Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

DZIŚ SPOTKANIE W KIJOWE W SPRAWIE NORD STREAM 2 – SPOTKANIE BEZ UDZIAŁU POLSKI

Dziś w Kijowie spotkają się ministrowie energetyki Ukrainy, Niemiec i USA. Celem spotkania jest ustalenie szczegółów tranzytu gazu przez Ukrainę.
Wczoraj do Kijowa przyleciała Kanclerz Niemiec Angela Merkel, by rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2.

NORD STREAM 2

Po spotkaniu kanclerz Merkel zapewniła, że Niemcy będą się opowiadać się za nowymi sankcjami na Rosję, jeśli Moskwa spróbuje wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 jako broń.

Niemcy deklarują, że zależy im na tym by Ukraina pozostała krajem tranzytowym, a umowa o tranzycie gazu została przedłużona. Także strona ukraińska, chce by umowa tranzytowa została przedłużona po 2024 roku. Prezydent Zełenski zapowiedział, że Kijów będzie prowadził konsultacje z Komisją Europejską i rządem Niemiec w sprawie budowy i eksploatacji gazociągu Nord Stream 2.

Ukraiński rząd obawia się działań Rosji i ryzyka jakie niesie jego zdaniem zakończenie budowy Nord Stream 2. Zdaniem Kijowa gazociąg to broń niebezpieczna nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy.

Wczorajsze spotkanie Kanclerz Merkel nie było jedynym w ubiegłym tygodniu ws. dokończenia budowy Nord Stream 2. W piątek Merkel spotkała się w Moskiwe z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po spotkaniu deklarowała, że gazociąg Nord Stream 2 to europejski, a nie dwustronny projekt. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin zapewniał, że dialog ze stroną niemiecką i kanclerz Merkel zawsze był merytoryczny i konstruktywny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...