Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Bez kategorii

DLACZEGO PALIWO JEST TAKIE DROGIE? UOKIK UNIEWINNIA ORLEN I LOTOS

UOKIK uniewinnia Orlen i Lotos od wysokich cen paliw. Urząd twierdzi, że to gigantyczne wzrosty postanowił sprawdzić, czy horrendalne ceny na dystrybutorach to skutek zmów cenowych.

DLACZEGO PALIWO JEST TAKIE DROGIE? UOKIK UNIEWINNIA ORLEN I LOTOS
foto: pixabay.com

Jeszcze rok temu średnia cena dziewięćdziesiątki piątki w Polsce wynosiła 5,44 zł za litr, dziś to więcej niż 7 złotych. Te podwyżki – pod swoją lupę – wziął UOKiK. I doszedł do wniosku, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe.

CZYTAJ TEŻ: RAZEM PRZECIWKO WSPÓLNEMU WROGOWI. ZWIĄZKOWCY I PRACODAWCY DOMAGAJĄ SIĘ INTERWENCJI WS. CEN PRĄDU

Najważniejszymi czynnikami – pośrednio bijącymi kierowców w portfele – są według urzędu: spadki mocy przerobowych rafinerii działających w Europie, wzrosty cen ropy naftowej oraz kursu dolara amerykańskiego, znaczne ograniczenie eksportu paliw przez Chiny i sankcje nałożone na Rosję.

CZYTAJ TEŻ: REKORDOWE MARŻE RAFINERII

UOKiK z nieznanych przyczyn nie wziął jednak pod uwagę tego, co same koncerny paliwowe publikują w giełdowych komunikatach – czyli gigantycznych marż rafineryjnych Orlenu i Lotosu. W maju sięgały one aż 60 dolarów za baryłkę – to 10 razy więcej, niż poziomy uważane bardzo przyzwoite w normalnych czasach. W lipcu marże spadły do około 20 dolarów – nadal trzykrotnie przekraczając historycznie uzasadnione poziomy.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DLACZEGO PALIWO JEST TAKIE DROGIE? UOKIK UNIEWINNIA ORLEN I LOTOS

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Orlen zarabia na gigantycznym wzroście cen paliw. Zyska największego producenta i dystrybutora paliw wyniósł w II kwartale aż 3.7 miliarda złotych.

FINANSE OSOBISTE

Paliwo powinno kosztować już 5.9 złotego - jeśli tylko koncerny paliwowe zrezygnują ze swoich gigantycznych marż. Cena ropy wróciły do czasów sprzed bandyckiego najazdu...

POLSKA

UOKiK nałożył karę 300 tysięcy zł za nieuczciwe praktyki na polskim rynku zbóż.

BIZNES I POLITYKA

Wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych środków. A tym może się wydawać współpraca pracodawców ze związkowcami. Mimo że nie zawsze było im po drodze, strony zjednoczyły...

%d bloggers like this: