Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

DO KIEDY ZGŁOSZENIA WIERZYCIELI GETINU? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W poniedziałek, 21 sierpnia upływa ostateczny termin na zgłoszenie swojej wierzytelności wobec upadłego Getin Noble Banku. Niektórzy zalecają nawet dokonanie tego jeszcze przed 19 sierpnia, czyli przed jutrzejszą sobotą. Z nami jest mecenas Oskar Miłoń z Kancelarii Kieler-Miłoń. Dzień dobry Panie mecenasie.

OSKAR MIŁOŃ, KANCELARIA KIELER-MIŁOŃ: Witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zacznijmy od wyjaśnienia dla mnie i dla naszych widzów: kto jest wierzycielem banku?

OM: Proszę Państwa, wierzycielem banku są wszyscy kredytobiorcy, którzy zawarli kredyty z upadłym bankiem, jak również inne osoby, które nabyły jakiekolwiek produkty od Getin Banku, a które to produkty w chwili obecnej są nie do wyegzekwowania.

MD: Rozumiem, czyli wszyscy kredytobiorcy, wszyscy ci, którzy mają w jakikolwiek sposób czy instrumenty, które były przez ten bank czy przez niego instytucje powiązane? 

OM: Dokładnie tak.

MD: Powiązane. Świetnie. Dlaczego teraz następuje ten termin i jakie to ma znaczenie dla całego procesu upadłościowego?

OM: Proszę państwa, ten termin jest fundamentalny. 20 lipca doszło do upadłości Getin Noble Banku i od tego momentu w terminie 30 dni wierzyciele powinni zgłaszać syndykowi swoją wierzytelność, a także zgłaszać oświadczenie, podnosić oświadczenie o potrąceniu swojej wierzytelności. Dlatego też tutaj termin zgodnie z kodeksem powinien upłynąć 21 sierpnia, bo wtedy mamy do czynienia z tymi 30 dniami.

Jednakże z racji tego, że zgłoszenia dokonujemy w systemie teleinformatycznym w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który również jest dostępny w sobotę, to niektórzy twierdzą, że to powinno nastąpić do soboty, gdyż wtedy wypada te 30 dni. Jednakże z uwagi na fakt, iż sobota jest dniem wolnym od pracy, może być to również termin 21 sierpnia.

MD: No to kilka osób na pewno miało łamigłówkę z tym kalendarzem… Wracając jednak do samego postępowania upadłościowego i do wierzytelności tysięcy klientów. Jak rozumiem Getin Noble Banku:, jaką oni mają gwarancję, że odzyskają choć część swoich środków?

OM: Moim zdaniem nie mają żadnej gwarancji, że odzyskają cokolwiek, ponieważ masa upadłego nie wystarczy na to, żeby zaspokoić ich wierzytelności. Najważniejsze jest to, ażeby zgłosić wierzytelność i złożyć oświadczenie o potrąceniu. A to dlaczego? Ponieważ orzecznictwo w Polsce wypracowało teorię dwóch kondykcji. To znaczy tyle, że każda ze stron może żądać wszystkiego, co do tej pory zapłaciła.

Zatem syndyk może żądać od klienta całego kredytu, który został mu wypłacony, uruchomiony na początku umowy, a kredytobiorca może żądać wszystkiego, co do tej pory zapłacił. Jednakże, jeżeli kredytobiorca nie dokona potrącenia, to już nie będzie mógł dochodzić swoich roszczeń w sytuacji, kiedy syndyk by go pozwał.

Tutaj chciałbym jeszcze na bardzo ważną rzecz zwrócić uwagę, że pomimo upływu tego terminu 30 dni nadal będzie można zgłosić swoją wierzytelność, tylko wiąże się to z dodatkową odpłatnością w wysokości tysiąca dziesięciu złotych. Przy czym nie należy zbyt długo zwlekać, bo możemy dojść do takiej sytuacji, gdzie syndyk nie uzna wierzytelności zgłoszonej przez kredytobiorcę.

MD: Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie już w najbliższy wtorek. Syndyk, który zajmuje się sprawą Getinu, oczywiście będzie miał mnóstwo osób, wobec których będzie się starał, jak rozumiem w dobrej wierze, rozdzielić to, co uda mu się odzyskać z majątku tego banku. Proszę powiedzieć, czy jest jakaś kolejność ustawowa czy zwyczajowa zwrotów do konkretnych grup?

OM: Oczywiście. Jeżeli chodzi o listę wierzycieli i listę wierzytelności, to wszystko jest regulowane przez ustawy, więc zgodnie z tą listą będą zaspokojone kolejne płatności z masy upadłego.

MD: Kiedy ta sprawa może się zakończyć?

OM: To jest bardzo trudne pytanie. Ciężko na nie odpowiedzieć. Wiem, że Getin Noble, wcześniej Dom Bank udzielił ponad 40 tysięcy kredytów frankowych. Oprócz tego dochodzą jeszcze inne sprawy. Mnóstwo spraw jest w toku, które zostają teraz zawieszone do momentu, aż syndyk do nich wstąpi. Dlatego też jest to pytanie, na które nikt nie zna odpowiedzi.

MD: Czy te osoby, które otrzymały, które zaciągnęły kredyt w Dom Banku, czy później Getin Noble Banku, czy one mogą się liczyć z tym, że syndyk, jak Pan wspomniał, zażąda od nich zwrotu kwoty, która została im powierzona na zakup nieruchomości?

OM: Oczywiście, że tak. Dlatego też tak, jak powiedziałem wcześniej, to potrącenie jest bardzo ważną czynnością, która spowoduje tyle, że syndyk nie będzie mógł w tym zakresie żądać zwrotu środków. Jednocześnie należy pamiętać, że mamy do czynienia z pewnym novum i taką sytuacją, która jest bezprecedensowa.

Dlatego też moim zdaniem osobistym, jeżeli chodzi o sądy- sądy staną przed megatrudnym wyzwaniem odnośnie rozstrzygania spraw osób, które nie zgłosiły tej wierzytelności. Bo nie wyobrażam sobie, żeby syndyk ponownie mógł od tych osób żądać zwrotu kapitału, który już zapłaciły. No i wtedy będzie trzeba rozpatrywać sprawy poprzez pryzmat zasad współżycia społecznego, bądź też naruszania prawa czy też wykorzystywania niezgodnego z przeznaczeniem prawa przez syndyka.

MD: To jest bezprecedensowa sprawa niewątpliwie, pierwsza takiej skali w najnowszej historii Polski. Bardzo dziękuję Panu za rozmowę. Mecenas Oskar Miłoń, Kancelaria Kieler-Miłoń. Do poniedziałku należy zgłaszać wierzytelności wobec upadłego Getin Noble banku.

OM: Pozdrawiam serdecznie, do usłyszenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

DO KIEDY ZGŁOSZENIA WIERZYCIELI GETINU? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV