Podobną reakcje do S&P czy NASDAQ mogliśmy zobaczyć na GPW, gdzie indeks WIG20 wzrósł o kilkanaście punktów w ciągu zaledwie 10 minut.
Najmocniej na wzrost inflacji zareagował natomiast rynek surowców powodując ponad 1%tową przeceną złota, srebra a także ropy naftowej.
Konsensus rynkowy zakładał utrzymanie inflacji konsumenckiej w lutym na poziomie 3.1% tymczasem okazała się ona o 0.1 punktu procentowego wyższa.
Te dane tylko umocniły w przekonaniu rynek, że pierwsza obniżka stóp procentowych za oceanem nastąpi najwcześniej 12 czerwca, a może i jeszcze później.
Z kolei w ujęciu miesięcznym amerykańska inflacja CPI zanotowała najwyższa dynamikę od września ubiegłego roku i wyniosła 0.4%. Głównym winowajcą odpowiedzialnym za wzrost tego wskaźnika były ceny energii, które poszły w górę o blisko 2 i pół procent. Koszty żywności utrzymały się na niezmienionym poziomie, a koszty utrzymania domu wzrosły o 0.4%.
Najbliższe posiedzenie rezerwy federalnej już 20 marca. Zapraszamy do transmisji wraz z polskim tłumaczeniem tylko w BIZNES24.