Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Jak skutecznie zarządzać flotą aut z wykorzystaniem systemu PZU iFlota?

Jak skutecznie zarządzać flotą aut z wykorzystaniem systemu PZU iFlota?

PZU iFlota

PŁATNA WSPÓŁPRACA Z MARKĄ PZU

Jak skutecznie zarządzać flotą aut z wykorzystaniem systemu PZU iFlota?

Zarządzanie flotą samochodów to jedno z bardziej wymagających zadań w firmie. Im więcej kierowców i pojazdów, tym większe wyzwania związane z bezpieczeństwem i potrzeby redukcji zbędnych kosztów. O ile w dużych firmach stanowisko fleet managera jest nieodzowne, to w mniejszych, dysponujących niewielką liczbą pojazdów, zarządzanie często spada na właściciela firmy lub pracowników administracji, dla których jest tylko jednym z wielu zadań. W obu przypadkach cennym wsparciem dla firmy może być rozwiązanie przygotowane przez największego polskiego ubezpieczyciela.

Czym jest i jakie możliwości ma system PZU iFlota?

W ramach biznesu korporacyjnego PZU obsługuje kilkanaście tysięcy firmowych klientów flotowych, dysponujących ponad 500 tys. ubezpieczonych pojazdów. Ogromne doświadczenie ubezpieczyciela w tym zakresie oraz potrzeby zgłaszane przez jego klientów stały się podstawą do stworzenia ciekawego rozwiązania.

PZU iFlota 👉 https://www.pzu.pl/pzuiflota to innowacyjny system przeznaczony dla wszystkich klientów korporacyjnych, którzy ubezpieczają w PZU swoje floty, nawet gdy posiadają tylko kilka pojazdów. Płacąc jedynie 189 złotych za całą flotę za rok, bez względu na liczbę pojazdów, zyskują oni dostęp do rozwiązania, które nie tylko znacznie ułatwia bieżące zarządzanie flotą, ale też pomaga kontrolować i optymalizować koszty jej eksploatacji, a co najważniejsze, poprawić bezpieczeństwo, redukując liczbę szkód. iFlota została uznana za najlepszy produkt flotowy w plebiscycie Fleet Derby 2022.

PZU iFlota łączy w sobie trzy elementy ważne z punktu widzenia osoby zarządzającej parkiem pojazdów w przedsiębiorstwie. Podstawową funkcją jest możliwość zarządzania ewidencją pojazdów, kierowców i różnego rodzaju kosztami, a także obsługą m.in. kart paliwowych i usług serwisowych. Co ważne, w tym module można zdefiniować powiadomienia, które przypomną o zbliżających się zadaniach, takich jak przeglądy, szkolenia, odnowienia uprawień kierowców czy płatność raty. Drugim elementem jest zarządzanie ubezpieczeniami. System zapewnia dostęp do danych o aktualnych polisach AC i OC oraz umożliwia zgłaszanie i podgląd stanu procesu likwidacji szkód z poziomu aplikacji.

Trzecim elementem jest wartość prewencyjna aplikacji, czyli poprawa bezpieczeństwa floty. Na bazie danych floty i jej historii zarządzający uzyskują informacje o głównych przyczynach szkód. Natomiast analiza tych informacji pozwala odpowiedzieć na pytanie, co można zrobić, by ten stan poprawić. Wśród dostępnych dla fleet managerów informacji, jest m.in. ta, ile jest szkód w danej flocie (w tym z OC, co nie jest oczywiste), którzy kierowcy je generują oraz jakie są przyczyny zdarzeń. Dzięki temu fleet managerowie mogą podejmować określone decyzje zmniejszające szkodowość (a tym samym wpływać na korzystniejsze ceny polis dla floty), np. poprawiając procedury, motywując kierowców, organizując specjalistyczne szkolenia czy wprowadzając różne rozwiązania technologiczne, jak np. telematyka lub montaż czujników parkowania. Sama iFlota wspiera menedżerów przekazując rekomendacje działań poprawiających bezpieczeństwo, oparte na analizie generowanych przez system zaawansowanych raportów szkodowych i personalizowanych zaleceń. Dodatkowym wsparciem dla fleet managera, jak i kierowców, jest możliwość z korzystania z rozbudowanej bazy wiedzy w iFlocie, zawierającej szkolenia, pigułki wiedzy, e-learningi oraz blog.

Korzyści z systemu PZU iFlota dla klientów korporacyjnych

iFlota to duże wsparcie dla każdej firmy, niezależnie od wielkości posiadanej przez nią floty pojazdów. Dla tych przedsiębiorców, którzy dysponują wielkimi flotami i własnymi systemami do zarządzania nimi, cenną pomocą będzie moduł ubezpieczeniowy iFloty oraz jej rozwiązania pomagające zredukować szkodowość. W przypadku małych i średnich firm, nawet mających tylko kilka pojazdów i nie posiadających żadnego zintegrowanego i przyjaznego systemu zarządzania flotą, iFlota będzie kompletnym i wygodnym narzędziem, które znacznie usprawni ich działanie w tym obszarze.

Najważniejsze korzyści z wykorzystania iFloty to:

 • odejście od Excela i papierowych raportów,
 • możliwość zarządzania wieloma pojazdami i kierowcami jednocześnie,
 • bieżące kontrolowanie kosztów i stopnia wykorzystania kart paliwowych,
 • bieżący dostęp do danych ubezpieczeniowych (polisowych i szkodowych),
 • generowanie zadań i przypomnień dla fleet managerów o zbliżających się wydarzeniach i terminach, takich jak przeglądy, szkolenia, odnowienia uprawień kierowców czy płatność raty za auto,
 • możliwość generowania personalizowanych statystyk i raportów,
 • dostęp do bogatej bazy wiedzy online, tj. artykułów, poradników, bloga czy e-learningów poruszających ważne z punktu zarządzania flotą tematy.

Wszystko to jest dostępne dla każdej firmy ubezpieczającej swoje pojazdy w PZU za 189 zł za całą flotę za rok.

Jak skutecznie zarządzać flotą aut z wykorzystaniem systemu PZU iFlota?

Pojazdy elektryczne i ich wzrost znaczenia we flotach

Na polskich drogach pojawia się coraz więcej pojazdów elektrycznych. Zgodnie z danymi Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, pod koniec listopada 2023 r. łącznie były zarejestrowane w naszym kraju już 54 783 samochody osobowe elektryczne. Co interesujące, w ciągu 11 miesięcy ub.r. ich liczba wzrosła o 21 369, więc doskonale widać rosnącą dynamikę sprzedaży elektryków. Ma to wpływ na wzrost liczby stacji ładowania. W Polsce pod koniec listopada 2023 r. działało ich 3277[1]. Warto wiedzieć o tym, że już od 2035 r. pojazdy elektryczne mogą stać się jedyną opłacalną opcją dla producentów samochodów w związku z unijnym pakietem „Fit for 55” i zaostrzonymi wcześniej normami emisji spalin.

Wzrost liczby pojazdów elektrycznych, widocznych także w firmowych flotach, wynika z szeregu zalet takich pojazdów. Oprócz oczywistego aspektu – ekologii (brak emisji szkodliwych spalin i toksycznych związków, cichość), takie auta:

 • mogą się poruszać po buspasach, co pozwala na bezpieczne omijanie korków w kluczowych momentach dnia (mówi o tym ustawa z 2018 r. o elektromobilności),
 • w wielu miastach korzystają z wyznaczonych specjalnych, bezpłatnych stref parkingowych,
 • nie mają żadnych ograniczeń wjazdów w różne strefy miasta (w przeciwieństwie do np. właścicieli samochodów z silnikiem diesla),
 • koszty jazdy są niższe, a ceny prądu nie zmieniają się tak dynamicznie jak paliw, co wpływa korzystnie na planowanie. Istotne jest także to, że samochody elektryczne nie są wyposażone w takie elementy, jak sprzęgło czy wielobiegowa skrzynia. Mniejsza liczba komponentów, które mogłyby się popsuć, przekłada się na mniejszą awaryjność pojazdu. Nie trzeba w nich także wymieniać filtrów czy olejów.

Kalkulator elektromobilności – skuteczne narzędzie do weryfikacji potrzeb w kwestii korzystania z aut elektrycznych

Czy warto włączyć auta elektryczne do swojej floty? System PZU iFlota zawiera także moduł EV 👉 https://pzuiflota.pl/ev/, który ma pomagać zarządzającym w elektryfikacji firmowych flot. Użytkownicy mogą skorzystać z prostego w obsłudze narzędzia w postaci ankiety i generowanego na jej bazie raportu, które pozwoli szybko ocenić jaki jest potencjał wdrożenia pojazdów elektrycznych w danej firmie. Wystarczy wpisać takie dane jak liczba aut we flocie, z podziałem na pojazdy osobowe, dostawcze do 3,5 tony i ciężarowe, najczęstszy rodzaj czynności transportowych oraz szacowany średni roczny przebieg dla jednego pojazdu. Kalkulator PZU iFlota wyświetli dane m.in. na temat tego, jaki procent pojazdów spalinowych w danej flocie może być zastąpiony pojazdami zeroemisyjnymi, ile dzięki temu można zaoszczędzić na paliwie, serwisie i innych opłatach oraz jaki procent dostępnych na rynku pojazdów spełni oczekiwania konkretnej floty. Jeśli przedsiębiorca na tej podstawie uzna, że samochody elektryczne sprawdzą się w jego firmie, może liczyć na pomoc w zakresie elektryfikacji taboru, obejmującej analizę floty, dobór odpowiednich modeli aut elektrycznych, planowanie ewentualnej inwestycji w infrastrukturę ładowania itp. Wsparcie to zapewnia partner PZU w tym projekcie – firma VivaDrive.

 

 

[1] https://www.gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/20175410/ile-jest-elektrykow-w-polsce, data dostępu: [20.12.2023].