Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Dlaczego warto udostępnić pracownikom benefity na platformie internetowej?

Dlaczego warto udostępnić pracownikom benefity na platformie internetowej?

PZU BENEFITY

PŁATNA WSPÓŁPRACA Z MARKĄ PZU

Dlaczego warto udostępnić pracownikom benefity na platformie internetowej?

Pandemia, upowszechnienie pracy zdalnej, wejście w dorosłe życie Pokolenia Z, a jednocześnie starzenie się społeczeństwa – wszystko to wpływa na przeobrażenia rynku pracy. Zmieniają się oczekiwania pracowników, coraz więcej uwagi zwraca się nie tylko na podstawowe warunki pracy, ale też szeroko pojęty dobrostan (ang. well-being). Pracodawcy coraz częściej muszą ostro konkurować o to, by przyciągnąć najlepszych pracowników. Dużym wyzwaniem jest też utrzymanie wysokiego poziomu zaangażowania załogi.

Jednym z narzędzi, jakie w tej sytuacji mają do dyspozycji pracodawcy, są benefity, czyli pozapłacowe korzyści. Czasy „owocowych czwartków” jednak już minęły. Wg badań ICAN Research na zlecenie VanityStyle z 2023 r., 44% pracowników dużych i 62% pracowników średnich firm uważa, że benefity, jakie otrzymują od pracodawcy, nie spełniają do końca ich oczekiwań. Dziś pracownicy poszukują naprawdę istotnych korzyści, które pomagają poprawić jakość życia ich i ich bliskich, a przy tym są przejrzyste i łatwo z nich korzystać. Dlatego kompleksowy i dobrze przemyślany system benefitów może być tym elementem, który istotnie zwiększy atrakcyjność pracodawcy i jego przewagi konkurencyjne.

Wzrost popularności platform benefitowych

Popularność systemów benefitowych rośnie. Wynika to z raportów, takich jak np. „Benefity w oczach pracowników 2020” firmy Sedlak & Sedlak, zgodnie z którym oferta dodatkowych korzyści ma wpływ na decyzję o podjęciu zatrudnienia w wybranej firmie dla 8 na 10 osób poszukujących pracy. Z kolei wg raportu PwC „Młodzi Polacy na rynku pracy 2021”, absolwenci dokładnie sprawdzają przyszłego pracodawcę m.in. pod kątem dbałości o wdrożenie nowego pracownika w obowiązki i zawodowe realia, właściwej komunikacji, wysokości wynagrodzenia czy też właśnie oferty benefitów. Korzyści pozapłacowe nie są oczywiście dominującym czynnikiem przesądzającym o atrakcyjności danej oferty pracy, ale są jednym z istotnych elementów, które mogą w ostatecznych rachunku przesądzić o decyzji osoby poszukującej nowych wyzwań zawodowych.

Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy? Zgodnie ze wspomnianym badaniem ICAN Research na zlecenie VanityStyle, dla 58% pracowników średnich i dużych firm najbardziej pożądaną korzyścią było dofinansowanie do wypoczynku, a następnie prywatna opieka medyczna (56%) oraz bony towarowe i karty przedpłacone (49%). Popularnymi benefitami są też abonamenty sportowe, darmowy transport do pracy, szkolenia językowe czy elastyczny czas pracy.

PZU Benefity jako platforma dopasowana do potrzeb pracowników i pracodawców

Odpowiadając na współczesne trendy i oczekiwania rynku, największy polski ubezpieczyciel stworzył kompleksową platformę PZU Benefity 👉 https://www.pzu.pl/benefity. To całościowe rozwiązanie dla firm, które chcą zapewnić swoim pracownikom atrakcyjne i użytecznie korzyści, w tym grupowe ubezpieczenia na życie PZU Życie (mogące objąć też bliskich pracownika), abonamenty medyczne PZU Zdrowie, abonament sportowo–rekreacyjny PZU Sport, łatwe i dogodne pożyczki oraz kredyty PZU CASH – unikatowy na polskim rynku benefit finansowy, jak również atrakcyjne cenowo oferty kilkuset współpracujących z PZU partnerów (m.in. kin, biur podróży, różnych sklepów, platform streamingowych, szkół językowych, restauracji czy księgarń).

Dzięki PZU Benefity, pracownicy otrzymują zintegrowaną i pełną ofertę benefitów w jednym miejscu, z dużą swobodą w zakresie jej personalizacji (m.in. ustalaniu struktury zasilania swoich kont na platformie środkami z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, innych środków pracodawcy lub własnych), a także łatwością jej obsługi w środowisku cyfrowym.

Dla pracodawcy wdrożenie PZU Benefity jest bardzo proste ze względu na elastyczność i modułowość platformy, która może być dopasowana do specyficznych potrzeb danej firmy i jej załogi, a także łatwość jej integracji z istniejącymi w firmie systemami kadrowymi i finansowymi. PZU Benefity wspiera też działania i procesy w obszarze HR. Platforma posiada narzędzia m.in. do obsługi i automatyzacji różnych wniosków pracowniczych, organizacji zbiórek itp.

Dlaczego warto udostępnić pracownikom benefity na platformie internetowej?

Wśród zalet platformy PZU Benefity, które wyróżniają ją na tle innych rozwiązań tego typu warto wskazać m.in.:

  • umożliwienie większego, samodzielnego i świadomego wybór świadczenia pozapłacowego przez pracownika,
  • możliwość wyboru przez pracownika sposobu finansowania benefitów (np. punkty ze środków ZFŚS, potrącenie z wynagrodzenia, elektroniczny przelew PayU),
  • zarządzanie w jednym miejscu wszystkimi rodzajami świadczeń abonamentowych bez względu na dostawcę usługi (np. opieka medyczna, abonament sportowy itp.),
  • automatyzacja pewnych procesów (np. zapisów na zajęcia w ramach abonamentu PZU Sport), odbywających się online i niewymagających udziału pracodawcy,
  • możliwość dostosowania raportów z wykorzystania świadczeń lub integracji PZU Benefity z systemami księgowo-finansowymi firmy,
  • moduł „Skarbonki” pozwalający użytkownikom organizować zbiórki i wpłacać środki na określony cel,
  • moduł „Kudos” – nowoczesny sposób na tworzenie w organizacji kultury doceniania i nagradzania pracowników,
  • moduł TRS (Total Reward Statement) pozwalający każdemu pracownikowi zobaczyć wszystkie korzyści otrzymane od pracodawcy w przejrzystej wizualnie formie.

Jak uzyskać dostęp do platformy benefitowej PZU i co widzą na niej pracownicy?

Wdrożenie platformy PZU Benefity jest możliwe w każdej firmie także nieposiadającej innych produktów czy usług Grupy PZU. Brak ZFŚS w danym zakładzie pracy również nie jest w tym przeszkodą. Pracodawca, który chce uzyskać dostęp do platformy benefitowej PZU, powinien uzupełnić dostępny na stronie internetowej formularz kontaktowy, w którym podaje podstawowe dane firmy i liczbę osób zatrudnionych. Następnie przedstawiciel PZU kontaktuje się, by porozmawiać na temat potrzeb i możliwości pracodawcy w kwestii świadczeń pozapłacowych. Na tej podstawie powstaje dopasowana oferta. Umowa z dostawcą platformy zawierana jest na czas nieokreślony.

Każdy z pracowników, który uzyska dostęp do platformy PZU Benefity, po zarejestrowaniu się i zalogowaniu do niej na indywidualnym koncie, może korzystać ze środków z różnych źródeł – z ZFŚS, ze środków obrotowych firmy przeznaczonych na ten cel, ze środków własnych. Na udostępnionym koncie online widoczna jest aktualna pula środków, które można rozdysponować wedle swoich potrzeb, nabywając za nie, tak jak w sklepie, różne produkty i usługi.