Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU. FATALNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Podwyżka podatków od przyszłego roku jednak w pełnej wysokości. Rząd wyśle do Sejmu projekt Polskiego Ładu zawierającego 9-cioprocentową, nieodliczalną od podatku, składkę zdrowotną. Mniej – 4.9% – mają zapłacić tylko przedsiębiorcy rozliczający się według zasad liniowych – bo ich dochód nie uwzględnia kosztów.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
BYŁY MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

Po tygodniach lukrowania Polskiego Ładu – minister finansów finalnie wycofał się z większości łagodzących zapowiedzi, które przeciekały do mediów z rządu. To oznacza, że już od grudnia niemal wszyscy płacić będą 9-cioprocentową składkę zdrowotną, której nie będzie można odliczyć od podatku. Dla przedsiębiorców, którzy dziś zarabiają 10 tys. zł miesięcznie – oznacza to prawie 13 tys. złotych wyższe podatki rocznie. Dla zarabiających 20 tys. złotych – 24 tysiące złotych rocznie. Czyli obie grupy będa musiały oddać NFZ więcej, niż miesięczny dochód.

Drastyczna podwyżka podatków – jak tłumaczy ją Minister Finansów?

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD UDERZY W BANKI I ICH KLIENTÓW

Rząd chwali się, że na zmianach podatkowych – czyli zwiększenia kwoty wolnej od podatku – najwięcej zyskają emeryci i renciści otrzymujący z ZUS przelew na ok. 2 tysiące złotych miesięcznie. Dla tych osób zmiana oznaczać ma 170 zł miesięcznie niższe obciążenia – czyli w sumie w ciągu roku to prawie 2 100 złotych więcej w portfelu.

NADCHODZI CIT PŁACONY OD STRATY

Oprócz zmian w PIT rząd wyśle do Sejmu również propozycję wprowadzenia minimalnego CITu w wysokości 0.4 procent rocznych przychodów. Minimalny CIT oznaczać będzie, że jeśli CIT liczony według normalnych zasad – czyli przychód minus koszty razy 19 procent – bo tyle wynosi stawka CIT w Polsce – będzie niższy, niż 0.4% przychodu – firma zapłaci podatek od przychodu. Minimalnego CITu nie będą jednak płacić wszyscy. Po pierwsze zwolnione będą z niego banki, firmy ubezpieczeniowe i pozostałe z branży finansowej. Po drugie – nowe firmy – przez trzy lata od startu. I po trzecie firmy, których spadek przychodów w roku podatkowym wyniesie co najmniej 30%.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU. FATALNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

POLSKA

Od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 do 12 procent. To jedna ze zmian wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm nowelizacją.

POLSKA

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie PIT - termin upływa o północy.

POLSKA

Rząd proponuje obniżkę podatków. Tym razem naprawdę. Ale obniżkę w stosunku do podwyżki, którą m.in. przedsiębiorcom zafundował w ramach Polskiego Ładu.

%d bloggers like this: