Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UNIA EUROPEJSKA

EBC BEZ NIESPODZIANKI. STOPY BEZ ZMIANY

Koszty kredytów w eurolandzie będą nadal drogie. Przynajmniej w marcu. Rada prezesów europejskiego banku centralnego pozostawiła stopy bez zmian. Kolejne posiedzenie odbędzie się 11 kwietnia.

EBC BEZ NIESPODZIANKI. STOPY BEZ ZMIANY
zdjęcie: ebc

Benchmarkowa stopa depozytów nadal więc wynosić będzie rekordowe 4,00 procent zaś stopa refinansowa to 4,50 procent. Czyli dokładnie tak, jak spodziewali się analitycy.

W opublikowanym komunikacie decydenci z Eurolandu powtórzyli swoje przekonanie, że jest zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją – mimo, że zbliża się ona do celu na poziomie 2 procent.

Większość prezesów z 26 członków Rady EBC już wcześniej zapowiadała, że obniżka stóp najwcześniej nastąpi w czerwcu kiedy to będą znane raporty na temat wynagrodzeń, na których obecnie się skupia ich uwaga. EBC uważa obecnie, że największą presję na inflacje wywierają obecnie wynagrodzenia.

EBC prognozuje, że inflacja w 2024 r. wyniesie średnio 2,3 proc. wobec 2,7 procent, w projekcjach grudniowych. A w przyszłym roku wyniesie równe 2 procent. Wcześniejsza prognoza mówiła o 2.1 procent.

Z kolei oczekuje się, że stopa bazowa CPI w tym roku osiągnie 2.6 proc. a w przyszłym roku 2.1 procent.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EBC BEZ NIESPODZIANKI. STOPY BEZ ZMIANY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

RYNKI

Rynek czekał dziś na słowa szefowej EBC Christine Lagarde. I się doczekał, ale niestety trudno z nich wnioskować cokolwiek o perspektywie obniżek stóp procentowych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.