Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU. FATALNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Podwyżka podatków od przyszłego roku jednak w pełnej wysokości. Rząd wyśle do Sejmu projekt Polskiego Ładu zawierającego 9-cioprocentową, nieodliczalną od podatku, składkę zdrowotną. Mniej – 4.9% – mają zapłacić tylko przedsiębiorcy rozliczający się według zasad liniowych – bo ich dochód nie uwzględnia kosztów.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
BYŁY MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

Po tygodniach lukrowania Polskiego Ładu – minister finansów finalnie wycofał się z większości łagodzących zapowiedzi, które przeciekały do mediów z rządu. To oznacza, że już od grudnia niemal wszyscy płacić będą 9-cioprocentową składkę zdrowotną, której nie będzie można odliczyć od podatku. Dla przedsiębiorców, którzy dziś zarabiają 10 tys. zł miesięcznie – oznacza to prawie 13 tys. złotych wyższe podatki rocznie. Dla zarabiających 20 tys. złotych – 24 tysiące złotych rocznie. Czyli obie grupy będa musiały oddać NFZ więcej, niż miesięczny dochód.

Drastyczna podwyżka podatków – jak tłumaczy ją Minister Finansów?

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD UDERZY W BANKI I ICH KLIENTÓW

Rząd chwali się, że na zmianach podatkowych – czyli zwiększenia kwoty wolnej od podatku – najwięcej zyskają emeryci i renciści otrzymujący z ZUS przelew na ok. 2 tysiące złotych miesięcznie. Dla tych osób zmiana oznaczać ma 170 zł miesięcznie niższe obciążenia – czyli w sumie w ciągu roku to prawie 2 100 złotych więcej w portfelu.

NADCHODZI CIT PŁACONY OD STRATY

Oprócz zmian w PIT rząd wyśle do Sejmu również propozycję wprowadzenia minimalnego CITu w wysokości 0.4 procent rocznych przychodów. Minimalny CIT oznaczać będzie, że jeśli CIT liczony według normalnych zasad – czyli przychód minus koszty razy 19 procent – bo tyle wynosi stawka CIT w Polsce – będzie niższy, niż 0.4% przychodu – firma zapłaci podatek od przychodu. Minimalnego CITu nie będą jednak płacić wszyscy. Po pierwsze zwolnione będą z niego banki, firmy ubezpieczeniowe i pozostałe z branży finansowej. Po drugie – nowe firmy – przez trzy lata od startu. I po trzecie firmy, których spadek przychodów w roku podatkowym wyniesie co najmniej 30%.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU. FATALNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

618 złotych, 24 grosze za megawatogodzinę. Jak ma się ta cena do stawek, które płacili dotychczas samorządowcy za energię elektryczną? O tym rozmawiał Marcin...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie skutki może mieć zapowiadany nowy podatek i jak wpłynie na kondycję polskich przedsiębiorstw brak pieniędzy z KPO rozmawiała Natalia Gorzelnik z...

POLSKA

Dzisiaj o północy mija termin zapłacenia VAT i wysłania dokumentu JPK.

BIZNES I POLITYKA

Wiceminister Finansów Artur Soboń zapowiada, że nowy wskaźnik WIRD, który ma zastąpić stary WIBOR zacznie obowiązywać od stycznia.

%d bloggers like this: