Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Abonamenty sportowe i ich korzystny wpływ na kondycję pracowników

Abonamenty sportowe i ich korzystny wpływ na kondycję pracowników

PZU Sport / PZU Benefity

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Abonamenty sportowe i ich korzystny wpływ na kondycję pracowników

Siedzący tryb życia, nieustanny pośpiech i stres to czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję fizyczną. Z badań wynika, że ponad połowa polskich pracowników ma zbyt dużą masę ciała, co może wiązać się m.in. z podwyższonym cholesterolem. Wielu z nich skarży się także na problemy związane z wypaleniem zawodowym, wyczerpaniem fizycznym. Pogorszenie stanu zdrowia znajduje odzwierciedlenie w rosnącym poziomie absencji w pracy. Dlatego w interesie pracodawców jest dbałość o szeroko pojęty dobrostan pracowników.

Jednym ze sposobów jest oferowanie przez pracodawców w ramach systemu pozapłacowych korzyści abonamentów sportowych, które motywują i zachęcają pracowników do regularnej aktywności ruchowej. Jest to również rozwiązanie popularne wśród samych pracowników. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinie dla Grupy PZU, 46% pracowników wskazuje właśnie na abonamenty sportowe jako najbardziej pożądany benefit oferowany przez firmy. Cieszą się one niemal tak samo dużym zainteresowaniem, jak abonamenty medyczne (48 proc. wskazań).

Stan zdrowia polskich pracowników w 2022 r. – statystyki

Na początku 2023 r. ZUS opublikował niepokojące dane dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce za poprzedni rok. Wystawiono ich wówczas 1,34 mln, co przełożyło się na 25,2 mln dni absencji chorobowej. Alarmujące są także dane dotyczące zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. W 2022 r. wystawiono ich aż 27 mln na łączną liczbę 288,8 mln dni. Co istotne, jedynie 15,7% z nich było związanych z ciążą, porodem i połogiem. Wśród przyczyn absencji związanych z pogorszeniem stanu zdrowia najważniejszymi były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (16,4% zwolnień), choroby układu oddechowego (14,2% zwolnień), a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10%). Jeśli chodzi o tę ostatnią pozycję, większość z nich była związana z reakcją na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne[1]. Wielu zwolnień lekarskich można byłoby uniknąć, gdyby pracownicy regularnie dbali o kondycję fizyczną i psychiczną.

Abonamenty sportowe – szansa na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej pracowników

Abonamenty sportowe udostępnione naszym pracownikom mogą zachęcić ich do regularnej aktywności fizycznej, co przełoży się na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, a ostatecznie wpłynie korzystnie na wyniki pracy poszczególnych zespołów i efektywność całej organizacji. Regularny trening rekreacyjny wzmacnia stawy i kości, pozwala na zwiększenie masy mięśniowej, a także poprawia odporność organizmu. Sprawa zdrowia pracowników w Polsce i na całym świecie jest tak poważna, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała dla osób dorosłych w wieku 18–64 lata zalecenia mówiące o konieczności odbywania minimum 150 minut średnio-intensywnego treningu tygodniowo lub 75 minut treningu intensywnego, jak np. bieganie.

[1] https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8666595,zus-zwolnienia-z-powodu-zaburzen-psychicznych-i-zachowania.html, data dostępu: [03.01.2024].

Abonamenty sportowe i ich korzystny wpływ na kondycję pracowników

Abonamenty sportowe, na które najczęściej stawiają pracownicy, powinny być przede wszystkim dopasowane do ich zainteresowań dotyczących rodzaju rekreacji, lokalizacji i możliwości czasowych. Wiele nowoczesnych pakietów tego typu pozwala na szybkie i wygodne rezerwowanie zajęć w poszczególnych obiektach sportowych.

Wśród abonamentów sportowych dostępnych na polskim rynku wyróżnia się PZU Sport 👉 https://sport.pzu.pl/klient. To rozwiązanie dla firm zatrudniających co najmniej 10 osób. Co istotne, firma może wykupić je dla pracowników jako samodzielny produkt, ale może również skorzystać z całego gotowego rozwiązania w postaci systemu PZU Benefity 👉  https://www.pzu.pl/benefity, który – poza abonamentem sportowym – oferuje również produkty ubezpieczeniowe PZU i PZU Życie, opiekę medyczną PZU Zdrowie czy nisko oprocentowane pożyczki i kredyty pracownicze PZU Cash.

PZU Sport – co wyróżnia ten abonament?

Abonament sportowo-rekreacyjny PZU Sport daje użytkownikom szerokie możliwości wyboru – pozwala na korzystanie z ponad 3500 obiektów zlokalizowanych w różnych zakątkach Polski[1]. Oferują one więcej niż 200 różnych rodzajów zajęć. Wśród nich znajdują się bardzo popularne formy aktywności, jak fitness, siłownia, basen czy squash, ale również kursy wspinaczkowe, zajęcia ze sztuk walki, jogi, taneczne, pilates, aqua aerobic, cross training i wiele innych. PZU Sport to benefit, który może być finansowany dla pracowników w 100% lub częściowo. Oferta PZU jest konkurencyjna cenowo, a wysokość opłat abonamentowych zależy od wielkości firmy i poziomu dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Do wyboru jest karnet open, dający wstęp na wszystkie obiekty i rodzaje zajęć, albo pakiet ekonomiczny, w ramach którego można wybrać pracownikom maksymalną liczbę wejść w danym okresie, rodzaje zajęć lub lokalizację wybranych obiektów.

Bardzo wygodnym i intuicyjnym rozwiązaniem w przypadku PZU Sport jest obsługa abonamentu przez aplikację mobilną mojePZU. Nasz pracownik może z jej pomocą szybko wybrać interesujące go zajęcia i zarezerwować obiekt. Takie zgłoszenie pojawia się wówczas w panelu obsługi w wybranym obiekcie sportowym, co oznacza, że już można ruszać na trening. Po podjęciu decyzji o rodzaju aktywności i miejscu, system automatycznie generuje kod, który nasz pracownik pokazuje przy wejściu do obiektu. W aplikacji mojePZU zamieszczone jest zdjęcie użytkownika, dzięki czemu klient nie musi okazywać dowodu tożsamości w recepcji obiektu.

[1] https://sport.pzu.pl/znajdz-obiekt, data dostępu: [03.01.2024].