Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

DR KROPIWNICKI (RPP): ZAGŁOSUJĘ ZA PODWYŻKĄ STÓP W LISTOPADZIE

Piąty z członków 10-osobowej Rady Polityki Pieniężnej za podwyżką stóp w obliczy wysokiej inflacji w Polsce.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Marcin Dobrowolski, BIZNES24: Naszym gościem jest dr Jerzy Kropiwnicki- członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry Panie doktorze, witamy w Biznes24.

dr Jerzy Kropiwnicki, Rada Polityki Pieniężnej: Moje uszanowanie.

MD: Witam serdecznie. Proszę powiedzieć Panie doktorze- inflacja, której nowy wskaźnik poznamy, te najnowsze odczyty, które będziemy   jutro poznawać. Ona wciąż niepokoi, jak rozumiem członków Rady Polityki Pieniężnej coraz mocniej. Czy może Pan potwierdzić? Znajduje swoje odzwierciedlenie w dyskusjach, które państwo prowadzą?

JK: Oczywiście, że tak. Za każdym razem, kiedy to wychodzi poza to pasmo, w którym akceptujemy wzrost cen, no to musi wywoływać między nami spory i dyskusje.

MD: Panie doktorze, w ostatnich tygodniach mieliśmy przyjemność rozmawiać z przedstawicielami Rady Polityki Pieniężnej i z naszych analiz, z naszej opinii dziennikarskiej dochodzimy do wniosku, że istnieje szansa na to, aby na jesieni, mniej więcej w okolicy listopadowej projekcji inflacyjnej, czy to jest dobry moment na ewentualne podniesienie stóp?

JK: Tak, dlatego, że wtedy mamy bardzo rozwiniętą projekcję jednocześnie tego, co będzie się działo z cenami a także mamy niezłe, profesjonalne prognozy dotyczące tego, co jest i co będzie z tempem wzrostu gospodarczego, który jest dla nas też bardzo ważny z punktu widzenia podejmowania decyzji.

MD: 15 punktów bazowych, to jest podawany przez ekonomistów poziom, który byłby takim bezpiecznym a jednocześnie znaczącym poziomem. Czy zgodzi się Pan z tym?

JK: Dla mnie tak. Natomiast są tacy, którzy uważają, że jest to poziom nieznaczący.

MD: Dla Pana tak, czyli gdyby pojawiła się taka propozycja, zagłosował  by Pan?

JK: Tak. Dlatego, że uważam, że jest to poziom wystarczająco niski żeby nie zachwiać gospodarką a jednocześnie wystarczająco wyraźny, żeby spowodować te reakcje, które w takim przypadku, kiedy ceny wyskakują poza tę wstęgę, w jakiej powinny być utrzymywane, powinny być utrzymywane.

MD: W listopadzie, możemy rozumieć, że jeżeli taka sytuacja się nie zmieni znacząco, jeżeli chodzi o wskaźniki makroekonomiczne- Dr Jerzy Kropiwnicki będzie głosował za taką właśnie podwyżką stopy procentowej?

JK: Pod warunkiem oczywiście, że będą dobre prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.

MD: To rozumiem. Ale są też głosy, aby ta podwyżka ewentualna była wyższa, jak rozumiem- większa?

JK: Są oczywiście też tego rodzaju wnioski. Ale ja uważam, że należy dokonywać zmian bardzo ostrożnie z dużą rozwagą, dlatego, że widać, że po obu stronach Atlantyku zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Brukseli- w Europejskim Banku Centralnym wszędzie i nie tylko wszędzie jest kwestia wzrostu gospodarczego i obaw przed jego zakłóceniem są bardzo wyraźne i bardzo mocne i one wstrzymują wielu decydentów przed bardziej zdecydowanymi działaniami.

MD: Panie doktorze, czy to oznacza również, że na wcześniejszych posiedzeniach Rady- przypomnę te posiedzenia będą oprócz tego spotkania sierpniowego, powiedzmy technicznego jeszcze we wrześniu, w październiku. Czy możemy liczyć na zacieśnianie polityki pieniężnej?

JK: To raczej mało prawdopodobne z jednego tylko powodu: te dane, którymi wtedy będziemy dysponowali- one będą bardzo fragmentaryczne i nie będą tak bardzo rozwinięte jak te, które będziemy mieli w projekcji listopadowej. Ta projekcja listopadowa jest jedną z najbardziej wypracowanych, jakie otrzymujemy od naszego zaplecza fachowego w banku centralnym i jakie otrzymujemy także z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

MD: Jutro dane PKB. Jakiego odczytu spodziewa się Pan, jeżeli chodzi o produkt krajowy brutto?

JK: No, obserwując to, co się dzieje w tej chwili w gospodarce, to myślę że wzrost gospodarczy jest w tej chwili dobry, stabilny, poszczególne części gospodarki odżywają po dawnych lokckoutach. Daj Boże, żeby nie trzeba było ich znowu przymykać.

MD: Czy taki odczyt, o którym Pan wspomina- spodziewają się analitycy nawet 11 proc. wzrostu PKB w Polsce w drugim kwartale. Czy tego poziomu odczyt wspiera Pańską decyzję dotyczącą dalszych zmian w polityce pieniężnej? Te jesienne decyzje?

JK: Muszę powiedzieć, że tak wysoki, że aż trudno w to uwierzyć. Ja uważam, że ten wzrost gospodarczy będzie jednak jedno a nie dwucyfrowy. Ale tym niemniej będzie taki godny utrzymania i wsparcia.

MD: Bardzo dziękuję- dr Jerzy Kropiwnicki członek Rady Polityki Pieniężnej był naszym gościem. Bardzo dziękuję, dobrego dnia Panie Doktorze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FX

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 16.09.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie doktorze. Jakie warunki powinny być spełnione, aby rozpocząć normalizację...

OTOCZENIE MAKRO

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: No i co teraz z tą inflacją zrobić? Postanowiliśmy zapytać profesora...

NIERUCHOMOŚCI

Raty kredytów już idą w górę - mimo, że Rada Polityki Pieniężnej twardo trwa przy najniższych w historii stopach procentowych. Dlaczego październikowa rata dla...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w Polsce najwyższa od czerwca 2001 roku. W sierpniu wyniosła aż 5.5% rocznie. Jak mówił w BIZNES24 Prof. Marek Belka, b. premier, b....