Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

EBC GODZI SIĘ NA WYŻSZĄ INFLACJĘ. HISTORYCZNA ZMIANA STRATEGII

Europejski Bank Centralny godzi się na wyższą inflację w strefie euro, która ma być kosztem ożywienia gospodarki po pandemii Covid-19. Dziś EBC ogłosił zmianę celu inflacyjnego na symetryczny dwuprocentowy. To oznacza, że poziom dopuszcza odchylenia w średniom okresie od tego celu – zarówno w górę, jak i w dół.

Dotychczas EBC kierował się zasadą, że roczny wzrost cen może być niższy, ale nigdy nie może przekraczać dwóch procent. W czerwcu zharmonizowana inflacja w strefie euro wyniosła 1,9 proc.

Nowy konsens zarządu EBC odnośnie wysokości inflacji został osiągnięty na zakończonym wczoraj posiedzeniu zarządu EBC, które podsumowało pierwszy od prawie 20 lat przegląd strategii banku centralnego strefy euro.

CZYTAJ TEŻ: Z ADAMEM GLAPIŃSKIM DO 2028 ROKU? PREZYDENT ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ

Decyzja EBC o podniesieniu celu jest zbieżna z obecnym postępowaniem większości banków centralnych państw dotkniętych pandemią COVID. Banki te albo przymykają oczy na rosnącą inflację – jak NBP – albo podnoszą swoje cele inflacyjne – jak prawie rok temu uczynił FED, czyli bank centralny USA.

EBC GODZI SIĘ NA WYŻSZĄ INFLACJĘ. HISTORYCZNA ZMIANA STRATEGII

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i również o kondycji polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aktualnej sytuacji gospodarki niemieckiej rozmawiał Marcin Dobroewolski z BIZNES24 z Matuszem Urbanem, z Oxford Economics.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak będą się kształtować ceny karnetów narciarskich w tym sezonie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Rzetelskim, wiceprezesem Polskich Stacji Narciarskich...

INFLACJA

Inflacja w Szwajcarii spowolniła do tempa najniższego od dwóch lat. Decyzyjne posiedzenie Banku Szwajcarii zaplanowano na 14 grudnia. Ceny konsumpcyjne w Szwajcarii wzrosły w...

%d