Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

DO 20 LUTEGO ZMIENISZ FORMĘ OPODATKOWANIA (ROZMOWA)

O tym, jak zmienić formę opodatkowania przed 20 lutego będąc przedsiębiorcą, (bo terminy gonią) rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 Piotrem Juszczykiem, doradcą podatkowym w inFakt.

DO 20 LUTEGO ZMIENISZ FORMĘ OPODATKOWANIA (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz o tym, jak zmienić formę opodatkowania będąc przedsiębiorcą, bo terminy gonią. Z nami jest Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

PIOTR JUSZCZYK, INFAKT: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Piotrze, zacznijmy od tego, że do kiedy przedsiębiorcy mają czas na zmianę formy opodatkowania i którzy przedsiębiorcy mogą to zrobić?

PJ: Pewnie dla ponad 99% przedsiębiorców – ten termin będzie 20 lutego. Z przepisów jasno wynika, że zmiany formy opodatkowania dokonujemy do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągniemy pierwszy przychód. Czyli jeżeli przychód będzie w maju, to ten termin upłynie 20 czerwca. Z tym zastrzeżeniem, że jeżeli pierwszy przychód osiągamy w grudniu, to zmiany formy opodatkowania należy dokonać do ostatniego dnia grudnia, czyli do końca roku. Tak, że na pewno ten termin dla większości przedsiębiorców będzie to 20 lutego, czyli już za moment.

MD: Mówimy tutaj oczywiście o pierwszym przychodzie w danym roku, a nie o pierwszym przychodzie w ogóle w historii spółki czy firmy?

PJ: Jednoosobowej działalności gospodarczej. Rzecz jasna, tak. To jest tak, że w danym roku, bo zmiany formy opodatkowania możemy dokonywać co roku, czyli w tym roku mogę być na ryczałcie, w przyszłym mogą być na skali, a w kolejnym na liniowym. Nie, ustawa nie zabrania nam. Oczywiście są pewne branże, które są wykluczone, na przykład, w których nie można skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania, czy też na przykład chcielibyśmy świadczyć usługi na rzecz byłego czy też obecnego pracodawcy. Tutaj w konsekwencji nie moglibyśmy na przykład wykonywać tego w ramach podatku liniowego czy też ryczałtu. Ale co do zasady, co roku możemy zmieniać te formy opodatkowania. I właśnie ten pierwszy termin to jest 20 lutego w danym roku.

MD: Chyba jeszcze karta podatkowa, prawda? Przy tej zmianie termin był krótszy. W styczniu należało dokonać tej zmiany przy zmianie z karty podatkowej na inną formę opodatkowania. Ale to tylko takie przypomnienie…

PJ: To jest w przypadku karty tylko już troszkę zapomniano bo od roku 2022, no niestety, jeżeli chodzi o kartę podatkową nie można już wybrać tej formy opodatkowania. Można wyjść z karty podatkowej, natomiast na kartę podatkową już, jako forma opodatkowania nie można wybrać. Póki co jest zamrożona. Pytanie, co stanie się dalej. Czy może będzie kiedykolwiek odmrożona i będzie można wybrać właśnie tę formę opodatkowania, czy to automatycznie kiedyś wygaśnie no, bo przedsiębiorcy już przestaną być na tej karcie podatkowej.

MD: No, to wróćmy w takim razie do form opodatkowania. Jakie formy mogą wybrać przedsiębiorcy i która w Twojej opinii jest najkorzystniejsza? Ja wiem, że powiesz: „to oczywiście zależy od przypadku”, ale mimo wszystko na jaką formę najczęściej przedsiębiorcy zmieniają formę opodatkowania?

DO 20 LUTEGO ZMIENISZ FORMĘ OPODATKOWANIA (ROZMOWA)

Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

PJ: Wraz ze zmianami, które zaszły w 2022 roku, to najczęściej wybierano czy też zmieniano formę opodatkowania właśnie na ryczałt ewidencjonowany. Ryczałt ewidencjonowany stał się bardzo popularny od 2022 roku i szacuje się, że już w 2023 roku było około 900 000 przedsiębiorców na tej formie opodatkowania. Ryczałt charakteryzuje się tym, że nie tylko mamy zryczałtowany podatek, to dodatkowo składka zdrowotna jest zryczałtowana. W przypadku podatku liniowego czy też skali podatkowej składkę zdrowotną musimy płacić od naszego dochodu. Jeżeli ten dochód jest dość wysoki, to też jest też wysoka składka zdrowotna.

Dziś wybierając formę opodatkowania, to właśnie musimy wziąć pod uwagę nasze przychody, koszty uzyskania przychodów i nie oceniamy tylko i wyłącznie w kontekście daniny w postaci podatku, ale również w kontekście poboru również składki zdrowotnej. I odpowiadając jeszcze, jaką formę – to skala podatkowa pewnie będzie opłacalna, jeżeli na przykład mamy współmałżonka, który ma niskie dochody, bądź też na przykład nie pracuje, to w takim przypadku możemy wspólnie się rozliczyć i być może tutaj warto skorzystać ze skali podatkowej.

Dodatkowo może mamy dzieci, czy też możemy skorzystać z innych ulg. Podatek liniowy – jeżeli jesteśmy singlem i mamy wysokie dochody, czyli dochody przewyższające chociażby 170 000, to tutaj już zastanawiamy się nad podatkiem liniowym. W przypadku ryczałtu: ryczałt na pewno się opłaca przedsiębiorcom, którzy mają wysokie przychody i mogą skorzystać z małej stawki zryczałtowanej, bo jest ich 10 i dodatkowo nie mają kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – to w takim przypadku ryczałt na pewno będzie bardzo opłacalny.

MD: Bardzo, bardzo Ci dziękuję. Powiedz jeszcze proszę, jak zmienić formę opodatkowania? Konkretnie, gdzie się musimy udać i co wypełnić, aby tego dokonać? Czy możemy zrobić to z domu albo z biura?

PJ: Tak, oczywiście. Zmiany formy opodatkowania możemy dokonać z domu, bądź też bezpośrednio udać się do urzędu miasta albo wysłać je listem poleconym np. pismo do naczelnika urzędu skarbowego o zmianę formy opodatkowania. Ale najpopularniejszą formą zmiany formy opodatkowania (zabrzmiało jak zabrzmiało, ale) jest złożenie wniosku poprzez CEiDG, czyli na wypełniamy wniosek CEiDG, gdzie we wniosku wskazujemy właśnie tą nową formę opodatkowania, którą wybieramy. Istotnym jest, że po wypełnieniu wniosku CEiDG oczywiście po wysłaniu go, najlepiej pobrać również w pdf-ie potwierdzenie złożenia wniosku i sam wniosek.

Z racji tego, że w 2022 roku wielu przedsiębiorców miało problem, bo okazało się, że nie zmienili jednak formy opodatkowania, bo coś zadziało się w Ministerstwie Cyfryzacji. Teraz jest też stanowisko ministra finansów, że na korzyść podatników ma być rozstrzygane. Czyli jeżeli faktycznie podatnicy logowali się do systemu i wykonywali jakieś czynności, to urzędy skarbowe mają uznać, że jednak dokonali zmiany tej formy opodatkowania. Ale tutaj właśnie zalecam, żebyśmy pobrali to potwierdzenie, żebyśmy mieli pewność, że złożyliśmy wniosek właśnie poprzez CEiDG.

MD: A to tłumaczył dla nas Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt. Bardzo Ci dziękuję za rozmowę i dobrego dnia życzę.

PJ: Dzięki. Wszystkiego dobrego.  

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Czy w Polsce płacimy wysokie podatki? OECD przedstawiła swój doroczny raport na temat sumy obciążeń podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w...

FIRMA

Nowy kasowy PIT dla przedsiębiorców nadchodzi - ale wcale nie oznacza końca płacenia podatku dochodowego od dochodu, którego nie zrealizowaliśmy. Co najwyżej opóźnienie tej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

30 tysięcy złotych kary za jeden dzień spóźnienia. To nie historia ze ściąganiem długów przez mafię, to historia traktowania przedsiębiorców w Polsce. Taką karę...

PODATKI

Budżet państwa na zmianach w podatku od zysków kapitałowych czyli tzw. Belki w latach 2025-27 straci prawie 4 i pół mld zł.