Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

FINANSE OSOBISTE

DZIŚ DOWIEMY SIĘ JAK WSZYSTKO DROŻEJE. GUS PODAJE DANE O INFLACJI W POLSCE

Dziś dowiemy się jak wszystko drożeje. GUS poda informację o tym ile w lutym wyniosła inflacja w Polsce.

inflacja w Polsce, ceny paliw
INFLACJA W POLSCE JESZCZE NIE OSIĄGNĘŁA SZCZYTU. CENY PALIW MOCNO DADZĄ O SOBIE ZNAĆ DOPIERO W DANYCH ZA MARZEC

Ceny paliw w danych za luty jeszcze mało zauważalne

Zaskakujący na pierwszy rzut oka jest fakt, że ekonomiści spodziewają się inflacji niższej, niż w styczniu – kiedy wyniosła niewidziane od ponad dwudziestu lat 9,2 procent w ujęciu rocznym. Przekonanie, że inflacja w styczniu była niższa niż w lutym wynika z tego, że GUS nie bada cen w ostatnim dniu miesiąca (kiedy odczuwaliśmy już gigantyczne podwyżki cen paliw), ale przez cały miesiąc. A rosyjska inwazja, która w ciągu kilku dni wywindowała cenę benzyny w okolice siedmiu, a cenę diesla do ośmiu złotych miała miejsce cztery dni przed końcem miesiąca.

CZYTAJ TEŻ: WEDŁUG NBP INFLACJA W 2022 R. WYNIESIE 10.8%

Drugi powód dla którego oczekiwania dotyczące inflacji w Polsce w lutym są niższe, niż inflacji w styczniu – to styczniowe podwyżki cen żywności w oczekiwaniu na tarczę antyinflacyjną. Pierwszego lutego VAT na szereg produktów spożywczych spadł do zera. Część sklepów podniosła więc w ostatnich dniach stycznia ceny po to, żeby przejąć korzyści wynikające z obniżki podatku.

Inflacja w Polsce będzie teraz rosnąć, czy spadać?

Inflacja w lutym była zatem prawdopodobnie niższa, niż w styczniu – ale już w marcu ekonomiści spodziewają się jej przyspieszenia. Główny powód to wzrost cen paliw. Prof. Maria Drozdowicz-Bieć, która od lata opracowuje i publikuje m.in. wskaźnik przyszłej inflacji mówi w rozmowie z BIZNES24, że żeby przewidzieć co w najbliższych miesiącach będzie się działo z inflacją konsumencką (CPI – od consumer price index) warto obserwować inflację cen producentów (PPI – od producer price index), czyli wzrost cen w obrocie między firmami. Zdaniem prof. Drozdowicz-Bieć w przypadku, gdy inflację napędza wzrost cen surowców – inflacja CPI w ciągu 2-3 miesięcy naśladuje inflację PPI.

PROF. MARIA DROZDOWICZ-BIEĆ
PROF. MARIA DROZDOWICZ-BIEĆ W ROZMOWIE Z ROMANEM MŁODKOWSKIM

Z drugiej strony niepewność powodowana wojną w Ukrainie ogranicza konsumpcyjne apetyty – więcej osób postanawia w takich okolicznościach odkładać pieniądze na trudne czasy. A to spowoduje, że firmy będą mniej odważnie, niż miało to miejsce dotychczas, podnosić ceny w obawie przed utratą klientów. W dodatku mija właśnie pół roku od pierwszych podwyżek stóp NBP. A to oznacza, że praktycznie wszyscy kredytobiorcy złotowi odczuwają już ich skutki. Wyższe raty kredytów to mniej pieniędzy na pozostałe zakupy – co znów hamuje popyt konsumencki i odwagę sprzedawców w podnoszeniu cen.

Dane o inflacji GUS poda równo o 10:00. Na żywo mogą Państwo obserwować publikację danych, oraz opinie ekonomistów w którą stronę teraz zmierzać będzie inflacja – tylko w telewizji BIZNES24.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DZIŚ DOWIEMY SIĘ JAK WSZYSTKO DROŻEJE. GUS PODAJE DANE O INFLACJI W POLSCE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach żywności rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marianem Owerko, prezesem i założycielem Bakallandu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: