Connect with us

Hi, what are you looking for?

SUROWCE

DROGIE SUROWCE MOCNO UDERZAJĄ W PRZEMYSŁ

Wzrost cen surowców i materiałów najbardziej uderza w duże firmy. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego drożejące surowce w największym stopniu odczuwają firmy zatrudniające powyżej 250 osób, m.in. z branży przetwórczej i budowlanej.

Braki surowców i półfabrykatów mogą wyhamować polski przemysł
Główny Urząd Statystyczny w kwietniu odnotował rekordowy wzrost produkcji przemysłowej w Polsce. Ale bardzo dobre wyniki rodzimego przemysłu zależą od kilku czynników. Za największą barierę, która może wyhamować polską produkcję, analitycy uznają niedobory surowców, wynikające z zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw.

W analizie wskazano, że drożejąca ropa, gaz oraz rudy metali powodują nie tylko wzrost cen towarów i usług, lecz także przyczyniają się do pogorszenia warunków biznesowych coraz większej liczby firm, dla których obecny czas jest okresem odbudowy i powrotu na rynek.

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że dla ponad połowy polskich firm rosnące koszty zakupu surowców, materiałów i półproduktów wykorzystywanych do produkcji stanowią dużą i bardzo dużą barierę działalności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

NIERUCHOMOŚCI

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 23.08.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 Roman Młodkowski, BIZNES24. Pani Ewa Adach-Stankiewicz- dyrektor departamentu handlu i usług w Głównym...

OTOCZENIE MAKRO

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w lipcu o 9,8 proc. wyższa niż rok wcześniej - podał dziś Główny Urząd Statystyczny.

FINANSE

W lipcu wzrosło wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja konsumencka (CPI) w lipcu wyniosła 5 procent w ujęciu rocznym - szacuje GUS. Najmocniej zdrożały paliwa do aut - o aż 30%.