Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

EBC GODZI SIĘ NA WYŻSZĄ INFLACJĘ. HISTORYCZNA ZMIANA STRATEGII

Europejski Bank Centralny godzi się na wyższą inflację w strefie euro, która ma być kosztem ożywienia gospodarki po pandemii Covid-19. Dziś EBC ogłosił zmianę celu inflacyjnego na symetryczny dwuprocentowy. To oznacza, że poziom dopuszcza odchylenia w średniom okresie od tego celu – zarówno w górę, jak i w dół.

Dotychczas EBC kierował się zasadą, że roczny wzrost cen może być niższy, ale nigdy nie może przekraczać dwóch procent. W czerwcu zharmonizowana inflacja w strefie euro wyniosła 1,9 proc.

Nowy konsens zarządu EBC odnośnie wysokości inflacji został osiągnięty na zakończonym wczoraj posiedzeniu zarządu EBC, które podsumowało pierwszy od prawie 20 lat przegląd strategii banku centralnego strefy euro.

CZYTAJ TEŻ: Z ADAMEM GLAPIŃSKIM DO 2028 ROKU? PREZYDENT ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ

Decyzja EBC o podniesieniu celu jest zbieżna z obecnym postępowaniem większości banków centralnych państw dotkniętych pandemią COVID. Banki te albo przymykają oczy na rosnącą inflację – jak NBP – albo podnoszą swoje cele inflacyjne – jak prawie rok temu uczynił FED, czyli bank centralny USA.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EBC GODZI SIĘ NA WYŻSZĄ INFLACJĘ. HISTORYCZNA ZMIANA STRATEGII

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

%d bloggers like this: