MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Aż 40 procent podatników nie wie, że Polski Ład wprowadził nowe przepisy wpływające na rozliczenie podatku za miniony rok. Jest z nami Justyna Kuś, radca prawny z kancelarii prawno-podatkowej Honestus. Dzień dobry.
JUSTYNA KUŚ, KANCELARIA HONESTUS: Dzień dobry.
MD: Zacznijmy od tego „nieszczęsnego” Polskiego Ładu. O czym powinniśmy pamiętać? Jakie zmiany wprowadził on do naszego rozliczenia?
KJ: Tak… Przede wszystkim kwestia przedłużenia terminów na złożenie PIT-u. Jeżeli chodzi o PIT-28 to jest w zasadzie wyjątkowy rok dlatego że, PIT-28 rozliczający tak zwany ryczałt ewidencjonowany z reguły należało składać do końca lutego. W tym roku wyjątkowo zapłata podatku miała nastąpić do końca lutego, ale rozliczenie i złożenie samego PIT-u może nastąpić wraz z terminami, które upływają na złożenie innych PIT-ów: PIT-36 i PIT-37.
W tym roku, przypominamy: jest to 2 maja, a więc troszkę dłużej niż 30 kwietnia. No i sugerujemy oczywiście, żeby się nie spóźniać. Jeżeli chodzi o kwestie zmian Polskiego Ładu to bardzo istotna kwestia dotyczy tego, że w trakcie roku 2022 doszło do obniżenia stawki podatkowej.
Wszystkie osoby, które były opodatkowane według skali i tą skalę utrzymały i płaciły w trakcie roku 2022 zaliczki, najprawdopodobniej będą mogły liczyć na zwroty podatku, to również z uwagi na kwotę wolną od podatku, która za zeszły rok wynosi 30 tysięcy. Tak więc to są istotne zmiany przy rozliczaniu samego PIT-u bardzo proszę pamiętać o tym, żeby nie zostawać na ostatnią chwilę.
Wtedy zdarzają się błędy. Oczywiście spodziewam się, że bardzo wielu podatników korzysta z rozliczenia przez usługę elektroniczną Ministerstwa Finansów, czyli przez złożenie e-PIT właśnie drogą elektroniczną, ale tutaj zwracam uwagę, że te e-PIT-y, które są wstępnie wypełnione danymi najlepiej, żebyśmy te dane oczywiście jeszcze zweryfikowali, żebyśmy sobie ustalili, czy chcemy skorzystać z jakichś ulg, dlatego że najczęściej te ulgi nie są uwzględnione w tych wstępnie zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów rozliczeniach.
MD: O jakich ulgach powinniśmy pamiętać, o których najczęściej? Które najczęściej wypadają nam z głowy?
JK: Oczywiście w trakcie roku było kilka ulg. Nie są to jakieś takie mocno ważne, aczkolwiek zwracam uwagę na istniejącą nadal ulgę odliczenia od podatku, tzw. ulga na dzieci. Zwracam uwagę na ulgę termomodernizacyjną. Myślę, że to będzie jedna z najbardziej popularnych w ostatnich czasach, czyli na inwestycje związane z usprawnieniem naszej infrastruktury cieplnej w domach.
Zwracam uwagę na to, że rozszerzona została możliwość odliczenia wydatków na leki na cele rehabilitacyjne. Zwracam uwagę oczywiście również na to, że to już nie jest ulga, ale ta preferencja, że mamy możliwość w tym roku obdarowania organizacji pożytku publicznego: 1,5 procent już tutaj podatku możemy skierować do organizacji, a nie jak w poprzednich latach jednego procenta.
Myślę, że jeszcze bardzo ważną rzeczą jest kwestia rozliczenia samych przedsiębiorców, bo tutaj mieliśmy najwięcej zmian i takich reorganizacji wprowadzonych przez Polski Ład.
I bardzo ważne jest to, że nawet w tym momencie możemy jeszcze podjąć decyzję o tym, że jeżeli chcielibyśmy przejść z liniowego na zasady ogólne, bądź z ryczałtu ewidencjonowanego na zasady ogólne to jest to ostatni moment, żeby można było właśnie w terminie rozliczenia PIT-u złożyć odpowiednie oświadczenie. Oczywiście wcześniej dokonajmy odpowiednich kalkulacji, co nam się opłaca.
MD: Według badania firmy doradczej KPMG 18% Polaków pozostawiło sobie rozliczenie podatku – zeznania podatkowego na miesiąc kwiecień. Aż 18 procent. I to właśnie wśród tych 18% zapewne pojawią się najczęściej błędy, które popełniamy wypełniając zeznanie podatkowe. Proszę przypomnieć, jakie to są błędy?
JK: Myślę, że to są błędy stricte związane z błędem z pisaniem. Jeżeli ktoś nadal składa metodą tradycyjną, czyli z błędnym wpisaniem danych, nawet brakiem złożenia podpisu pod deklaracją. Oczywiście w przypadku takiego błędu organ zawsze wezwie do tego, żeby uzupełnić taki brak. Możemy się pomylić i nie złożyć, z pośpiechu nie zaznaczyć odpowiedniej rubryki, np. związanej ze wspólnym rozliczaniem małżonków.
MD: To są te najważniejsze błędy, które mogą się pojawić. Dlatego warto, przypominamy Państwu jak najszybciej wypełnić zeznanie podatkowe. Mamy na to jeszcze dwa tygodnie. Bardzo dziękuję Pani za komentarz. Justyna Kuś, radca prawny, kancelaria prawno-podatkowa Honestus, była z nami. Dziękuję pięknie.
JK: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV