Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

EBC NIE WIE CO DALEJ. LAGARDE: „BĘDZIEMY DZIAŁAĆ Z MIESIĄCA NA MIESIĄC”

Ujemne stopy procentowe w strefie euro przechodzą do historii. Europejski Bank Centralny zaskoczył nie samą podwyżką, a jej skalą – bo podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 pb.

EBC NIE WIE CO DALEJ. LAGARDE: "BĘDZIEMY DZIAŁAĆ Z MIESIĄCA NA MIESIĄC"
Prezes EBC Christine Lagarde.

Decyzja Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego i mocna podwyżka stóp procentowych jest pierwszą od 11 lat. EBC zdecydował się na ten ruch, by walczyć z rosnącą w strefie euro inflacją. Ta, według danych z wtorku, w niektórych krajach przebija 20%.

Przypomnijmy, jak wynika z danych podanych przez Eurostat, inflacja HICP w strefie euro ustanowiła nowy rekord w przeszło 20-letniej historii unii walutowej. Najwyższe poziomy drożyzny odnotowano w Estonii (22%) i na Litwie (20,5%). Na trzecim miejscu jest Łotwa, z inflacją na poziomie 19,2%. Głównym czynnikiem podbijającym wzrost cen jest przede wszystkim drożejąca energia oraz w mniejszym stopniu żywność.

To, że EBC musi zerwać z polityką ujemnych stóp procentowych, było oczywiste od dawna. Większość analityków do ostatniej chwili nie wierzyła jednak, że Rada Dyrektorów zdecyduje się na bardziej jastrzębi ruch.

Christine Lagarde broniła decyzji o odejściu od zapowiedzianej już ścieżki tym, że inflacja w czerwcu okazała się wyższa, niż oczekiwano oraz niezwykłą słabością europejskiej waluty. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz od 20 lat za jedno euro nie dało się kupić całego dolara.

Szefowa europejskiego banku centralnego podczas konferencji po posiedzeniu przekazała również, że wrześniowa decyzja ws. stóp procentowych będzie zależała od spływających danych makro z krajów strefy euro.

Będziemy działać z miesiąca na miesiąc, z posiedzenia na posiedzenie, biorąc pod uwagę aktualne dane. I będziemy odpowiednio do nich kalibrować nasze decyzje. Zamierzamy być w tym bardziej elastyczni, nie mówimy więc o żadnym forward guidance – czegoś takiego w tej chwili nie ma, to zależy tylko od napływających danych. Zależy nam na tym, żeby stworzyć neutralne warunki. A co ta neutralność oznacza? W tym momencie nie wiem – powiedziała Christine Lagarde.

EBC ustanowiło też nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej. Tzw. TPI – Transmission Protection Instrument, który ma „zapewniać płynną transmisję nastawienia naszej polityki pieniężnej we wszystkich krajach strefy euro, w miarę jak Rada Prezesów będzie kontynuować proces normalizacji polityki pieniężnej”.

Z instrumentu będzie mogło skorzystać każde państwo strefy euro, rozwiązanie jest jednak w szczególności skierowane do mierzących się z potężnym zadłużeniem – i kryzysem rządowym – Włoch.

CZYTAJ TEŻ: PREMIER WŁOCH REZYGNUJE W DNIU HISTORYCZNEGO POSIEDZENIA EBC


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EBC NIE WIE CO DALEJ. LAGARDE: "BĘDZIEMY DZIAŁAĆ Z MIESIĄCA NA MIESIĄC"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

Bez kategorii

W czwartek prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym. W myśl nowych przepisów 3 tys. zł przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania...

POLSKA

Inflacja w Polsce - poznaliśmy finalny odczyt.

UE

We Francji i w Hiszpanii rośnie inflacja konsumencka.

RYNKI

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje...

%d bloggers like this: