Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Bez kategorii

EBC SCHŁODZIŁ RYNKI. LAGARDE ZAPOWIADA SZYBSZE ZACIEŚNIANIE POLITYKI MONETARNEJ

Europejski Bank Centralny schłodził w czwartek europejskie rynki. Stóp nie podniósł – ale zapowiedział szybsze zakończenie programu skupu aktywów APP.

CHRISTINE LAGARDE EBC
CHRISTINE LAGARDE, PREZESKA EBC

Od kwietnia poziom skupu będzie spadał o 10 miliardów euro miesięcznie, a ostatnie obligacje EBC kupi między lipcem, a wrześniem. A po zakończeniu skupu aktywów – choć nie wiadomo jak szybko po – bank rozpocznie podnoszenie stóp procentowych – tłumaczyła prezeska EBC Christine Lagarde.

Po konferencji zarządu EBC wyprzedaż na europejskich giełdach przyspieszyła – DAX, środowy lider wzrostów (ponad 6 procent w górę) w czwartek tracił ponad 2 procent. Zdaniem Krzysztofa Cesarza, dyrektora ds. akcji w Skarbiec TFI mimo, że Christine Lagarde wielokrotnie powtarzała, iż wszystkie opcje są na stole – rynek odebrał jej słowa jako wstęp do komunikowania podnoszenia stóp procentowych.

EBC SCHŁODZIŁ RYNKI. LAGARDE ZAPOWIADA SZYBSZE ZACIEŚNIANIE POLITYKI MONETARNEJ
KRZYSZTOF CESARZ, DYREKTOR DS. AKCJI W SKARBIEC TFI KOMENTUJE W BIZNES24 ZAMKNIĘCIE RYNKÓW

Stopy EBC bez zmian (na razie)

Na razie stopy EBC pozostały na niezmienionym poziomie. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 0%.

STOPY PROCENTOWE EBC
GŁÓWNA STOPA PROCENTOWA EBC

W związku z wojną na Ukrainie Rada Prezesów banku podjęła decyzję o przedłużeniu kredytu repo dla banków centralnych Eurosystemu (EUREP) do 15 stycznia 2023 r.

Jak podał EBC rosyjska inwazja na Ukrainę jest przełomem dla Europy. Rada Prezesów wyraża pełne poparcie dla narodu ukraińskiego. EBC zapewni płynne warunki płynności i wdroży sankcje przyjęte przez Unię Europejską i rządy europejskie. Rada Prezesów podejmie wszelkie działania niezbędne do wypełnienia mandatu EBC w zakresie dążenia do stabilności cen i ochrony stabilności finansowej – czytamy w oświadczeniu banku.

Bank centralny strefy euro obniżył też prognozę wzrostu PKB strefy na ten rok do 3.7 procent (z 4.2 procent).


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EBC SCHŁODZIŁ RYNKI. LAGARDE ZAPOWIADA SZYBSZE ZACIEŚNIANIE POLITYKI MONETARNEJ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Szef amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził determinację tamtejszego banku centralnego do obniżenia inflacji i powiedział, że agresywne podwyżki stóp możliwe są już w...

UE

Jak podnieść stopy i nie przewrócić Włoch? Euro mocno w dół, zachodnioeuropejskie giełdy w górę po konferencji prezes EBC Christine Lagarde. Bank centralny strefy...

UE

EBC ma 5 mocnych powodów, dla których nie powinien podnosić stóp. I jeden, który i tak przeważy. W czwartek przedsiębiorcy i inwestorzy będą wsłuchiwać...

%d bloggers like this: