Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

DGP: SKŁADKA ZDROWOTNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW 4.9% ZAMIAST PLANOWANYCH 9%

Czyżby rząd ugiął się pod presją przedsiębiorców i przystał na propozycje łagodniejszej podwyżki składki zdrowotnej? Według informacji Dziennika Gazety Prawnej nie 9 a 4.9 procent ma wynieść składka zdrowotna dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu.

DGP: SKŁADKA ZDROWOTNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW 4.9% ZAMIAST PLANOWANYCH 9%

Gazeta pisze, że składka dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo lub według skali, w przyszłym roku wyniesie 3 procent a w 2023 roku 4.9 procent. Dla tzw. ryczałtowców ministerstwo finansów przewidziało z klei trzy stawki składki zdrowotnej: 300 złotych, 500 złotych i 900 złotych. To, ile przedsiębiorca zapłaci będzie uzależnione od wysokości jego przychodów. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej – najniższą składkę w wysokości 300 złotych będą płacić firmy, których przychód nie przekracza 60 tys. złotych rocznie. Nad wysokością pozostałych progów rząd jeszcze pracuje.

Konsultacje społeczne w ramach Polskiego Ładu trwały do końca sierpnia.
Największe kontrowersje budził dotychczas drastyczny wzrost podatków dla przedsiębiorców. Według projektu ogłoszonego w lipcu już od przyszłego roku wszystkich zarabiających w Polsce objęłaby 9-cioprocentowa składka zdrowotna liczona od dochodów. Ale od dochodów nieodliczana. Czyli mimo, że trafiałaby do NFZ – i tak trzeba będzie płacić od niej podatek PIT. Taka zmiana najbardziej dotknie przedsiębiorców, którzy dziś płacą składkę ryczałtową. Jeśli podwyżka składki wejdzie w życie – dla przedsiębiorcy o dochodzie 10 tys. zł miesięcznie będzie to oznaczać konieczność zapłacenia podatku nazywanego składką zdrowotną wyższego o prawie 13 tysięcy złotych w ciągu roku.

Ostateczny projekt zmian podatkowych w ramach polskiego ładu mamy poznać do 15 września.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

BIZNES I POLITYKA

Uwaga - składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.