Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

DLACZEGO PALIWO JEST DROGIE? MARŻA ORLENU WCIĄŻ GIGANTYCZNA

Dlaczego paliwo jest drogie? Mimo spadku miesiąc do miesiąca – marża Orlenu, największego producenta paliw w Polsce, wciąż jest gigantyczna.

MARŻA ORLENU

Marża rafineryjna Orlenu w listopadzie wyniosła 19.9 dolara na każdej przerobionej baryłce (159 litrów) ropy. W finansowej nomenklaturze marżę nazywa się modelową, ponieważ do jej wyliczenia stosuje się model uwzględniający średnią produkcję różnych produktów naftowych (m.in. asfaltu, diesla, czy benzyny) z jednej baryłki.

ORLEN MARŻA RAFINERYJNA
MARŻA RAFINERYJNA ORLENU, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

10.9 dolara marży rafineryjnej to co prawda o 1/3 mniej, niż w październiku – ale nadal Orlen bardzo dobrze zarabia na rynkowym zamieszaniu wywołanym rosyjską agresją na Ukrainę. W ciągu 12 miesięcy przed agresją średnia marża rafineryjna Orlenu wyniosła 3 dolary i 6 centów. A od czasu inwazji – ponad 21 dolarów, czyli siedem razy więcej.

CZYTAJ TEŻ: EMBARGO NA ROPĘ PUTINA WESZŁO W ŻYCIE. CENY ROPY?

Efekt? Baryła ropy naftowej – już z uwzględnieniem zmieniającego się kursu złotego – kosztuje dziś tyle, co w przededniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, czyli około 390 złotych. Benzyna jest natomiast o ponad 20 procent droższa, niż w lutym, a diesel – aż o 44 procent droższy, niż przy tej samej cenie ropy tuż przed wybuchem wojny. Najmniej – bo o okóło 12 procent – zdrożał autogaz (jest wytwarzany z ropy, w odróżnieniu od gazu ziemnego).

Bardzo wysokie marże rafineryjne to domena nie tylko Orlenu, ale większości naftowych gigantów świata, które raportują w tym roku rekordowe zyski.

Za co właściciele stacji paliw kochają posiadaczy diesli

Ale wysoka marża rafineryjna to nie jedyny powód bardzo wysokich, nieuzasadnionych kosztami, cen na stacjach paliw. Drugi to trzykrotnie wyższa – w porównaniu do standardowych warunków – marża detaliczna. Jak wylicza BM Reflex na każdym litrze diesla stacja benzynowa ma dziś ok. 90 groszy marży handlowej. W dobrych zwykłych czasach marża wynosiła około 30 groszy na litrze, kiedy kryzys dociskał branżę – spadała do około 10 groszy.

CZYTAJ TEŻ: DŁUGA TRASA ELEKTRYCZNYM BUSEM

Niższa – ale nadal wysoka – jest marża na benzynie. Tutaj każdy sprzedany litr daje właścicielowi stacji około 62 grosze marży. A największym właścicielem stacji paliw w Polsce jest… Grupa Orlen. W II kwartale w sieci Orlenu znajdowało się prawie 2.9 tys. stacji. Na koniec roku ta liczba się zmniejszy – Orlen sprzedał właśnie część stacji przejętych razem z Lotosem węgierskiej Grupie MOL – ale i tak w sieci Orlenu pozostanie ok. 2.3 tysiąca stacji – na 7.8 tysiąca działających w Polsce.


Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DLACZEGO PALIWO JEST DROGIE? MARŻA ORLENU WCIĄŻ GIGANTYCZNA

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy obniżka zapowiadana przez rząd pomoże piekarniom rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem Putką, prezesem zarządu Piekarni Putka.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach na rynku nieruchomości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Jańczukiem analitykiem MetroHouse.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że od 5 lutego będzie obowiązywało embargo na ropę z Rosji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym w...

%d bloggers like this: