Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

DOPŁATY DO WĘGLA OD DZIŚ. ALE WĘGLA ZE ŚWIECĄ SZUKAĆ

Dopłaty do węgla zaczynają obowiązywać od dziś. Ale węgla w cenach do których chce dopłacać rząd nigdzie nie ma.

NIEMCY PRZEPRASZAJĄ SIĘ Z WĘGLEM
foto: pixabay.com

Dziś weszła w życie ustawa, która miała gwarantować maksymalną cenę 996.60 zł za tonę węgla dla gospodarstw domowych. Jednak zakup paliwa w tej cenie nie będzie możliwy, a zapisy ustawy zostaną zniesione procedowaną obecnie ustawą o trzytysięcznym dodatku węglowym.

Przedsiębiorcy, sprzedający gospodarstwom domowym węgiel w maksymalnej cenie 996.60 zł za tonę mieli otrzymywać do 1073.13 zł rekompensaty. To oznacza, że przychód z tony węgla wynosił dla sprzedawcy maksymalnie 2 069.13. Problem w tym, że ceny na rynku hurtowym są wyższe, niż ceny, których w detalu przewiduje Ustawa. Dlatego nowe prawo okazało się bublem prawnym.

Węgla nie ma w żadnej cenie

W dodatku – jak mówił w telewizji BIZNES24 Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, spowodowano, że składy węgla przestały go poszukiwać i sprowadzać na plac obawiając się, że decyzje rządu mogą znacznie obniżyć cenę detaliczną, a właściciele składów zostaną z niesprzedanym drogim węglem.

CZYTAJ TEŻ: OTO DLACZEGO W POLSCE BRAKUJE WĘGLA. „RZĄD ROZŁOŻYŁ RYNEK NA ŁOPATKI”

W efekcie resort klimatu i środowiska zaproponował inne rozwiązanie. Zamiast węgla za 996.60 zł za tonę zaproponowano trzy tysiące złotych dodatku dla gospodarstw domowych korzystających z węgla.

Co ciekawe otrzymane pieniądze nie trzeba będzie wydać na zakup opału. Dodatek ma kosztować budżet państwa do 11.5 mld zł. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r.
Senat ma zająć się ustawą o dodatku węglowym na posiedzeniu 3 i 4 sierpnia.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DOPŁATY DO WĘGLA OD DZIŚ. ALE WĘGLA ZE ŚWIECĄ SZUKAĆ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Jesienią z powodu braku węgla może dojść do znacznego ograniczenia produkcji cementu. W najczarniejszym scenariuszu – nawet do wygaszenia zakładów. A to będzie oznaczało...

CENY

Węgiel i paliwa tanieją w europejskich portach.

POLSKA

Rząd zapewnia, że problemów z węglem nie będzie. Takie deklaracje w piątek z sejmowej mównicy składał premier, a w sobotę w trakcie wizyty w...

BIZNES I POLITYKA

Rada Ministrów przyjęła ustawę o dodatku węglowym. Wprowadza ona dodatek bezpośredni w wysokości 3 tys. zł na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w...

%d bloggers like this: