Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

DO 2 MAJA CZAS NA ROZLICZENIE Z FISKUSEM (ROZMOWA)

O tegorocznych zeznaniach podatkowych za ubiegły rok i o tym co warto wiedzieć rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Anną Misiak, doradcą podatkowym, partnerem w MDDP.

DO 2 MAJA CZAS NA ROZLICZENIE Z FISKUSEM (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: W ten sposób weszliśmy w tematykę podatkową, a ponieważ za tydzień o tej porze będą już Państwo mieli tylko kilkanaście godzin na to, żeby ewentualnie dokończyć rozliczenia podatkowe, wysłać PIT listem poleconym z poczty i opłacić ewentualną niedopłatę, (choć życzę wszystkim, żeby mieli nadwyżkę) pomyśleliśmy sobie, że warto porozmawiać z panią Anną Misiak, doradcą podatkowym i partnerem w MDDP. Witam bardzo serdecznie.

ANNA MISIAK, PARTNER MDDP: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Tak się zastanawiam co jest najbardziej wymyślnym i frapującym tematem o tej porze rozliczeń podatkowych i myślę sobie, że może jest jakaś ulga podatkowa, którą można by rozliczyć nawet jak się nie pomyślało o tym przed 31 grudnia, a ona być może gdzieś tam siedzi i jest do wykorzystania?

AM: No cóż, jeżeli się nie pomyślało przed 31 grudnia, to może być już trudno z tego względu, że ażeby rozliczyć się i w ogóle skorzystać z jakiejkolwiek ulgi, musimy mieć na to dokumenty. Te dokumenty to w dużej części faktury.

RM: No właśnie, no ale wyobraźmy sobie, że mamy te dokumenty, bo mamy zwyczaj gromadzić faktury, nie planowaliśmy, a jednak coś nas olśniło, że przecież te dokumenty to świetna podstawa do skorzystania z ulgi. No i teraz wyciągamy je z szuflady i okazuje się, że jeśli to są dokumenty na przykład na..? To wtedy możemy?

AM: Tak, to rzeczywiście może być taka sytuacja. Jest kilka takich ulg, choćby na przykład darowizny, które w trakcie roku podatnik czynił i dokonywał je przelewem. To w tym przypadku na pewno warto sobie odświeżyć co było robione w ubiegłym roku. A sytuacji do obdarowywania było jednak dość sporo w związku z czym może się okazać, że warto sobie byłoby przypomnieć, czy takiej darowizny nie dokonaliśmy i sprawdzić, czy przypadkiem była to darowizna na rzecz określonych organizacji, które zajmują się pożytkiem publicznym, bądź na przykład na instytucje kościelne, bo wtedy istnieje możliwość skorzystania z takiej darowizny.

DO 2 MAJA CZAS NA ROZLICZENIE Z FISKUSEM (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Natomiast ja bym chciała wspomnieć o jeszcze kilku innych ulgach, o których też warto pamiętać choćby wpłaty na IKZE czy ulga termoizolacyjna czy choćby ulga rehabilitacyjna. Także jest kilka takich rzeczy, które warto sobie przypomnieć. Tak samo jeżeli ktoś na przykład za 2022 rok pierwszy raz składa zeznanie podatkowe i nigdy wcześniej nie korzystał z żadnych odliczeń, choćby nie korzystał z odliczeń ulgi na internet, to ma szansę, ażeby z tej ulgi skorzystać.

Więc jeżeli w ubiegłym roku ponosił wydatki na internet to ma możliwość skorzystać z odliczenia w zeznaniu rocznym.

Na pewno warto pamiętać oczywiście o tym, żeby odliczyć ulgę na dzieci. Jeżeli ktoś w ubiegłym roku stał się szczęśliwym rodzicem dziecka bądź dzieci, to ma możliwość również skorzystania w rozliczeniu rocznym z tejże ulgi.

I oczywiście to, o czym warto pamiętać przy dokonaniu rozliczenia rocznego to możliwość przekazania półtora procenta, bo to się zmieniło: półtora procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

I tutaj na pewno też z takich istotnych kwestii trzeba pamiętać o tym, że jeżeli dany podatnik składa kilka zeznań podatkowych, a więc nie tylko PIT-37 lub PIT-36, ale składa np. PIT-38, to może w każdym z tych zeznań odrębnie wybrać inną organizację pożytku publicznego, czyli np. z PIT-37 wskaże jedną organizację, a z PIT-38 inną organizację na rzecz której te półtora procenta zostanie przekazane. Także o tym na pewno warto pamiętać.

RM: To znaczy, że w sumie możemy dojść do 3 procent? Czy to wciąż 1,5 procent tylko na różne organizacje?

AM: To jest półtora procent wynikające z podatku należnego z danego zeznania i w związku z tym: każde zeznanie oddzielnie.

RM: Fantastyczne informacje. Proszę Państwa, proszę przegrzebać szuflady w poszukiwaniu faktur. Anna Misiak, doradca podatkowy i partner w MDDP była naszym gościem. Dziękuję serdecznie.

AM: Dziękuję.

DO 2 MAJA CZAS NA ROZLICZENIE Z FISKUSEM (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: