Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

DLACZEGO PALIWO POWINNO DZIŚ KOSZTOWAĆ 5.9 ZŁ. ROPA STANIAŁA JUŻ DO POZIOMU SPRZED WOJNY

Paliwo powinno kosztować już 5.9 złotego – jeśli tylko koncerny paliwowe zrezygnują ze swoich gigantycznych marż. Cena ropy wróciły do czasów sprzed bandyckiego najazdu Rosji na Ukrainę.

DLACZEGO PALIWO POWINNO DZIŚ KOSZTOWAĆ 5.9 ZŁ. ROPA STANIAŁA JUŻ DO POZIOMU SPRZED WOJNY

W czwartek na zamknięciu handlu cena amerykańskiej ropy WTI spadła do 88 dol., a europejskiej ropy Brent do 92 i pół dol. Obecnie ceny surowca są na poziomie sprzed wojny.
To pozornie zaskakujące zachowanie kursu ropy – wojny zwykle powodowały zwiększone zapotrzebowanie na ten surowiec. W tym przypadku dochodzi jeszcze wykluczenie rosyjskiej ropy z większości światowego rynku ropy, co ma zmniejszyć rosyjskie możliwości finansowania zbrodni w Ukrainie.

Ale wysoka inflacja na niemal całym świecie powoduje, że wszystkie duże banki centralne podnoszą stopy, co schładza zakupy konsumentów i spowoduje wyraźne spowolnienie gospodarcze. A mniejsze zakupy to niższe zapotrzebowanie na paliwa.

Dlaczego paliwa są droższe, niż w 2008 roku

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów a WTI wyceniana była na około 93 dolarów. W kulminacyjnym momencie wzrostów – na początku marca – ceny baryłki (ponad 159 litrów) w USA do 130 dolarów za baryłkę, a w Europie (ropa Brent) w czasie sesji były bliskie 140 dolarów. Na zamknięciu zwykle wracały na poziom nieznacznie poniżej 130 dolarów.

CENY ROPY BRENT
CENY ROPY BRENT W DOLARACH

W Polsce sytuację pogarszał osłabiający się złoty. Cena paliwa na krajowych stacjach zależy bowiem od wyniku mnożenia – cena baryłki w dolarach razy kurs złotego do dolara. Ten fakt wywoływał sporo konfuzji wśród polskich kierowców – którzy pamiętali rekordy cen ropy z 2008 roku – kiedy baryłka kosztowała ponad 150 dolarów. Ale mocny wówczas złoty powodował, że polskie rafinerie po przeliczeniu ceny na złote płaciły za baryłkę około 300 złotych. W marcu tego roku – gdy wraz ze wzrostem cen ropy osłabiała się polska waluta – cena baryłki doszła do niemal 600 złotych.

CENY ROPY BRENT
CENY ROPY BRENT W ZŁOTYCH

Tak wysokie ceny – litr surowej ropy w przeliczeniu na polską walutę dochodził do 3.62 groszy – spowodował, że koncerny produkujące paliwa – w Polsce to Orlen i Lotos – mocno podniosły ceny hurtowe. Po dołożeniu marż stacji benzynowych ceny gotowego paliwa dotarły do poziomów bliskich 8 złotym.

Gigantyczne marże Orlenu i Lotosu – bez nich paliwo mogło być o prawie 2 zł tańsze

Szybko jednak okazało się, że koncerny paliwowe podnosiły ceny mocno na zapas – bo ropa zaczęła tanieć, złoty się umacniał, a ceny hurtowe pozostawały niemal bez zmian. Wygenerowało to gigantyczne zyski na przerobie ropy. Marże rafineryjne w maju dochodziły do 60 dolarów na baryłce.

CZYTAJ TEŻ: ROSNĄ MARŻE RAFINERII (ROZMOWA)

To oznaczało, że prawie dwa złote z każdej baryłki stanowiło zarobek Lotosu, czy Orlenu. Tymczasem historycznie uzasadniona przyzwoita marża rafineryjna jest dziesięciokrotnie niższa – wynosi około 6-7 dolarów. Gdyby Lotos i Orlen ograniczyły się do tego poziomu paliwo w Polsce w szczycie cen powinno było kosztować około 6-6.5 zł, a nie blisko 8 złotym.

Dlaczego paliwo powinno dziś kosztować poniżej 6 złotych

Spadek cen do poziomów sprzed napaści Rosji na Ukrainę mógłby przełożyć się na wyraźne spadki cen paliw na stacjach – ale stanie się tak, jeśli producenci ropy zgodzą się na obniżenie swoich marż.

CENY PALIW
CENY PALIW ZAREJESTROWANE W WARSZAWIE 18 LUTEGO 2022 ROKU

Tuż przed wojną cena litra benzyny i diesla nie przekraczała 5.5 złotego – 18 lutego reporter BIZNES24 zarejestrował takie ceny na jednej z warszawskich stacji koncernu Cricle K. Cena baryłki ropy w złotych wynosiła wtedy 374 złote – o 16 procent mniej, niż dziś. Nawet gdyby 16-stoprocentowa różnica w kosztach surowca miała się przekładać na 16-stoprocentową różnicę w cenie gotowego produktu – litr paliwa powinien kosztować dziś w okolicach 6.34 zł. Tyle, ze istotną częścią ceny jest koszt rafinacji. A ten od lutego do dziś nie zmienił się znacząco.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DLACZEGO PALIWO POWINNO DZIŚ KOSZTOWAĆ 5.9 ZŁ. ROPA STANIAŁA JUŻ DO POZIOMU SPRZED WOJNY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

BIZNES I POLITYKA

Ropa Putina po 60 dolarów za baryłkę. Limit cenowy na rosyjską ropę coraz bliżej. Polska ostatecznie zgodziła się by wynosił on 60 dolarów za...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym dlaczego ceny na stacjach paliw nie spadają mimo spadku cen ropy na światowych rynkach rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Urszulą Cieślak...

POLSKA

PKN Orlen oczekuje cen ropy Brent w przedziale 90-110 USD/b, spodziewa się także przejściowego wzrostu marż rafineryjnych na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach. Tak...

%d bloggers like this: