Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bez kategorii

DZIŚ SPOTKANIE W KIJOWE W SPRAWIE NORD STREAM 2 – SPOTKANIE BEZ UDZIAŁU POLSKI

Dziś w Kijowie spotkają się ministrowie energetyki Ukrainy, Niemiec i USA. Celem spotkania jest ustalenie szczegółów tranzytu gazu przez Ukrainę.
Wczoraj do Kijowa przyleciała Kanclerz Niemiec Angela Merkel, by rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2.

Po spotkaniu kanclerz Merkel zapewniła, że Niemcy będą się opowiadać się za nowymi sankcjami na Rosję, jeśli Moskwa spróbuje wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 jako broń.

Niemcy deklarują, że zależy im na tym by Ukraina pozostała krajem tranzytowym, a umowa o tranzycie gazu została przedłużona. Także strona ukraińska, chce by umowa tranzytowa została przedłużona po 2024 roku. Prezydent Zełenski zapowiedział, że Kijów będzie prowadził konsultacje z Komisją Europejską i rządem Niemiec w sprawie budowy i eksploatacji gazociągu Nord Stream 2.

Ukraiński rząd obawia się działań Rosji i ryzyka jakie niesie jego zdaniem zakończenie budowy Nord Stream 2. Zdaniem Kijowa gazociąg to broń niebezpieczna nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy.

Wczorajsze spotkanie Kanclerz Merkel nie było jedynym w ubiegłym tygodniu ws. dokończenia budowy Nord Stream 2. W piątek Merkel spotkała się w Moskiwe z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po spotkaniu deklarowała, że gazociąg Nord Stream 2 to europejski, a nie dwustronny projekt. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin zapewniał, że dialog ze stroną niemiecką i kanclerz Merkel zawsze był merytoryczny i konstruktywny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

RYNKI

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

GPW

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.