Connect with us

Hi, what are you looking for?

FIRMA

DGP: SKŁADKA ZDROWOTNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW 4.9% ZAMIAST PLANOWANYCH 9%

Czyżby rząd ugiął się pod presją przedsiębiorców i przystał na propozycje łagodniejszej podwyżki składki zdrowotnej? Według informacji Dziennika Gazety Prawnej nie 9 a 4.9 procent ma wynieść składka zdrowotna dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu.

Gazeta pisze, że składka dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo lub według skali, w przyszłym roku wyniesie 3 procent a w 2023 roku 4.9 procent. Dla tzw. ryczałtowców ministerstwo finansów przewidziało z klei trzy stawki składki zdrowotnej: 300 złotych, 500 złotych i 900 złotych. To, ile przedsiębiorca zapłaci będzie uzależnione od wysokości jego przychodów. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej – najniższą składkę w wysokości 300 złotych będą płacić firmy, których przychód nie przekracza 60 tys. złotych rocznie. Nad wysokością pozostałych progów rząd jeszcze pracuje.

Konsultacje społeczne w ramach Polskiego Ładu trwały do końca sierpnia.
Największe kontrowersje budził dotychczas drastyczny wzrost podatków dla przedsiębiorców. Według projektu ogłoszonego w lipcu już od przyszłego roku wszystkich zarabiających w Polsce objęłaby 9-cioprocentowa składka zdrowotna liczona od dochodów. Ale od dochodów nieodliczana. Czyli mimo, że trafiałaby do NFZ – i tak trzeba będzie płacić od niej podatek PIT. Taka zmiana najbardziej dotknie przedsiębiorców, którzy dziś płacą składkę ryczałtową. Jeśli podwyżka składki wejdzie w życie – dla przedsiębiorcy o dochodzie 10 tys. zł miesięcznie będzie to oznaczać konieczność zapłacenia podatku nazywanego składką zdrowotną wyższego o prawie 13 tysięcy złotych w ciągu roku.

Ostateczny projekt zmian podatkowych w ramach polskiego ładu mamy poznać do 15 września.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

RYNKI

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

GPW

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.