Kilowatogodzina energii w pilnowanej przez URE całodobowej taryfie dla konsumentów kosztuje dziś ok. 25 groszy. Ta sama kilowatogodzina kupiona w taryfie C11 – to odpowiednik konsumenckiej G11, ale dla firm – kosztuje już 31 groszy. O 1/4 więcej, niż dla konsumentów. Mniejsze, ale również na niekorzyść firm, są różnice w opłatach przesyłowych, czyli drugim z kluczowych składników rachunku za prąd. W sumie małe firmy płacą za prąd rachunki wyższe o kilkanaście procent niż gospodarstwa domowe – przy identycznym zużyciu.
CZYTAJ TEŻ: RZ: SKLEPY PODNOSZĄ CENY, ŻEBY OBNIŻYĆ JE PO OBNIŻCE VAT-U
Szef PGE twierdzi, że ceny dla konsumentów powinny zostać uwolnione, bo przyjęta przez Komisję Europejską polityka „Fit for 55 ” czyli planowane zwiększenie redukcji emisji gazów cieplarnianych nie o 40, ale o 55 proc. do 2030 r. będzie kosztować polską gospodarkę 136 mld euro. Większość tego kosztu zapłaci zdaniem prezesa PGE branża energetyczna. A żeby była w stanie ponieść taki koszt – powinna zwiększyć roczne przychody o około 30 proc. Czyli będzie sprzedawać klientom droższy prąd.
Z propozycją uwolnienia cen dla klientów indywidualnych energii wystąpił prezes PGE, ale inicjatywa była prawdopodobnie uzgodniona z innymi producentami prądu, bo wkrótce po publikacji wywiadu prezesa Dąbrowskiego komunikat w sprawie uwolnienia przesłał do naszej redakcji Polski Komitet Energii Elektrycznej, który zrzesza producentów energii elektrycznej.
Na Towarowej Giełdzie Energi średnia ważona cena energii w kontraktach dwustronnych jest najwyższa od 10 lat. Na rynku energii ceny za megawatogodzinę przekroczyły 350 złotych.
Na koniec lipca cena za 1 MWh wyniosła 378 zł jest to o ponad 100 złotych więcej niż przed rokiem.
Trzeba mieć na uwadze fakt, że cena nie uwzględnia podatków, dlatego ceny będą rosły coraz szybciej z uwagi na opłaty związane z wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV