Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NIERUCHOMOŚCI

DOMY W USA DROŻEJĄ TAK SZYBKO JAK BENZYNA

Nieruchomości w Stanach Zjednoczonych idą w górę. W II kwartale skok cen domów jednorodzinnych o ponad 20%, a to za sprawą silnego popytu przytłaczającego podaż nieruchomości na rynku.

DOMY W USA DROŻEJĄ TAK SZYBKO JAK BENZYNA
FOT.: Sieuwert Otterloo / Unsplash

Ceny domów wzrosły praktycznie w każdej części USA. W metropoliach ponad 90% domów podrożało, a wg analiz mediana ceny za metr kwadratowy wzrosła o 10%. Zaś w całym kraju mediana wartości sprzedaży brutto istniejących domów jednorodzinnych wzrosła o 23% do 358 tys. dolarów w ciągu drugiego kwartału w porównaniu z rokiem ubiegłym. Głównym czynnikiem wzrostu cen nieruchomości są niskie stopy procentowe i zwiększona liczba miejsc w pracy na odległość. Druga przyczyna pobudziła tym samym nowy popyt na zakup domów. Niemniej jednak szał kupowania domów okazał się oznakami spowolnienia w bieżących miesiącach. Nadmierne koszty przyciągnęły na rynek więcej sprzedawców i zepchnęły niektórych konsumentów na margines.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Podwyżki cen w Polsce to główny temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

OTOCZENIE MAKRO

Rekordowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej spłynęły zza oceanu. Grudniowy indeks wyniósł 7% i jest najwyższy od czasów prezydentury Ronalda Reagana.