Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

DZIŚ DECYZJA RZĄDU O ZMIANIE STAWKI VAT (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dziś rząd ma podjąć decyzję w sprawie wzrostu stawek podatku VAT na energię elektryczną, paliwa i nawozy. O konieczności ich podniesienia mówił w miniony weekend wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Według zapowiedzi zerowy VAT ma zostać utrzymany na żywność. Z nami jest Piotr Leonarski, adwokat, doradca podatkowy, kancelaria B2RLAW. Dzień dobry Panie mecenasie.

PIOTR LEONARSKI, ADWOKAT, DORADCA PODATKOWY W KANCELARII B2RLAW: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Na początku tego roku stawki zostały obniżone. Pytanie, czy teraz muszą wzrosnąć od pierwszego stycznia?

PL: One nie wszystkie powinny zostać obniżone, to znaczy zgodnie z dyrektywą VAT, która harmonizuje ten podatek na poziomie Unii Europejskiej zasada jest taka, że państwa członkowskie powinny stosować stawkę VAT (taką podstawową stawkę VAT) powyżej 15% i na niektóre wyroby, które zostały wprost wymienione w dyrektywie, mogą stosować stawki obniżone.

Przykładowo paliwa silnikowe w ogóle nie znajdują się na tej liście, co oznacza, że zgodnie z prawem europejskim ta stawka w ogóle nigdy nie powinna zostać obniżona. Ona została obniżona ze względu na sytuację szczególną. Ale jak rozumiem, jak wynika z nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska nie jest tym zachwycona i żąda tego, żeby te stawki przywrócić. W związku z tym, że dyrektywa zawiera tę listę pozytywną towarów, na które można te stawki obniżać.

MD: Czy w takim razie rząd nie mógłby przywrócić stawki, ale niższej niż 23%? Powiedział Pan o 15%, to może taka stawka mogłaby być wprowadzona?

PL: No to by wymagało tego, żeby w ogóle podstawową stawkę VAT, którą mamy w Polsce obniżyć do 15%. Rozumiem, że to już jest decyzja już budżetowa, to znaczy żeby obniżyć podstawową stawkę VAT. Jak wiemy, jest problem z tym, żeby podstawową stawkę VAT obniżyć z 23 do 22%. I to jest problem, który istnieje od lat. I na paliwa silnikowe należy stosować tę najwyższą stawkę, która jest wprowadzona. Nie można tą podstawową i niestety na ten towar nie można. Nie powinno się jej obniżać.

MD: Tak sobie myślę, że to jest bardzo wygodna dla naszego rządu sytuacja, ponieważ bardzo potrzebuje pieniędzy, obniżył VAT. Teraz może łatwo zrzucić na Komisję Europejską, która protestuje, odpowiedzialność za to, że ten VAT będzie od pierwszego stycznia podwyższony. A czy Komisja Europejska ma jakieś możliwości sankcji, bo prawo jest bezzębne, jeżeli sankcji nie ma w sytuacji, w której by ten VAT nie był przywrócony do stawki podstawowej – 23%.

PL: To zaczynając może od tego, co pan powiedział, że dla polskiego rządu to jest wygodne. To jest prawda. I to jest problem, który istnieje od bardzo dawna, to znaczy państwa członkowskie za każdym razem, kiedy na jakiś towar nie mogą wprowadzić stawki obniżonej (i to jest historia, która się powtarza) zawsze mówią: „my byśmy bardzo chcieli, chcielibyśmy wam pomóc, ale nie możemy. Dlatego, że prawo europejskie nam nie pozwala”.

Co ciekawe, to się miało zmienić w ogóle. Komisja Europejska kilka lat temu zaproponowała regulacje, które zdejmą z niej trochę odpowiedzialność, to znaczy zaproponowała zmianę dyrektywy VAT, w której by było tak, że możecie stosować stawki obniżone na wszystko, co chcecie, z wyłączeniem pewnych kategorii produktów, na przykład broni. Ale musi być stale efektywna stawka VAT. Taka średnia ważona musi wynieść nie mniej niż chyba 12%. No i jak się okazuje, ten projekt był procedowany przez Radę Unii Europejskiej i państwa członkowskie go zmieniły. I po prostu zaktualizowały listę produktów, na które można stosować stawki VAT. I to w ciągu ostatniego roku zmiana dyrektywy w tym zakresie weszła w życie.

Co do tego, co może Komisja Europejska: Komisja Europejska może skierować skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. No i tak, jak w tych wszystkich sprawach, które znamy, w których polski rząd z Komisją Europejską wojuje, po jakimś czasie możliwe jest nałożenie kar na Polskę, finansowych. Przy czym to jest proces, który trochę trwa, ale to wiemy. Ale my też znamy też przykłady więc to się może przerodzić w kolejny konflikt z komisją.

MD: No właśnie, kolejny front walk z Komisją Europejską w ten sposób by powstał, aczkolwiek na pewno takie zrzucenie odpowiedzialność na Brukselę jest bardzo wygodne. Niemniej od pierwszego stycznia, jak rozumiem, na pewno ten VAT będzie podniesiony, Pana zdaniem?

PL: Czy na pewno zostanie podniesiony, to decyzja w tym zakresie należy w głównej mierze do polskiego ustawodawcy. Dyrektywy unijne działają w ten sposób, że one nie są skierowane do podatników, one są skierowane do państwa członkowskiego. I jeżeli polski ustawodawca podejmie taką decyzję, że od 1. stycznia zmienia stawkę VAT-u na określone produkty, to ona zostanie podniesiona. Podatnicy są trochę lepiej chronieni.

To znaczy gdyby polska ustawa była mniej korzystna niż dyrektywa, to podatnicy mogą się bezpośrednio powołać na dyrektywę. No ale fiskus nie może. W związku z tym wszystko zależy od tego, czy wejdzie w życie ustawa. Ja nie sądzę, żeby to było tak, że to polski rząd robi z pretekstu Komisji Europejskiej. Wiemy, że Komisja Europejska interweniowała już podobno nawet dwukrotnie u polskiego rządu. Trzeba pamiętać, że stosowanie obniżonych stawek VAT może prowadzić do nierównej konkurencji, to znaczy do tego, że na przykład na rynku paliwowym to widać, że kierowcy z przygranicznych miejscowości mogą zdecydować, gdzie tankują w zależności od tego, gdzie jest niższa stawka VAT. I dlatego są te ograniczenia.

One służą właśnie temu, żeby państwa nie stosowały takiej nieuczciwej konkurencji i nie promowały swoich biznesów względem innych państw członkowskich, żeby nie wykorzystywały tego, żeby napędzać swój biznes.

MD: To prawda. Z drugiej strony mogę powiedzieć, że mieszkańcy z dwóch stron Odry mogą wybierać, który podatek, gdzie chcą mieszkać, też przekraczając rzekę, prawda? Ale musimy tutaj postawić kropkę i zakończyć tę część rozmowy. Bardzo Panu dziękuję i polecam Państwu na przyszłość również. Naszym gościem był Piotr Leonarski adwokat i doradca podatkowy kancelaria B2RLAW. Bardzo dziękuję za rozmowę.

PL: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

DZIŚ DECYZJA RZĄDU O ZMIANIE STAWKI VAT (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV