Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

DODATEK WĘGLOWY TAKŻE DLA MIESZKAŃCÓW BLOKÓW? ANALIZUJEMY DZIURY W USTAWIE

Powiązane artykuły:

Na wypłatę 3 tysięcy dodatku węglowego rząd przeznaczył 11,5 mld zł z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Zgodnie z przepisami, aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie zobowiązana do wypłacenia go maksymalnie w ciągu 30 dni. Pieniądze otrzymają jednak tylko ci, którzy zgłosili swoje źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, dlatego przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy nasza deklaracja dotyczącą źródła ciepła jest wprowadzona do systemu.

CZYTAJ TEŻ: JACEK SASIN ZAPEWNIA, ŻE NIE BĘDZIE PROBLEMÓW Z WĘGLEM

Zgodnie z opublikowanym w środę projektem rozporządzenia, wniosek o wypłatę dodatku węglowego będzie zawierał takie informacje jak: PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość czy dane gospodarstwa domowego. Wzór wniosku będzie jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć realizację jego wypłat.

Co ważne, jednemu gospodarstwu domowemu przysługuje jeden dodatek węglowy. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany on będzie pierwszemu z wnioskodawców. – Nie ma jednak jasności, w jaki sposób gminy będą te pierwszeństwo weryfikowały – zwraca uwagę w Biznes24 Mecenas Rafał Rozwadowski z kancelarii Mamiński i Partnerzy.

DODATEK WĘGLOWY – DLA KOGO?

Od kiedy będzie można składać wnioski? Konkretnej daty jeszcze nie znamy, w myśl ustawy trzeba jeszcze poczekać na rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska. Tu jednak pojawia się kolejna wątpliwość, bo jak tłumaczył ekspert – w teorii wnioski można zacząć składać w momencie wejścia ustawy w życie, czyli od piątku (12.08.2022).

Z jednej strony mamy samą ustawę, z drugiej strony mamy delegację w ustawie, która mówi o tym, że faktycznie wzór wniosku będzie wydany i zaprojektowany poprzez rozporządzenie. Tymczasem wzór wniosku jest elementem pomocniczym, ja nie znajduje w ustawie zapisu, który mówi, że niezbędnym jest wykorzystywanie tego wzoru. Niezbędne jest zawarcie wszystkich informacji koniecznych do tego, by organ wydający decyzję mógł ocenić, czy taki wniosek jest uzasadniony.

Mecenas Rafał Rozwadowski

– Z perspektywy praktyki radziłbym jednak, aby poczekać na to kiedy ten wzór stanie się wzorem oficjalnym i dopiero wtedy rozpocząć procedowanie i składanie wniosków – podkreśla.

Co ciekawe, w projekcie rozporządzenia zawierającym wzór wniosku o wypłatę dodatku znalazły się zapisy, które mogą sugerować, że pieniądze dostaną też mieszkańcy bloków.

Należy zaznaczyć także w przypadku gdy ogrzewanie budynku realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. W tym przypadku do wniosku należy załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku o takim sposobie ogrzewania budynku zgodnie ze zgłoszeniem lub wpisem do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, odnośnik 8

Mecenas Rafał Rozwadowski z kancelarii Mamiński i Partnerzy w rozmowie z Biznes 24 zwrócił uwagę na jeszcze jeden zapis, który może umożliwiać mieszkańcom bloków ubieganie się o dodatek.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

DODATEK WĘGLOWY TAKŻE DLA MIESZKAŃCÓW BLOKÓW? ANALIZUJEMY DZIURY W USTAWIE

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV