Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

EBC GODZI SIĘ NA WYŻSZĄ INFLACJĘ. HISTORYCZNA ZMIANA STRATEGII

Europejski Bank Centralny godzi się na wyższą inflację w strefie euro, która ma być kosztem ożywienia gospodarki po pandemii Covid-19. Dziś EBC ogłosił zmianę celu inflacyjnego na symetryczny dwuprocentowy. To oznacza, że poziom dopuszcza odchylenia w średniom okresie od tego celu – zarówno w górę, jak i w dół.

Dotychczas EBC kierował się zasadą, że roczny wzrost cen może być niższy, ale nigdy nie może przekraczać dwóch procent. W czerwcu zharmonizowana inflacja w strefie euro wyniosła 1,9 proc.

Nowy konsens zarządu EBC odnośnie wysokości inflacji został osiągnięty na zakończonym wczoraj posiedzeniu zarządu EBC, które podsumowało pierwszy od prawie 20 lat przegląd strategii banku centralnego strefy euro.

CZYTAJ TEŻ: Z ADAMEM GLAPIŃSKIM DO 2028 ROKU? PREZYDENT ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ

Decyzja EBC o podniesieniu celu jest zbieżna z obecnym postępowaniem większości banków centralnych państw dotkniętych pandemią COVID. Banki te albo przymykają oczy na rosnącą inflację – jak NBP – albo podnoszą swoje cele inflacyjne – jak prawie rok temu uczynił FED, czyli bank centralny USA.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Tym razem Europejski Bank Centralny postanowił pozostawić stopy procentowe w eurolandzie na niezmienionym poziomie czyli w przypadku stopy refinansowej na poziomie 4.25% a stopę...

INFLACJA

Inflacja w Polsce w połowie unijnej stawki. W strefie euro nieznacznie spadła, ale nadal znajduje się powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego.

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,6% w czerwcu w ujęciu rocznym. W maju wyniosła ona 3.8%, a zatem mamy...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...