Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Bez kategorii

DLACZEGO PALIWO JEST TAKIE DROGIE? UOKIK UNIEWINNIA ORLEN I LOTOS

UOKIK uniewinnia Orlen i Lotos od wysokich cen paliw. Urząd twierdzi, że to gigantyczne wzrosty postanowił sprawdzić, czy horrendalne ceny na dystrybutorach to skutek zmów cenowych.

CENY PALIW Z PEŁNYM VATEM
foto: pixabay.com

Jeszcze rok temu średnia cena dziewięćdziesiątki piątki w Polsce wynosiła 5,44 zł za litr, dziś to więcej niż 7 złotych. Te podwyżki – pod swoją lupę – wziął UOKiK. I doszedł do wniosku, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe.

CZYTAJ TEŻ: RAZEM PRZECIWKO WSPÓLNEMU WROGOWI. ZWIĄZKOWCY I PRACODAWCY DOMAGAJĄ SIĘ INTERWENCJI WS. CEN PRĄDU

Najważniejszymi czynnikami – pośrednio bijącymi kierowców w portfele – są według urzędu: spadki mocy przerobowych rafinerii działających w Europie, wzrosty cen ropy naftowej oraz kursu dolara amerykańskiego, znaczne ograniczenie eksportu paliw przez Chiny i sankcje nałożone na Rosję.

CZYTAJ TEŻ: REKORDOWE MARŻE RAFINERII

UOKiK z nieznanych przyczyn nie wziął jednak pod uwagę tego, co same koncerny paliwowe publikują w giełdowych komunikatach – czyli gigantycznych marż rafineryjnych Orlenu i Lotosu. W maju sięgały one aż 60 dolarów za baryłkę – to 10 razy więcej, niż poziomy uważane bardzo przyzwoite w normalnych czasach. W lipcu marże spadły do około 20 dolarów – nadal trzykrotnie przekraczając historycznie uzasadnione poziomy.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DLACZEGO PALIWO JEST TAKIE DROGIE? UOKIK UNIEWINNIA ORLEN I LOTOS

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

POLSKA

Orlen założył spółkę w raju podatkowym - piszą dziennikarze Gazety Wyborczej. Chodzi o słynny szwajcarski kanton Zug, jedną z ulubionych podatkowych skrytek rosyjskich surowcowych...

%d bloggers like this: