MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNS24: Do 20 lutego przedsiębiorcy mają prawo zmienić formę opodatkowania. Kto dokładnie ma prawo zmienić taką formę i z jakiej, na jaką będzie się to opłacać? O tym porozmawiam z Grzegorzem Grochowiną, Deputy Directorem w KPMG Polska. Dzień dobry, witam w BIZNES24.
GRZEGORZ GROCHOWINA, KPMG POLSKA: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Do 20 lutego przedsiębiorcy mają czas. To będzie wtorek, dzień 20. miesiąca na zmianę formy opodatkowania. Czy wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej opcji?
GG: Na pierwszy rzut oka wydaje się tak. Natomiast tutaj, panie redaktorze, trzeba sobie postawić pierwsze zasadnicze pytanie, czy jeżeli już mamy jakąś formę opodatkowania i chcemy ją zmienić, czy na pewno jest opłacalna. I tutaj niestety nie jest to odpowiedź zerojedynkowa, ponieważ tych wszystkich poszczególnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest naprawdę masa.
I czasami, mówiąc kolokwialnie to, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się najbardziej opłacalne, na przykład niska stawka ryczałtu, może w dłuższej perspektywie biznesowej już nie być takie korzystne.
MD: Ja wiem, że każda sytuacja każdej firmy to jest przypadek indywidualny, ale możemy powiedzieć o pewnych podstawowych zasadach, które obowiązują i które wskazują na to, że największe korzyści będzie czerpał podatnik z danej formy opodatkowania. Spróbujmy powiedzieć, jakie to są korzyści, dla jakiej formy przychodów.
GG: Zacznijmy, panie redaktorze, od tej podstawowej, czyli zasad ogólnych. Tutaj mamy skalę progresywną, czyli 12% do 120 tysięcy i 32 powyżej tej kwoty. Zalety tej formy opodatkowania to przede wszystkim możliwość skorzystania z różnego rodzaju odliczeń, ulg podatkowych, możliwość rozliczania się wspólnie z małżonką. To są takie podstawowe korzyści.
Kolejną korzyścią, która nie ma zastosowania do innych form opodatkowania, to jest ta kwota wolna. Jest to obecnie 30 tysięcy. Czy będzie 60 tysięcy, no to pewnie się dowiemy w ciągu najbliższych miesięcy. Natomiast tu mówię – to są podstawowe zalety tej formy, czyli kwota wolna, możliwość skorzystania z rozliczenia z małżonkiem i skorzystanie z szeregu ulg podatkowych.
MD: To przy skali podatkowej. A co w przypadku innych form?
GG: Kolejną taką formą jest podatek liniowy. Tutaj mamy ten podatek 19% bez w zależności, jakiej wysokości mamy ten przychód, czyli już od pierwszego przychodu jest to podatek w wysokości 19%. Tutaj panie redaktorze, należy zaznaczyć, że faktycznie nie ma możliwości rozliczania się wspólnego z żoną i skorzystania z szeregu ulg podatkowych. Tutaj tą zaletą jest to, że jednak jak wkroczymy w ten drugi próg podatkowy, czyli jeżeli zarabiamy powyżej 150-160 tysięcy, to już warto rozważyć tą formę opodatkowania, jaką jest podatek liniowy.
Tutaj jeszcze taką jedną klamrą chciałbym wszystkie te formy opodatkowania wziąć, dlatego, że jak pan redaktor pewnie wie i Państwo od dwóch lat każda forma opodatkowania jest różna, jeżeli chodzi o zapłatę składki zdrowotnej. I tutaj też właśnie należy to rozróżnić, bo tak jak powiedziałem, przy zasadach ogólnych jest to 9% dochodu, przy podatku liniowym jest to 4,9 procent dochodu. Czyli tutaj też mamy te różnice.
MD: Na estoński CIT możemy się teraz przenieść, przeprowadzić, jeżeli mamy spółkę?
GG: Tak, Natomiast tutaj ta forma opodatkowania, panie redaktorze wymaga troszeczkę głębszej analizy. Tutaj nie możemy powiedzieć po prostu, że przechodzimy, czy nam się to opłaca czy nie, bo jest to inna księgowość, są to księgi rachunkowe, więc tutaj faktycznie ten poziom jakby wejścia w tą spółkę jest troszeczkę bardziej skomplikowany niż faktycznie te jednoosobowe działalności gospodarcze.
MD: No i inne zasady obowiązują również w przypadku karty podatkowej, ponieważ ci przedsiębiorcy chyba nie mają tej możliwości zmiany formy.
GG: Tak. To jest ulga czy forma opodatkowania na zasadzie praw nabytych, bo pamiętajmy, że Polska od 2022 roku zniosła tę formę opodatkowania. Ja bym, panie redaktorze, (jak jeszcze mamy chwileczkę) odniósł się do tej trzeciej formy tak bardzo w ostatnim czasie preferowanej przez podatników, czyli ryczałcie.
I tutaj tak, jak w przypadku podatku liniowego nie ma możliwości skorzystania też z szeregu ulg podatkowych czy też rozliczenia z małżonkiem. Natomiast należy zaznaczyć, że w przypadku ryczałtu podstawą opodatkowania w porównaniu do poprzednich form opodatkowania, o których mówiliśmy jest przychód, nie dochód. Czyli podstawowa zasada w przypadku ryczałtu – nie możemy odliczać żadnych kosztów uzyskania przychodów.
To oczywiście jest największym minusem. Natomiast tutaj, jeżeli chodzi o takie korzyści, to na pewno wysokość różnego rodzaju stawek ryczałtu. Bo już zaczynamy od kilku procent, maksymalnie do siedemnastu. Więc jeżeli mamy branżę, przykładowo jest to branża IT, tutaj mamy taką stawkę podstawową 12%, no to już jest warte zastanawiania się, czy nie wybrać tej formy opodatkowania dla tej grupy podatników.
MD: Bardzo, bardzo Panu dziękuję. Przypominamy też Państwu, że od dziś można rozliczać się w systemie e-PIT. I ciekawa sprawa tego roku, że również przedsiębiorcy mogą się rozliczać w tymże systemie, od tego roku właśnie.
Teraz naszym gościem był Grzegorz Grochowina, Deputy Director w KPMG Polska. Bardzo dziękuję Panu za rozmowę. Dzięki.
GG: Dziękuję panu. Dziękuję Państwu.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV