Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

DOBRE DANE Z CHIŃSKIEGO PRZEMYSŁU (ROZMOWA)

O danych dotyczących gospodarki Chin, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspertem rynku chińskiego.

DOBRE DANE Z CHIŃSKIEGO PRZEMYSŁU (ROZMOWA)
Bartosz Ziółek, ekspert rynku chińskiego

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przenosimy się na Daleki Wschód, bowiem w styczniu i lutym chiński przemysł wzrósł i to mocniej, niż oczekiwano. Według danych Narodowego Biura Statystycznego, w pierwszych dwóch miesiącach tego roku produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła o 7%. W ujęciu rocznym. To wynik zdecydowanie lepszy, niż zakładali ekonomiści, których mediana prognoz sugerowała wzrost rzędu 5%.

Opublikowane dane oznaczają, że jest to największy wzrost od blisko dwóch lat. Do tak dobrego wyniku przyczyniła się wyższa aktywność w przetwórstwie przemysłowym: wzrost o 7,7 i usługach użyteczności publicznej: wzrost o prawie 8%. Przyspieszyła również produkcja komputerów i telekomunikacji, rosnąc o ponad 14%. Dobre dane z Chin przełożyły się na wzrost cen ropy. Majowe kontrakty na globalny benchmark Brent zyskują i o poranku około 4,4%, kształtując swoją wycenę na pułapie 85 dolarów i 66 centów za baryłkę. Z kolei kwietniowe futures na amerykańską odmianę WTI rosło o około 0,5 procent, oscylujący na poziomie 81 dolarów i 42 centów.

Wzrost cen ropy, poza danymi z Chin, napędzają też informacje z Rosji, gdzie w weekend ukraińskie wojsko skutecznie zaatakowało trzy rafinerie w regionie Samary, które łącznie przerabiają 25 mln ton ropy rocznie.

Czas komentować dane z Chin. Z nami jest Bartosz Ziółek, ekspert rynku chińskiego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

BARTOSZ ZIÓŁEK, SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy zaczęło się już długo wyczekiwane ożywienie w Chinach?

BZ: Na to wygląda. Te dane faktycznie opowiadają taką dosyć pozytywną historię, dlatego, że poza tymi siedmioma procentami to też bardzo warto zwrócić uwagę na 14,4 procent wzrostu w e-commerce, który jest takim kołem zamachowym gospodarki chińskiej. Cała sprzedaż detaliczna wzrosła 5,5%. Czyli widzimy taki moment, w którym spadające inwestycje w nieruchomości (spadły o 9%) przekładają się na taką refleksję, wydaje się całego biznesu chińskiego, że warto jednak wrócić do tego modelu dynamicznego rozwoju infrastruktury wytwórczej. Ona wzrosła przy 4,2%, a więc w pewnym momencie będzie ten moment odchodzenia od tego wypatrywania pasywnego przychodu przez biznes chiński i powrotu do tego bycia takim dynamicznym elementem gospodarki światowej.

DOBRE DANE Z CHIŃSKIEGO PRZEMYSŁU (ROZMOWA)
Bartosz Ziółek, ekspert rynku chińskiego

To też widać w danych dotyczących eksportu: 7,1% wzrost styczeń/luty. Czyli mamy taki połączony obraz, gdzie pieniądze przechodzą do ofensywy. I te pieniądze chińskie z perspektywy na przykład Polski i Europy mogą oznaczać, że ta dynamika wymiany handlowej będzie wzrastać. I ten eksperyment, na które Chińczycy mieli apetyt, czyli zbudowania ekonomii opartej wyłącznie o rynek wewnętrzny albo przede wszystkim rynek wewnętrzny, no przynajmniej na razie nie będzie wzmacniany. I to oznacza, że my jesteśmy w stanie też uczestniczyć w tej zmianie w taki sposób, że będziemy po prostu mieli lepszy dostęp do większej ilości produktów chińskich i to bycie na zewnątrz Chin będzie nadal stymulowane.

MD: Próbuję wyłapywać z twoich słów te zwroty, które są pozytywne dla polskiego biznesu, dla polskich przedsiębiorców, czyli element światowej gospodarki – to jest po pierwsze to, że Chiny chcą być czy przedsiębiorcy mogą chcieć znowu być elementem światowej gospodarki. I dalej: to, że próba stworzenia takiej paraautarchii gospodarki chińskiej, czyli wytwarzania i konsumpcji wszystkiego wewnątrz tego gigantycznego państwa i gigantycznego rynku, może się nie udać, czy będzie na razie odłożona na półkę.

Co te dane oznaczają, tak już konkretnie dla Polski, dla polskich firm, które handlują z Chinami, kupują tam lub (oby) eksportują, oby jak najwięcej.

BZ: Większą kurtuazję i taki rodzaj ciekawości dotyczących naszych pytań o możliwe zakupy w Chinach i taką obserwowaną już przez nas ciepłą reakcję też właśnie na te zapytania z Europy. To oczywiście ten eksperyment nie zawsze dotyczył samych decyzji przedsiębiorców, raczej to był rodzaj takiej fantazji dotyczącej bycia tą samodzielną „wyspą”, która potrafi utrzymać ten wzrost mimo tego, że nie ma kontaktu ze światem i wydaje się, że będzie po prostu łatwiej.

Będą polityki wspierające eksport, których trochę brakowało po 2019 roku. Ten eksperyment się zaczął w 2019 roku. Pandemia była jakimś rodzajem takiego mechanizmu napędzającego tę separację, więc wydaje się, że będzie nam po prostu łatwiej skutecznie być w tej wymianie. Sam to nie tylko eksport, ale też import w tym czasie wzrósł o 3,5%.

Ale odpowiadając na twoje pytanie wydaje się, że warto na konkretne branże szczególnie patrzeć. Samochody i systemy magazynowania energii to będą takie obszary, które w mojej ocenie będą jednym z takich istotnych mechanizmów wzrostu. Oczywiście nowe technologie, ale tutaj też trzeba być bardzo uważnym na to, w jaki sposób choćby rynek robotyczny będzie wpływał na naszą gospodarkę. No, bo Chiny już doświadczyły, jak pamiętamy, tego gigantycznego bezrobocia wśród młodych ludzi, które też będzie częścią naszej ekonomii, najpewniej za 5-7 lat.

MD: Krótkie pytanie na koniec. Czy wyjazdy do Chin są bezpieczne obecnie?

BZ: Tak odpowiadam, że tak.

MD: Dziękuję bardzo. Jak to mówił Bartosz Ziółek prosto z Warszawy tym razem. Dziękujemy bardzo. Bartosz Ziółek, ekspert rynku chińskiego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

BZ: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DOBRE DANE Z CHIŃSKIEGO PRZEMYSŁU (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

MOTORYZACJA

Ponad czteroprocentowym spadkiem rozpoczęły się w poniedziałek notowania Tesli. We wtorek spółka pokaże swoje wyniki za I kwartał 1014 roku. Inwestorzy spodziewają się 51...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...