Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NIEMCY

DZIENNIK BANKIERA POGRĄŻA SCHOLZA

Pamiętnik hamburskiego bankiera pogrąża Olafa Scholza. Financial Times obszernie relacjonuje dziś akt oskarżenia przeciw Kristianowi Olearjusowi, współwłaścicielowi banki MM Warburg, który dzięki nagłej zmianie decyzji urzędu skarbowego zaoszczędził prawie 50 milionów euro podatków. Kanclerz Scholz w akcie oskarżenia pojawia się 28 razy. Czyli średno raz na 13 stron.

DZIENNIK BANKIERA POGRĄŻA SCHOLZA
źródło: european union

W ujawnionych przez FT fragmentach dziennika pochodzących z 2016 roku 81-letni dziś bankier pisał m.in., że Scholz – wówczas burmistrz Hamburga – w czasie spotkania z nim słuchał uważnie i zadawał wnikliwe pytania. Na koniec oświadczył, że nie może niczego obiecać, ale umówił się pozostać z bankierem w kontakcie.

Kilka dni później Scholz zadzwonił do Olearjusa z informacją, żeby bankier przesłał dokumenty do jednego z członków senatu Hamburga. Później sprawa nabrała tempa – po kilku dniach hamburski urząd skarbowy zmienił zdanie i zrezygnował z żądania zapłaty przez MM Warburg 47 milionów euro podatku.

a tym sprawa się jednak nie skończyła m.in. dlatego, że prokuratorzy w Kolonii wszczęli śledztwo w tej zaskakującej sprawie i oskarżyli bankiera o oszustwa podatkowe, a jednego z wysokich rangą urzędników skarbowych – o działanie na korzyść oskarżonego, a nie fiskusa.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rekordowych wynikach Banku Pekao S.A, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Strączyńśkim, wiceprezesem Pekao S.A.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Polsce mamy już bańkę w nieruchomościach i kiedy spadną ceny, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Szymonem Pifczykiem, autorem autor...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy KPO, wzrost płac oraz likwidacja tarcz antyinflacyjnych podbiją poziom inflacji, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesor Joanną Tyrowicz, członkinią Rady...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ulgach dla przedsiębiorców oraz dla współwłaścicieli spółek z o.o. płacących ZUS, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Mirosławą Zugaj, partnerem w Chojnacka &...