MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Fiskus zachęca przedsiębiorców do e-fakturowania szybszymi zwrotami VAT-u i przypomina o kolejnych branżach obejmowanych z tym obowiązkiem. Jak wdrożyć e-faktury w firmie? O tym będę rozmawiał z Krzysztofem Pulkiewiczem, country managerem Unifiedpost Group. Dzień dobry.
KRZYSZTOF PULKIEWICZ, UNIFIEDPOST GROUP: Dzień dobry. Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Panie Krzysztofie. Od kiedy obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie dla wszystkich przedsiębiorstw?
KP: KSeF, czyli krajowy system e-faktury stanie się obowiązkowy w polskim obrocie prawnym od 1 stycznia 2024 roku.
MD: Mamy jeszcze nieco ponad rok, ale niektóre firmy nieco mniej, bo fiskus obejmuje kolejne branże takim obowiązkiem. Jakie to branże?
KP: Tutaj warto wspomnieć, że system KSeF jest obecnie już dostępny od 2022 dla podatników, ma charakter opcjonalny i daje możliwość (do czego fiskus zachęca) rozpoczęcia wystawiania e-faktur i odbierania e-faktur, czyli faktur strukturyzowanych już w chwili obecnej. Nie dotyczy to bezpośrednio konkretnych branż. Tak naprawdę wdrożenie systemu KSeF będzie jednorazowym przedsięwzięciem, które tak jak powiedziałem rozpocznie się 1 stycznia roku 2024.
MD: Panie Krzysztofie, czy warto już wdrażać taki system, czy lepiej poczekać jak najdłużej? Jakie są korzyści z wdrożenia tego systemu już teraz?
KP: Na pewno główną korzyścią jest to, że mamy ten czas, czyli już niewiele ponad rok na to, żeby zweryfikować jak nasze systemy finansowo-księgowe, ale również systemy naszych klientów, naszych kontrahentów będą w stanie sprawnie wymieniać dokumenty w formacie ustrukturyzowanym. Oczywiście sam KSeF nie zmienia zakresu danych, które na takich dokumentach będą prezentowane, ale zmienia sposób wystawiania tych dokumentów. W szczególności możliwość wykonywania korekt. Tak (więc) jest to dość istotne i uważamy z naszego doświadczenia również z innych krajów, gdzie wprowadzane są systemy faktur strukturyzowanych, że ten rok to jest naprawdę niezbyt długi czas na to, żeby zweryfikować gotowość naszych systemów, jak i również procesów biznesowych na właśnie faktury strukturyzowane.
MD: Ale żeby to było jasne: to jest system, który umożliwia urzędowi skarbowemu – fiskusowi na bieżąco, w czasie rzeczywistym śledzenie wszystkich naszych transakcji, prawda?
KP: Tak. Obowiązkiem wystawiającego fakturę jest dodanie tej faktury do systemu KSeF. I to jest jedyna możliwość oczywiście od stycznia 2024 r., że ten dokument wejdzie do obiegu prawnego. Więc tak naprawdę drugą ważną zmianą jest to, że data wystawienia faktury tak, jak rozumiemy ją obecnie, będzie to data i czas wprowadzenia tej faktury do systemu KSeF, czyli tzw. timestamp – znacznik czasowy, który zostanie nadany przez system KSeF. To też istotne z uwagi na właśnie tak, jak pan powiedział, czas rzeczywisty, w którym te faktury będą dodawane do systemu i będą widoczne zarówno dla naszych kontrahentów, również dla systemów finansowo-księgowych, jak i również dla organów kontrolnych.
MD: Czyli wszystkie jakże karygodne sytuacje, kiedy przedsiębiorcy umawiali się, że np. wystawimy fakturę przed końcem miesiąca, ale jeszcze nie dziś, albo nie daj Boże z terminem wstecznym… będą teraz po prostu niemożliwe.
KP: Jak najbardziej, technicznie będzie to niemożliwe.
MD: Powiedzmy jeszcze o tym, co w takim razie z wszystkimi programami, które do dziś służą do fakturowania? Czy coś się zmienia? Czy one staną się nieużyteczne?
KP: Wszystkie programy, które pozostają na rynku i będą wspierały swoich klientów, muszą być zintegrowane z systemem KSeF. Większość dostawców tego typu oprogramowania już prowadzi prace związane z integracją, więc zakładamy w dużej części, że istniejące oprogramowanie, które jest wspierane na bieżąco aktualizowane będzie z tym systemem zintegrowane. Oczywiście pozostaje pewien, nie taki mały margines systemów, które były rozwijane wewnętrznie, czy systemów, które już nie są wspierane. I tutaj może pojawić się problem dlatego, że będą i są potrzebne zmiany technologiczne w systemach, które służą fakturowaniu czy odbieraniu dokumentów finansowo-księgowych. Jeżeli te systemy nie są wspierane, albo z jednej strony muszą zostać zastąpione innymi rozwiązaniami lub tak naprawdę w jakiś sposób zintegrowane poprzez rozwiązania firm trzecich.
MD: Od 1 stycznia 2024 roku system e-faktur będzie w Polsce obowiązkowy. Bardzo Panu dziękuję za wyjaśnienia, informacje. Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group był naszym gościem.
KP: Dziękuję bardzo.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV