Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

DOBRY WYNIK CELON PHARMY (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.

MACIEJ WIECZOREK, CELON PHARMA: Dzień dobry, witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Firma co prawda w 10 dni niespecjalnie rozpieszczona przez inwestorów jeśli chodzi o wycenę akcji, bo prawie 6% spadła, ale od początku roku 69% dała inwestorom zarobić i pokazała za trzeci kwartał bardzo dobre wyniki finansowe. Ale zanim zajmiemy się Celon Pharmą ja jestem ciekaw jak Pan prowadząc na co dzień biznes biofarmaceutyczny w sektorze farmaceutycznym, czuje się prowadząc go w Polsce? Co jest wyzwaniem? Co Panu sprzyja czy Państwu sprzyja, jako firmie?

MW: Oczywiście to, co sprzyja często przeszkadza. To znaczy Polska jest wciąż krajem o relatywnie dobrej bazie kosztowej i mamy dostęp do mądrych, wykształconych ludzi, którzy są podstawą naszej branży, ludzi z dziedzin biomedycznych, jest relatywnie łatwy i to powoduje, że rozwój produktu, zwłaszcza tych produktów innowacyjnych jest relatywnie tańszy. Do tego wszystkiego dochodzą wciąż dobre wsparcie ze strony funduszy czy unijnych, czy funduszy polskich.

Ostatnio taką agencją, która wspiera branżę jest przede wszystkim Agencja Badań Medycznych. Więc to jest pozytywna strona, ale jednocześnie ta pozytywna strona ma swój negatywny wymiar w percepcji czy odbiorze czegoś, co może być zaawansowaną technologią, przełomowymi produktami z kraju takiego jak Polska, która nie jest na mapie takich najważniejszych, innowacyjnych centrów branżowych postrzegane jako coś ważnego. W związku z tym nam bardzo dużo czasu zajmuje przebicie się i dojście do tych decydentów, którzy odważyli się wcisnąć guzik.

RM: Decydentów, żeby uwierzyli, że w Polsce rzeczywiście mogą powstawać technologie.

MW: Proszę pamiętać, że rozwój leków, zwłaszcza leków innowacyjnych, zawsze jest obarczony pewnym ryzykiem. To jest tak, że mamy badania przedkliniczne, mamy badania pierwszej fazy, mamy badania drugiej fazy, trzeciej fazy i tak naprawdę każdy produkt może polec na każdym z tych etapów. Oczywiście ryzyko jest mniejsze w następnych, ale to oznacza, że zawsze kluczowym elementem jest kwestia pewnego zaufania czy dania wiary w to, co dotychczas zostało pokazane. Więc łatwiej jest firmie z Bostonu czy z San Diego, niż spółce spod Warszawy.

Aczkolwiek obserwuję w ciągu tych ostatnich dwóch dekad znaczącą zmianę, a zwłaszcza w ciągu ostatnich 5 lat jesteśmy już inaczej traktowani. Wiele transakcji, które miały miejsce z branży, sprzedaż praw do produktu czy różne transakcje związane z partneringiem jak gdyby przełamują tą barierę.

RM: No właśnie. W podsumowaniu wyników są dwie rzeczy, o których Pan wspomniał. Jest utrzymanie wysokiego poziomu dofinansowań z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i z Agencji Badań Medycznych. I jest coś, co napawa wielką dumą i radością, czyli rekordowy wzrost EBITDA segmentu innowacyjnego. Czyli rozumiem, że odnosicie sukcesy nie tylko w tym, co jest silną stroną polskiej farmaceutyki, czyli w lekach generycznych, ale także w tworzeniu nowych rozwiązań, co jest obciążone dużym ryzykiem, ale też daje, proszę potwierdzić, jeśli to jest prawda lub zaprzeczyć, jeśli źle myślę, daje jeśli pojawia się sukces, o wiele większe zyski.

MW: Tak, dokładnie tak jest. Ale musimy pamiętać, że niestety czas oczekiwania na ten moment pojawienia się tych bardzo dużych zysków z tytułu sprzedaży praw do produktu, stworzenia wspólnego przedsięwzięcia tak, jak w naszym przypadku ma miejsce w przypadku tej naszej operacji miało to miejsce kilka miesięcy temu, kiedy wspólnie z dużym biotechnologicznym funduszem amerykańskim Tank Capital stworzyliśmy spółkę Novohale i ten kapitał zainwestował środki. My wnieśliśmy te aktywa leku, który się nazywa Falkieri to jest leku stosowanego w depresji dwubiegunowej, który będzie rozwijany przez nową spółkę amerykańską Novohale w ramach trzeciej fazy.

Więc ten ten partner nie zawsze musi być firmą farmaceutyczną. Mamy dzisiaj w Stanach Zjednoczonych coraz więcej bardzo aktywnych i takich bardzo sprawnych operacyjnie przedsiębiorstw. To są wyodrębnione z dużych funduszy inwestycyjnych takie części operacyjne, które nieprawdopodobnie efektywnie potrafią rozwinąć biznes poprzez właśnie tworzenie różnych firm-spółek zajmujących się na przykład rozwojem produktu.

I to ma miejsce w naszym przypadku. Muszę powiedzieć, że ten biznes jest zupełnie nowy. Jeszcze 5-8 lat temu nie widzieliśmy tego. Jest to bardzo efektywne. To są ludzie i to jest w ogóle cała struktura jest nieprawdopodobnie nastawiona na to, żeby sprawnie z minimalnym ryzykiem doprowadzić do rejestracji leku i tak naprawdę całą spółkę sprzedać big pharmie.

RM: Panie prezesie, Wasze wyniki finansowe za trzeci kwartał, ja je werbalnie zacytuję: to 120 milionów złotych przychodu, 56 milionów ponad EBITDA i 57 mln złotych zysku netto. Wyszliście ze strat, które były w trzecim kwartale ubiegłego roku. Z emisji akcji pozyskaliście 4,5 miliona złotych w czerwcu 2024 roku. Na co inwestorzy powinni zwracać teraz uwagę, jakich informacji oczekiwać od Celon Pharmy? Co będzie ważnego w firmie?

MW: Mamy dwie nogi, które dają nam wzrost. Pierwsza oczywiście jest wciąż generyczna, bo ona dostarcza nam chleb. I tu się dzieją też dobre rzeczy. Wprowadziliśmy w tym roku ważny lek: Zarixa. To jest lek kardiologiczny, lek stosowany w różnych wskazaniach związanych ze zmniejszeniem ryzyka kardiologicznego, głównie udarów. I to jest lek, który bardzo dobrze zyskuje w rynku. Dzisiaj jesteśmy liderem tego rynku.

Wprowadzamy kolejne leki generyczne. W związku z tym ta działka generyczna jest o tyle ważna, że daje nam stabilizację. Dla części innowacyjnej, która tak, jak w tym ostatnim kwartale pokazała dramatyczny wzrost taki, który naprawdę był znaczący mamy dwa aktywa. To są dwa leki, które skończyliśmy w tym roku drugą fazę kliniczną, pozytywną. Jeden lek to jest lek stosowany w schizofrenii i drugi lek to jest lek stosowany w chorobach autoimmunologicznych.

Jesteśmy w trakcie rozmów z partnerami i z dużym prawdopodobieństwem w najbliższych kwartałach powinniśmy również mieć swego rodzaju transakcję, która również da nam znaczącą dynamikę przychodów i cash flow związanego właśnie z tymi dwoma nowymi lekami. Tak, że myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do takich solidnych wzrostów w najbliższych kwartałach.

RM: Trzymamy kciuki. Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma. Dziękujemy bardzo. Udanego dnia i weekendu, oczywiście.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

DOBRY WYNIK CELON PHARMY (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV