Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

DROGI PRĄD BĘDZIE DROŻSZY? DZIŚ TARYFY DLA KONSUMENTÓW SĄ ZATWIERDZANE PRZEZ URE

PGE chce, żeby prąd był jeszcze droższy. Prezes największego w Polsce producenta i dystrybutora energii elektrycznej ujawnił, że stara się, by taryfy dla konsumentów nie były już zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Prezes PGE zdradził to w wywiadzie dla portalu WNP. Jeśli ta misja prezesowi PGE się powiedzie – domowe rachunki za prąd wzrosną o co najmniej 10-15% – wynika z obliczeń BIZNES24 na podstawie dzisiejszych taryf PGE.

DROGI PRĄD BĘDZIE DROŻSZY? DZIŚ TARYFY DLA KONSUMENTÓW SĄ ZATWIERDZANE PRZEZ URE

Kilowatogodzina energii w pilnowanej przez URE całodobowej taryfie dla konsumentów kosztuje dziś ok. 25 groszy. Ta sama kilowatogodzina kupiona w taryfie C11 – to odpowiednik konsumenckiej G11, ale dla firm – kosztuje już 31 groszy. O 1/4 więcej, niż dla konsumentów. Mniejsze, ale również na niekorzyść firm, są różnice w opłatach przesyłowych, czyli drugim z kluczowych składników rachunku za prąd. W sumie małe firmy płacą za prąd rachunki wyższe o kilkanaście procent niż gospodarstwa domowe – przy identycznym zużyciu.

CZYTAJ TEŻ: RZ: SKLEPY PODNOSZĄ CENY, ŻEBY OBNIŻYĆ JE PO OBNIŻCE VAT-U

Szef PGE twierdzi, że ceny dla konsumentów powinny zostać uwolnione, bo przyjęta przez Komisję Europejską polityka „Fit for 55 ” czyli planowane zwiększenie redukcji emisji gazów cieplarnianych nie o 40, ale o 55 proc. do 2030 r. będzie kosztować polską gospodarkę 136 mld euro. Większość tego kosztu zapłaci zdaniem prezesa PGE branża energetyczna. A żeby była w stanie ponieść taki koszt – powinna zwiększyć roczne przychody o około 30 proc. Czyli będzie sprzedawać klientom droższy prąd.

Z propozycją uwolnienia cen dla klientów indywidualnych energii wystąpił prezes PGE, ale inicjatywa była prawdopodobnie uzgodniona z innymi producentami prądu, bo wkrótce po publikacji wywiadu prezesa Dąbrowskiego komunikat w sprawie uwolnienia przesłał do naszej redakcji Polski Komitet Energii Elektrycznej, który zrzesza producentów energii elektrycznej.

Na Towarowej Giełdzie Energi średnia ważona cena energii w kontraktach dwustronnych jest najwyższa od 10 lat. Na rynku energii ceny za megawatogodzinę przekroczyły 350 złotych.
Na koniec lipca cena za 1 MWh wyniosła 378 zł jest to o ponad 100 złotych więcej niż przed rokiem.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że cena nie uwzględnia podatków, dlatego ceny będą rosły coraz szybciej z uwagi na opłaty związane z wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DROGI PRĄD BĘDZIE DROŻSZY? DZIŚ TARYFY DLA KONSUMENTÓW SĄ ZATWIERDZANE PRZEZ URE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Już po zamknięciu warszawskiego parkietu wyniki pokazała Polska Grupa Energetyczna. Opublikowane przez spółkę wyniki okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami. CZYTAJ TEŻ: MOCNE WZROSTY...

POLSKA

Wkrótce URE może przedstawić nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych.

POLSKA

Firmy energochłonne otrzymają rekompensaty w wysokości 785 milionów złotych.

POLSKA

Sprzedaż węgla brunatnego znowu jest możliwa.

%d bloggers like this: