Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

DROŻSZY CHLEB, MASŁO I KOCIA KARMA. CENY W SKLEPACH WYŻSZE OD INFLACJI

UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe opublikowały cykliczną analizę cen detalicznych. Wynika z niej, że w lipcu 2022 roku w sklepach było drożej o 18,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Podrożały wszystkie z dwunastu analizowanych kategorii produktów.

kot

W analizie zestawiono ze sobą blisko 24 tys. cen detalicznych z prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie obecne na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry działające w 16 województwach.

Z analizy wynika, że w lipcu po raz kolejny najbardziej podrożały rok do roku produkty tłuszczowe – średnio o 50,4 proc. W tej kategorii najmocniej zdrożała margaryna – o 54,3 proc., olej o 50,5 proc. i masło o 46,3 proc.

Autorzy badania wskazują, że wzrost cen produktów tłuszczowych obserwowany był już przed wojną w Ukrainie. Sam konflikt miał spotęgować to zjawisko. Wzrost cen energii i paliwa spowodował, że podrożała produkcja żywności.

CZYTAJ TEŻ: CENY ŻYWNOŚCI BĘDĄ ROSŁY. ARGENTYNA NIE POMOŻE

O ponad 30 proc. rok do roku podrożały też tzw. inne produkty. W tej kategorii najmocniej uderzają w kieszenie karmy dla psów i kotów – droższe odpowiednio o 51,6 proc. i 29,3 proc.

Trzecią najszybciej drożejącą kategorią produktów spożywczych w sklepach było pieczywo, które w lipcu podrożało średnio o 28,2 proc. rdr. Cena chleba wzrosła o 29,1 proc.

Są jednak też produkty, których cena spadła. Najbardziej, bo aż o 13,1 proc. potaniała cebula.

CENY W SKLEPACH WYŻSZE OD INFLACJI

– Badanie UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych pokazuje, że inflacja jest o 3,1 pp. wyższa, niż podaje GUS – powiedział na naszej antenie profesor Marian Noga z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. – Zasadne jest pytanie „dlaczego?” – zapytywał.

Moim zdaniem konsumenci – obywatele kupujący w sklepach w Polsce – rzeczywiście odczuwają inflację wyżej niż te 15,5 procent. I wskaźnik cen detalicznych jest bliższy prawdy.

profesor Marian Noga

Finalny odczyt inflacji w lipcu w Polsce poznamy w piątek. O 10:00 opublikuje go Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, poziom inflacji będzie oscylował wokół poziomu 15,5% – czyli takiego, jaki pokazał wstępny odczyt. A co dalej?

Zdaniem profesora Mariana Nogi, w pierwszym kwartale przyszłego roku inflacja może przebić poziom 22%, po czym zacznie spadać i w wakacje zejdzie poniżej 10%. Według profesora Nogi walkę z inflacją utrudniają rządowe programy pomocowe takie jak wakacje kredytowe.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DROŻSZY CHLEB, MASŁO I KOCIA KARMA. CENY W SKLEPACH WYŻSZE OD INFLACJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

%d bloggers like this: