Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

DOCHODY AMERYKANÓW +1% M/M

dawno nie było tak precyzyjnie zaprognozowanych danych ze Stanów Zjednoczonych. Kluczowa miara FED, czyli inflacja bazowa wzrosła w styczniu w ujęciu miesięcznym o 0.4 proc. W ujęciu rocznym o 2.8 proc.

BANKRUCTWO USA

Oznacza to, że według ważnego miernika wykorzystywanego przez Rezerwę Federalną do rozważań na temat polityki monetarnej – inflacja za oceanem wzrosła zgodnie z oczekiwaniami.

Ceny towarów i usług za oceanem z uwzględnieniem cen żywności i energii urosły w styczniu o 0.3 proc. w ujęciu miesięcznym i 2.4 proc. w ujęciu rocznym. Podobnie, jak w przypadku inflacji bazowej odczyt ten jest zgodny z oczekiwaniami rynków.

Styczniowy dane inflacyjne potwierdzają widoczne już od kilku miesięcy przesunięcie w kierunku usług.

Podczas gdy ceny towarów w pierwszym miesiącu tego roku spadły o 0.5 proc. w ujęciu rocznym to w tym samym czasie ceny usług wystrzeliły w górę o 3.9 proc.

Z najnowszych danych wynik też, że w styczniu w USA mieliśmy do czynienia z prawie 5 proc. spadkiem cen energii w ujęciu rocznym.

Z kolei dochody amerykanów w styczniu zwiększyły się o 1,0 proc. w ujęciu miesięcznym. Był to najsilniejszy wzrost dochodów osobistych w ciągu roku, odzwierciedlający przede wszystkim wzrost rządowych świadczeń socjalnych, wpływów osobistych z majątku i wynagrodzeń.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.