Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

DR KROPIWNICKI (RPP): ZAGŁOSUJĘ ZA PODWYŻKĄ STÓP W LISTOPADZIE

Piąty z członków 10-osobowej Rady Polityki Pieniężnej za podwyżką stóp w obliczy wysokiej inflacji w Polsce.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Marcin Dobrowolski, BIZNES24: Naszym gościem jest dr Jerzy Kropiwnicki- członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry Panie doktorze, witamy w Biznes24.

dr Jerzy Kropiwnicki, Rada Polityki Pieniężnej: Moje uszanowanie.

MD: Witam serdecznie. Proszę powiedzieć Panie doktorze- inflacja, której nowy wskaźnik poznamy, te najnowsze odczyty, które będziemy   jutro poznawać. Ona wciąż niepokoi, jak rozumiem członków Rady Polityki Pieniężnej coraz mocniej. Czy może Pan potwierdzić? Znajduje swoje odzwierciedlenie w dyskusjach, które państwo prowadzą?

JK: Oczywiście, że tak. Za każdym razem, kiedy to wychodzi poza to pasmo, w którym akceptujemy wzrost cen, no to musi wywoływać między nami spory i dyskusje.

MD: Panie doktorze, w ostatnich tygodniach mieliśmy przyjemność rozmawiać z przedstawicielami Rady Polityki Pieniężnej i z naszych analiz, z naszej opinii dziennikarskiej dochodzimy do wniosku, że istnieje szansa na to, aby na jesieni, mniej więcej w okolicy listopadowej projekcji inflacyjnej, czy to jest dobry moment na ewentualne podniesienie stóp?

JK: Tak, dlatego, że wtedy mamy bardzo rozwiniętą projekcję jednocześnie tego, co będzie się działo z cenami a także mamy niezłe, profesjonalne prognozy dotyczące tego, co jest i co będzie z tempem wzrostu gospodarczego, który jest dla nas też bardzo ważny z punktu widzenia podejmowania decyzji.

MD: 15 punktów bazowych, to jest podawany przez ekonomistów poziom, który byłby takim bezpiecznym a jednocześnie znaczącym poziomem. Czy zgodzi się Pan z tym?

JK: Dla mnie tak. Natomiast są tacy, którzy uważają, że jest to poziom nieznaczący.

MD: Dla Pana tak, czyli gdyby pojawiła się taka propozycja, zagłosował  by Pan?

JK: Tak. Dlatego, że uważam, że jest to poziom wystarczająco niski żeby nie zachwiać gospodarką a jednocześnie wystarczająco wyraźny, żeby spowodować te reakcje, które w takim przypadku, kiedy ceny wyskakują poza tę wstęgę, w jakiej powinny być utrzymywane, powinny być utrzymywane.

MD: W listopadzie, możemy rozumieć, że jeżeli taka sytuacja się nie zmieni znacząco, jeżeli chodzi o wskaźniki makroekonomiczne- Dr Jerzy Kropiwnicki będzie głosował za taką właśnie podwyżką stopy procentowej?

JK: Pod warunkiem oczywiście, że będą dobre prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.

MD: To rozumiem. Ale są też głosy, aby ta podwyżka ewentualna była wyższa, jak rozumiem- większa?

JK: Są oczywiście też tego rodzaju wnioski. Ale ja uważam, że należy dokonywać zmian bardzo ostrożnie z dużą rozwagą, dlatego, że widać, że po obu stronach Atlantyku zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Brukseli- w Europejskim Banku Centralnym wszędzie i nie tylko wszędzie jest kwestia wzrostu gospodarczego i obaw przed jego zakłóceniem są bardzo wyraźne i bardzo mocne i one wstrzymują wielu decydentów przed bardziej zdecydowanymi działaniami.

MD: Panie doktorze, czy to oznacza również, że na wcześniejszych posiedzeniach Rady- przypomnę te posiedzenia będą oprócz tego spotkania sierpniowego, powiedzmy technicznego jeszcze we wrześniu, w październiku. Czy możemy liczyć na zacieśnianie polityki pieniężnej?

JK: To raczej mało prawdopodobne z jednego tylko powodu: te dane, którymi wtedy będziemy dysponowali- one będą bardzo fragmentaryczne i nie będą tak bardzo rozwinięte jak te, które będziemy mieli w projekcji listopadowej. Ta projekcja listopadowa jest jedną z najbardziej wypracowanych, jakie otrzymujemy od naszego zaplecza fachowego w banku centralnym i jakie otrzymujemy także z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

MD: Jutro dane PKB. Jakiego odczytu spodziewa się Pan, jeżeli chodzi o produkt krajowy brutto?

JK: No, obserwując to, co się dzieje w tej chwili w gospodarce, to myślę że wzrost gospodarczy jest w tej chwili dobry, stabilny, poszczególne części gospodarki odżywają po dawnych lokckoutach. Daj Boże, żeby nie trzeba było ich znowu przymykać.

MD: Czy taki odczyt, o którym Pan wspomina- spodziewają się analitycy nawet 11 proc. wzrostu PKB w Polsce w drugim kwartale. Czy tego poziomu odczyt wspiera Pańską decyzję dotyczącą dalszych zmian w polityce pieniężnej? Te jesienne decyzje?

JK: Muszę powiedzieć, że tak wysoki, że aż trudno w to uwierzyć. Ja uważam, że ten wzrost gospodarczy będzie jednak jedno a nie dwucyfrowy. Ale tym niemniej będzie taki godny utrzymania i wsparcia.

MD: Bardzo dziękuję- dr Jerzy Kropiwnicki członek Rady Polityki Pieniężnej był naszym gościem. Bardzo dziękuję, dobrego dnia Panie Doktorze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Od dzisiaj wyższe oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich.

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

POLSKA

W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

%d bloggers like this: