Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU. FATALNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Podwyżka podatków od przyszłego roku jednak w pełnej wysokości. Rząd wyśle do Sejmu projekt Polskiego Ładu zawierającego 9-cioprocentową, nieodliczalną od podatku, składkę zdrowotną. Mniej – 4.9% – mają zapłacić tylko przedsiębiorcy rozliczający się według zasad liniowych – bo ich dochód nie uwzględnia kosztów.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
Minister Finansów Tadeusz Kościński, FOT.: MF

Po tygodniach lukrowania Polskiego Ładu – minister finansów finalnie wycofał się z większości łagodzących zapowiedzi, które przeciekały do mediów z rządu. To oznacza, że już od grudnia niemal wszyscy płacić będą 9-cioprocentową składkę zdrowotną, której nie będzie można odliczyć od podatku. Dla przedsiębiorców, którzy dziś zarabiają 10 tys. zł miesięcznie – oznacza to prawie 13 tys. złotych wyższe podatki rocznie. Dla zarabiających 20 tys. złotych – 24 tysiące złotych rocznie. Czyli obie grupy będa musiały oddać NFZ więcej, niż miesięczny dochód.

Drastyczna podwyżka podatków – jak tłumaczy ją Minister Finansów?

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD UDERZY W BANKI I ICH KLIENTÓW

Rząd chwali się, że na zmianach podatkowych – czyli zwiększenia kwoty wolnej od podatku – najwięcej zyskają emeryci i renciści otrzymujący z ZUS przelew na ok. 2 tysiące złotych miesięcznie. Dla tych osób zmiana oznaczać ma 170 zł miesięcznie niższe obciążenia – czyli w sumie w ciągu roku to prawie 2 100 złotych więcej w portfelu.

NADCHODZI CIT PŁACONY OD STRATY

Oprócz zmian w PIT rząd wyśle do Sejmu również propozycję wprowadzenia minimalnego CITu w wysokości 0.4 procent rocznych przychodów. Minimalny CIT oznaczać będzie, że jeśli CIT liczony według normalnych zasad – czyli przychód minus koszty razy 19 procent – bo tyle wynosi stawka CIT w Polsce – będzie niższy, niż 0.4% przychodu – firma zapłaci podatek od przychodu. Minimalnego CITu nie będą jednak płacić wszyscy. Po pierwsze zwolnione będą z niego banki, firmy ubezpieczeniowe i pozostałe z branży finansowej. Po drugie – nowe firmy – przez trzy lata od startu. I po trzecie firmy, których spadek przychodów w roku podatkowym wyniesie co najmniej 30%.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Inflacja w styczniu niższa, dzięki Tarczy i Polskiemu Ładowi - mówi w BIZNES24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Niższa, niż 10 procent w...

BIZNES I POLITYKA

Uwaga - składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy w BIZNES24 jest wspólne rozliczenie małżonków, w tym m.in. ulga klasy średniej.

PODATKI

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowiem z prof. Adamem Mariańskim, ekspertem BCC, prezesem KIDP, omawia podatki w 2022 roku.