Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

E-TOLL NIE DZIAŁA? CO ZROBIĆ? (ROZMOWA)

E-TOLL NIE DZIAŁA? CO ZROBIĆ? (ROZMOWA)
FOT.: Markus Spiske / Pexels

E-TOLL NIE DZIAŁA? CO ZROBIĆ?

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem będzie teraz Przemysław Koch- dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki. Witam bardzo serdecznie Panie dyrektorze.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


PRZEMYSŁAW KOCH, DYREKTOR COI: Dzień dobry, witam Państwa serdecznie.

RM: Co mają zrobić przedsiębiorcy, którzy chcą wypełnić zobowiązania, ale nie mogą się zalogować lub nie mogą znaleźć urządzeń?

PK: No panie redaktorze pilnujemy, żeby cały system e-Toll w szczególności ten portal służący do rejestracji działał w sposób stabilny, wydajny i był dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. I tak w chwili obecnej zachowuje się system i nie identyfikujemy problemów z rejestracją użytkowników w systemie. Do chwili obecnej w systemie użytkownicy zarejestrowali już ponad 735 000 pojazdów i to jest wartość, która już znacząco przekracza średnio miesięczną wartość pojazdów poruszających się po polskich drogach, drogach płatnych, która oscyluje w granicy 550 000 pojazdów.

E-TOLL NIE DZIAŁA
E-TOLL NIE DZIAŁA?

RM: 735 tys. pojazdów zarejestrowanych- powiedział Pan. A porusza się po drogach w ciągu tygodnia 500 tysięcy?

PK: Średnio miesięcznie 550 tysięcy pojazdów.

RM: Czyli mamy więcej zarejestrowanych, niż jeżdżących średnio miesięcznie?

PK: Po drogach się porusza oczywiście (…) Chciałem powiedzieć, że nie wszystkie pojazdy poruszają się codziennie, to zależy od tego jaki jest rodzaj biznesu. Mamy przejazdy sezonowe, mamy przejazdy wakacyjne pojazdów z przyczepami, czy tzw. kamperów. Więc to te pojazdy nie poruszają się miesiąc w miesiąc po polskich drogach.

RM: Jasne. Ten milion dwieście tysięcy, które były zarejestrowane w viaTOLL-u. rozumiem, to są częściowo samochody, które poruszają się sezonowo? Mówi pan dyrektor?

PK: Tak, to są samochody, które z jednej strony częściowo poruszają się sezonowo, z drugiej strony to są samochody, które już od dobrych kilku lat nie są aktywnymi pojazdami w systemie viaTOLL. Czyli kilka lat temu był zrealizowany przejazd, czy były realizowane przejazdy danym pojazdem o danym numerze rejestracyjnym i on dzisiaj już nie porusza się po polskich drogach. A w systemie viaTOLL jest, więc najprawdopodobniej stąd wynika ta duża dysproporcja pomiędzy wartością milion 200 tysięcy pojazdów w systemie viaTOLL i aktualną wartością zarejestrowanych pojazdów w systemie e-Toll- czyli 735 543 pojazdy na godzinę 16.

e-Toll nie działa na urządzeniu? Uruchom aplikację

RM: A co z tymi urządzeniami?

PL: Żeby skorzystać żeby z systemu e-Toll przewoźnik powinien wyposażyć swoje pojazdy, swoją flotę w urządzenie do przekazywania koordynatorów ds. geolokalizacyjnych. I tutaj przewoźnik ma do wyboru albo urządzenie pokładowe, tzw. urządzenie OBU, albo może skorzystać ze zintegrowanego systemu lokalizacyjnego, czyli systemu, który już w nowych pojazdach jest fabrycznie montowany pod maską i który wystarczy tylko aktywować u operatora. Bądź można skorzystać z darmowej aplikacji mobilnej, którą przygotowaliśmy dla Państwa, która jest do pobrania ze sklepów internetowych, którą wystarczy zainstalować na urządzeniu mobilnym typu smartfon, tablet. Uruchomić i ruszyć w drogę.

CZYTAJ TEŻ: PRZEWOŹNICY TWIERDZĄ, ŻE MF WPROWADZIŁ ICH W BŁĄD

RM: Czyli w najgorszym razie można poprosić kierowcę, żeby uruchomił na swoim smartfonie taką aplikację, jeśli nie ma możliwości z jakiegoś powodu dotarcia do urządzenia a trzeba wysłać transport w trasę?

PK: Przewoźnik musi wyposażyć swoje pojazdy w jedno z tych typów urządzeń. I też nie widzimy na rynku, żeby były problemy z dostępem do takich urządzeń. W systemie mamy pojazdy, do których podpięto aplikację mobilną i tutaj mamy takich pojazdów ponad 313 tysięcy. Pojazdy co do których podpięto i skonfigurowano to urządzenie pokładowe OBU, to takich pojazdów mamy 190 tysięcy. I pojazdy, które jeżdżą ze skonfigurowanym, zintegrowanym systemem lokalizacyjnym, to są pojazdy w liczbie 192 tysiące. Aktualnie cały czas rejestracja trwa. Rejestracja jest otwarta i te wartości się dynamicznie zmieniają.

RM: Panie dyrektorze, trzymamy w takim razie kciuki za powodzenie. Przemysław Koch- dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki był naszym gościem. Dziękuję serdecznie za rozmowę.

PK: dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach przepisów dotyczących platform typu e-commerce umożliwiających wdrożenie dyrektywy DAC-7, która reguluje kwestie raportowania handlu w internecie, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z...

INNE

Od dziś kierowcy za przejazd na płatnych odcinkach A2 i A4 zapłacą w aplikacji e-TOLL lub e-biletu autostradowego.

FIRMA

Dziś zostanie wygaszony viatoll - czyli start systemu poboru opłat. Od jutra działać będzie wyłącznie e-toll.

PODATKI

Marcin Dobrowolski, BIZNES24: Przewoźnicy drogowi alarmują- Ministerstwo Finansów wprowadziło nas w błąd. Tydzień temu miała ruszyć rejestracja do systemu e-Toll za pośrednictwem kart flotowych....