Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

DOLAR W STYCZNIU PO 3.5 ZŁOTEGO? JUŻ TYLKO 43 GROSZY DO TEGO POZIOMU

Dolar w styczniu po 3.5 złotego? Po raz ostatni ten kurs dolara do złotego widzieliśmy na przełomie 2017 i 2018 roku – czyli przed drugą wygraną PiS, przed pandemią i przed wojną w Ukrainie. A więc epokę temu. Ale w obecnym tempie umocnienia złotego bariera 3.5 zł za dolara może paść w końcu stycznia.

DOLAR W STYCZNIU PO 3.5 ZŁOTEGO? JUŻ TYLKO 43 GROSZY DO TEGO POZIOMU

Nową falę wyprzedaży dolara – po tej związanej z zapowiedziami trzech obniżek stóp procentowych w USA w przyszłym roku – wywołała niewzruszona postawa Europejskiego Banku Centralnego. EBC dziś nie tylko nie zmienił stóp – ale również ani słowem nie zająknął się na temat łagodzenia swojej polityki monetarnej wyrażanej kosztem pieniądza na rynku międzybankowym.

Wieczorem dolar zbliżył się więc do poziomu 1.1 za euro, czego skutkiem było też dalsze umocnienie złotego. Chociaż bariera 3.5 zł za dolara może się wciąż wydawać odległa – ostatnie prawie 50 groszy – z poziomu 4.4 zł – dolar pokonał w ciągu półtora miesiąca.

DOLAR W STYCZNIU PO 3.5 ZŁOTEGO? JUŻ TYLKO 43 GROSZY DO TEGO POZIOMU

CO ZROBI EBC?

Zapowiedzi obniżki stóp nie ma – ale jest zmiana tonu i zmiana prognozy inflacji. Pierwsze dwa zdania komunikatu sprzed 6 tygodni i z dziś są z grubsza takie same i mówią o pozostawieniu stóp bez zmian. Znaczącą różnicę widzimy w trzecim zdaniu.

DOLAR W STYCZNIU PO 3.5 ZŁOTEGO? JUŻ TYLKO 43 GROSZY DO TEGO POZIOMU

W komunikacie z 26 października Rada Prezesów EBC pisała, że „nadal przewiduje się, że inflacja zbyt długo będzie za wysoka, a wewnętrzna presja cenowa pozostaje silna.” Takie słowa oznaczają – na razie nie myślimy o obniżkach stóp.
W dzisiejszym komunikacie trzecie zdanie brzmi nartomiast „Zgodnie z najnowszymi projekcjami ekspertów Eurosystemu dla strefy euro oczekuje się, że w przyszłym roku inflacja będzie się stopniowo obniżać”.

EBC projekcja inflacja

Chociaż w obu przypadkach zespół analityków EBC zejście do 2.1 procent widzi dopiero w 2025 roku – to jednak ścieżka zejścia w obecnej prognozie jest bardziej korzystna, niż ta sprzed dwóch miesięcy. W kończącym się już 2023 roku EBC prognozuje średnioroczną inflację w strefie euro na poziomie 5.4 procent. Poniżej 3 procent – konretnie do 2.7 procent- średnioroczna inflacja ma spaść już w przyszłym roku. We wrześniu EBC spodziewał się, że inflacja w przyszłym roku wyniesie 3.1 procent.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DOLAR W STYCZNIU PO 3.5 ZŁOTEGO? JUŻ TYLKO 43 GROSZY DO TEGO POZIOMU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnącym Bitcoinie i przebiciu bariery 50 000 dolarów rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Karczewskim, prezesem zarządu Superfund TFI.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy na chińskich giełdach notowanych jest wiele spółek gamingowych i o regulacjach publikacji gier na rynku w Chinach, rozmawiał Marcin Dobrowolski z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy zatrzymywać chińską ekspansję samochodów w Europie i czy to zaszkodzi rynkowi, rozmawiał Marcin Dobrowolski Z BIZNES24 z Marcinem Korolcem z Fundacji...

FX

Pierwszy od dawna dzień, kiedy światowe media nie piszą o Polsce. Prawie nie piszą, bo pojawia się informacja o zatrzymaniu Piotra W., byłego wiceministra...