Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

DZIŚ BEZ HANDLU W USA – AMERYKA OBCHODZI MEMORIAL DAY

Ameryka dziś nie handluje – Amerykanie oddają dziś hołd tym, którzy zginęli służąc Stanom Zjednoczonym na frontach wszystkich wojen toczony przez USA.

Memorial Day jako ogólnopaństwowe święto Amerykanie obchodzą dziś równo po raz 50-ty. Ustanowił je w 1971 roku Kongres USA, chociaż jako święto niepaństwowe Memorial Day ma znacznie dłuższą historię.
O trzeciej po południ czasu waszyngtońskiego, czyli o 21-szej naszego czasu, Amerykanie uczczą ofiary wojen minutą ciszy.
Przy okazji warto zauważyć, że – w pewnej przenośni – ostatni rok był najkrwawszą wojną jaką od 150 lat toczyły Stany Zjednoczone. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wyniosła dotychczas 594 tysiące. To półtora raza więcej, niż liczba ofiar II wojny światowej i 10 razy więcej, niż liczba ofiar wojny w Wietnamie. Więcej ofiar – wojskowych i cywilnych – niż COVID pochłonęła tylko wojna secesyjna. W ciągu czterech lat zginęło ponad 650 tysięcy osób.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczony - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w USA zwalnia. Miesięczny wzrost cen był w sierpniu najniższy od stycznia. Ale w ujęciu rocznym to nadal potężne 5.3% wzrostu cen.