Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

DWA TYGODNIE NA ROZLICZENIE PODATKU ZA 2022 ROK. ROZLICZ PODATEK DO 2 MAJA (ROZMOWA)

O tym na co zwrócić uwagę przy rozliczeniu podatkowym za 2022 rok rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Justyną Kuś, radcą prawnym z kancelarii prawno-podatkowej Honestus.

DWA TYGODNIE NA ROZLICZENIE PODATKU ZA 2022 ROK. ROZLICZ PODATEK DO 2 MAJA (ROZMOWA)
Justyna Kuś, radca prawny w kancelarii prawno-podatkowej, źródło: Honestus

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Aż 40 procent podatników nie wie, że Polski Ład wprowadził nowe przepisy wpływające na rozliczenie podatku za miniony rok. Jest z nami Justyna Kuś, radca prawny z kancelarii prawno-podatkowej Honestus. Dzień dobry.

JUSTYNA KUŚ, KANCELARIA HONESTUS: Dzień dobry.

MD: Zacznijmy od tego nieszczęsnego Polskiego Ładu. O czym powinniśmy pamiętać? Jakie zmiany wprowadził on do naszego rozliczenia?

KJ: Tak… Przede wszystkim kwestia przedłużenia terminów na złożenie PIT-u. Jeżeli chodzi o PIT-28 to jest w zasadzie wyjątkowy rok dlatego że, PIT-28 rozliczający tak zwany ryczałt ewidencjonowany z reguły należało składać do końca lutego. W tym roku wyjątkowo zapłata podatku miała nastąpić do końca lutego, ale rozliczenie i złożenie samego PIT-u może nastąpić wraz z terminami, które upływają na złożenie innych PIT-ów: PIT-36 i PIT-37.

W tym roku, przypominamy: jest to 2 maja, a więc troszkę dłużej niż 30 kwietnia. No i sugerujemy oczywiście, żeby się nie spóźniać. Jeżeli chodzi o kwestie zmian Polskiego Ładu to bardzo istotna kwestia dotyczy tego, że w trakcie roku 2022 doszło do obniżenia stawki podatkowej.

Wszystkie osoby, które były opodatkowane według skali i tą skalę utrzymały i płaciły w trakcie roku 2022 zaliczki, najprawdopodobniej będą mogły liczyć na zwroty podatku, to również z uwagi na kwotę wolną od podatku, która za zeszły rok wynosi 30 tysięcy. Tak więc to są istotne zmiany przy rozliczaniu samego PIT-u bardzo proszę pamiętać o tym, żeby nie zostawać na ostatnią chwilę.

Wtedy zdarzają się błędy. Oczywiście spodziewam się, że bardzo wielu podatników korzysta z rozliczenia przez usługę elektroniczną Ministerstwa Finansów, czyli przez złożenie e-PIT właśnie drogą elektroniczną, ale tutaj zwracam uwagę, że te e-PIT-y, które są wstępnie wypełnione danymi najlepiej, żebyśmy te dane oczywiście jeszcze zweryfikowali, żebyśmy sobie ustalili, czy chcemy skorzystać z jakichś ulg, dlatego że najczęściej te ulgi nie są uwzględnione w tych wstępnie zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów rozliczeniach.

MD: O jakich ulgach powinniśmy pamiętać, o których najczęściej? Które najczęściej wypadają nam z głowy?

JK: Oczywiście w trakcie roku było kilka ulg. Nie są to jakieś takie mocno ważne, aczkolwiek zwracam uwagę na istniejącą nadal ulgę odliczenia od podatku, tzw. ulga na dzieci. Zwracam uwagę na ulgę termomodernizacyjną. Myślę, że to będzie jedna z najbardziej popularnych w ostatnich czasach, czyli na inwestycje związane z usprawnieniem naszej infrastruktury cieplnej w domach.

DWA TYGODNIE NA ROZLICZENIE PODATKU ZA 2022 ROK. ROZLICZ PODATEK DO 2 MAJA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Zwracam uwagę na to, że rozszerzona została możliwość odliczenia wydatków na leki na cele rehabilitacyjne. Zwracam uwagę oczywiście również na to, że to już nie jest ulga, ale ta preferencja, że mamy możliwość w tym roku obdarowania organizacji pożytku publicznego: 1,5 procent już tutaj podatku możemy skierować do organizacji, a nie jak w poprzednich latach jednego procenta.

Myślę, że jeszcze bardzo ważną rzeczą jest kwestia rozliczenia samych przedsiębiorców, bo tutaj mieliśmy najwięcej zmian i takich reorganizacji wprowadzonych przez Polski Ład.

I bardzo ważne jest to, że nawet w tym momencie możemy jeszcze podjąć decyzję o tym, że jeżeli chcielibyśmy przejść z liniowego na zasady ogólne, bądź z ryczałtu ewidencjonowanego na zasady ogólne to jest to ostatni moment, żeby można było właśnie w terminie rozliczenia PIT-u złożyć odpowiednie oświadczenie. Oczywiście wcześniej dokonajmy odpowiednich kalkulacji, co nam się opłaca.

MD: Według badania firmy doradczej KPMG 18% Polaków pozostawiło sobie rozliczenie podatku – zeznania podatkowego na miesiąc kwiecień. Aż 18 procent. I to właśnie wśród tych 18% zapewne pojawią się najczęściej błędy, które popełniamy wypełniając zeznanie podatkowe. Proszę przypomnieć, jakie to są błędy?

JK: Myślę, że to są błędy stricte związane z błędem z pisaniem. Jeżeli ktoś nadal składa metodą tradycyjną, czyli z błędnym wpisaniem danych, nawet brakiem złożenia podpisu pod deklaracją. Oczywiście w przypadku takiego błędu organ zawsze wezwie do tego, żeby uzupełnić taki brak. Możemy się pomylić i nie złożyć, z pośpiechu nie zaznaczyć odpowiedniej rubryki, np. związanej ze wspólnym rozliczaniem małżonków.

MD: To są te najważniejsze błędy, które mogą się pojawić. Dlatego warto, przypominamy Państwu jak najszybciej wypełnić zeznanie podatkowe. Mamy na to jeszcze dwa tygodnie. Bardzo dziękuję Pani za komentarz. Justyna Kuś, radca prawny, kancelaria prawno-podatkowa Honestus, była z nami. Dziękuję pięknie.

JK: Dziękuję.

DWA TYGODNIE NA ROZLICZENIE PODATKU ZA 2022 ROK. ROZLICZ PODATEK DO 2 MAJA (ROZMOWA)

1 komentarz

1 komentarz

  1. Damian

    25 kwietnia 2023 at 11:34

    Poszło bardzo szybko w pitax

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Oświadczenie ws. bezpodstawnych i nieuprawnionych oszczerstw kolportowanych na temat NEWAG S.A. – Nasze oprogramowanie jest czyste. Nie wprowadzaliśmy, nie wprowadzamy i nie będziemy wprowadzać...

GOSPODARKA

Prawie 16 procent tracił na otwarciu handlu nowosądecki Newag. Przecenę akcji wywołała informacja Onetu na temat tego, że producent celowo wywoływał usterki w swoich...

USA

Akcje Apple wzrosły wczoraj o prawie 2 proc. A to sprawiło, że amerykański gigant znowu ma 3 biliony kapitalizacji. Po raz pierwszy Apple przekroczył...

USA

Gośćmi zamknięcia nowojorskiej giełdy byli przedstawiciele spółki Shopify. Wśród komponentów indeksu Dow Jones Industrial Average najlepszy wynik zanotowała spółka Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), która zyskała...

%d