Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

DZIŚ MIJA TERMIN ZŁOŻENIA CIT-8. JAK GO ZŁOŻYĆ? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dziś mija termin na złożenie CIT-8, to jest zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Z nami jest Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Dzień dobry. Witam w BIZNES24.

PIOTR JUSZCZYK, INFKAT: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy tylko spółki z o.o. i te Akcyjne są zobowiązane do składania tej deklaracji?

PJ: Najbardziej znane, że jeżeli mówimy o podatku dochodowym od osób prawnych, no to pierwsze co nam przychodzi na myśl to spółka z o.o. czy też spółka akcyjna. Ale przecież tu też są spółki komandytowe, a nawet spółki jawne, koła gospodyń wiejskich czy też wszelkie organizacje NGO. Tak, że mamy szereg podatników, którzy objęci są właśnie podatkiem dochodowym od osób prawnych. No, a tak jak powiedziałeś, najbardziej znane to te spółki prawa handlowego, czyli spółka z o.o. i spółka akcyjna.

MD: To jest normalna deklaracja dotycząca po prostu przychodu w wysokości, koniecznego do zapłacenia podatku, ewentualnie straty?

PJ: Tak, w CIT 8 musimy wykazać nasze przychody i koszty, które ponieśliśmy w zeszłym roku. Ale pamiętajmy, że przychody to nie tylko te wartości, które otrzymaliśmy z tytułu chociażby sprzedaży naszych towarów czy też usług, ale też są to inne przychody takie, jak np. z odsetek bankowych czy też kary umowne, które mogliśmy otrzymać. Tak, że należy się skupić i zweryfikować, co i jakie przychody właściwie mieliśmy w zeszłym roku. No i dzisiaj ten termin to nie tylko złożenie deklaracji, ale też również uregulowanie podatku, bo może wynikać tak, że właśnie po złożeniu zeznania okaże się, że jeszcze mamy dopłatę podatku. Do dzisiaj jest ten termin, żeby jeszcze wpłacić i uniknąć ewentualnych odsetek.

MD: A czy z mojego doświadczenia zdarzają się sytuacje, w których podatnik podatku od osób prawnych zapomina o jakiejś pozycji, która sprawiłaby, że ma do zapłacenia mniejszy podatek?

PJ: Bardziej być może tutaj ulgi, ale jeżeli chodzi może o drugiej strony, to właśnie te przychodowe, żeby właśnie zweryfikować też, czy nie mieliśmy czegoś dodatkowego, czy na koncie nam się nie zadziało, a tutaj tak: istotnym jest to, żeby w ogóle, żeby zapłacić mniejszy podatek to pewnie trzeba ponosić też wydatki.

Natomiast podatnicy mogą skorzystać z szeregu ulg, takich ulg, jak na przykład ulga B+R, ARE, ale też również mało popularna jeszcze, bo wraz z Polskim Ładem zaczęła obowiązywać ulga na tak zwaną ekspansję, gdzie podatnik ma nawet możliwość obniżenia swojego dochodu o milion złotych. Ulga ta podyktowana jest dla podatników, którzy chcą zwiększyć sprzedaż swojego produktu, czyli własnego towaru, które jest dystrybuowany do klientów i to nawet za granicę, jeżeli ponoszą wydatki na stronę internetową, reklamę, to te wydatki nie dość, że będą kosztem uzyskania przychodów w trakcie roku, to również w zeznaniu rocznym można je ponownie ująć. A więc można powiedzieć, że dwukrotny koszt właśnie z jakiegoś danego wydatku dla zwiększenia sprzedaży naszych produktów.

MD: Jak możemy najszybciej złożyć ten dokument? I co grozi za przekroczenie terminu?

DZIŚ MIJA TERMIN ZŁOŻENIA CIT-8. JAK GO ZŁOŻYĆ? (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

PJ: No, dokument można złożyć tylko i wyłącznie elektronicznie podpisując podpisem kwalifikowanym i możemy skorzystać z bramki albo ministerstwa, albo też mamy zewnętrzne oprogramowanie, czyli mówimy tu komercyjnym oprogramowaniu, które pozwoli nam na przesłanie.

Czyli reasumując: Elektronicznie, podpisem kwalifikowanym można złożyć papierowo, ale to jest ograniczone, bo bardziej mówię o organizacjach pozarządowych, które nie zatrudniają żadnych pracowników i mają dochody, które są zwolnione z opodatkowania.

MD: Zbliża się termin. Co grozi za przekroczenie?

PJ: Tak, to, jeżeli chodzi o te zagrożenia, to tutaj sankcje karne z Kodeksu karnego-skarbowego, one mogą być aż do 720 stawek dziennych. Te stawki dzienne to 144 zł, aż do ponad 50 tysięcy, więc maksymalna kara to jest nawet 40 mln. Ale oczywiście musimy patrzeć, jaka była społeczna szkodliwość. Bardziej będziemy mówili o tym, że jeżeli ktoś nie zapłacił podatku wynikającego z CIT-8, no to pewnie były te wyższe kary. A za brak złożenia zeznania, no to pewnie kara grzywny może nas spotkać, jeżeli faktycznie nie złożymy w terminie tego zeznania CIT-8.

MD: Zbliża się również termin składania deklaracji podatkowych dla osób fizycznych. Czy w tej procedurze zaszły jakieś zmiany?

PJ: Jeżeli chodzi o procedurę, jedynie, co to zostało uruchomiona bramka e-PIT dla przedsiębiorców, bo do tej pory tylko pracownicy, ewentualne osoby zatrudnione na umowę-zlecenie mogły rozliczać się za pośrednictwem usługi Twój e-Urząd Skarbowy, a teraz jeszcze przedsiębiorcy również będą mogli złożyć to swoje zeznanie, właśnie korzystając z usługi Twój e-PIT.

MD: Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFaktu był naszym gościem. Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

PJ: Dziękuję również.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

DZIŚ MIJA TERMIN ZŁOŻENIA CIT-8. JAK GO ZŁOŻYĆ? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV