Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

EBC NIE ZASKOCZYŁ RYNKÓW

Niespodzianki we Frankfurcie nie było i zgodnie z oczekiwaniami Europejski bank centralny po raz drugi z rzędu podniosły stopy procentowe o 75 pb. Zapowiedział też kolejne podwyżki.

STOPY EBC CHRISTINE LAGARDE
CHRISTINE LAGARDE, PREZESKA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

Tym samym koszt pieniądza w strefie euro wzrósł do najwyższego poziomu od 14 lat i wynosi obecnie 2 proc. Przypomnijmy że lipcu władze banku centralnego strefy euro dokonały pierwszej podwyżki stóp procentowych od ponad dekady i po przeszło ośmiu latach zrezygnowały z polityki ujemnych stóp procentowych.
Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu rady prezesów, EBC oczekuje, że będzie kontynuować podnoszenie stóp procentowych, żeby zapewnić, aby inflacja wkrótce powróciła do celu wynoszącego 2% w średnim okresie.

Zgodnie z wrześniowym odczytem inflacja w strefie euro wyniosła 9,9 proc.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: