymania oceny ryzyka wyrażonej na marcowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej, której rewizja mogłaby zostać dokonana podczas publikacji czerwcowej projekcji makroekonomicznej. W związku z tym członkowie uważali, że w bilansie ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro w najbliższym okresie nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym, podczas gdy bilans ryzyk średniookresowy pozostaje bardziej zrównoważony – napisano w protokole.

  • Niepewność zarówno co do czasu, jak i siły ożywienia w strefie euro pozostaje w mocy, o czym świadczy ciąg rewizji w dół stopy wzrostu PKB oczekiwanej na pierwszy kwartał roku. Zwracano również uwagę, że perspektywy zarówno wzrostu, jak i inflacji pozostają zależne od działań polityki fiskalnej i bardzo akomodacyjnego nastawienia polityki pieniężnej. Zwrócono też uwagę, że od czasu projekcji EBC z marca 2021 r. nastąpiła dalsza korekta w górę perspektyw inflacji na lata 2021 i 2022 r.
    Według członków EBC w niektórych obszarach strefy euro powrót do poziomów rozwoju sprzed pandemii nie nastąpi do końca 2022 r.
  • Perspektywy gospodarcze w najbliższym czasie pozostają zamglone niepewnością, co do odrodzenia się pandemii i tempa kampanii szczepień. Wybiegając w przyszłość, postępy w kampaniach szczepień i przewidywane stopniowe złagodzenie środków, zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby, stanowią podstawę oczekiwania zdecydowanego ożywienia działalności gospodarczej w 2021 r. – napisano w protokole.
Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Jak podnieść stopy i nie przewrócić Włoch? Euro mocno w dół, zachodnioeuropejskie giełdy w górę po konferencji prezes EBC Christine Lagarde. Bank centralny strefy...

UE

EBC ma 5 mocnych powodów, dla których nie powinien podnosić stóp. I jeden, który i tak przeważy. W czwartek przedsiębiorcy i inwestorzy będą wsłuchiwać...

POLSKA

Komunikat prasowy o ustanowieniu dwustronnej linii swapowej między Europejskim Bankiem Centralnym a Narodowym Bankiem Polskim.

Bez kategorii

Europejski Bank Centralny schłodził w czwartek europejskie rynki. Stóp nie podniósł - ale zapowiedział szybsze zakończenie programu skupu aktywów APP.

%d bloggers like this: