Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

DGP: POLSKI ŁAD ZABIERZE SAMORZĄDOM 10-11 MLD ZŁ

10–11 mld zł rocznie – tyle mogą stracić samorządy na zmianach w PIT- dowiedział się w Ministerstwie Finansów „Dziennik Gazeta Prawna”.

DGP: POLSKI ŁAD ZABIERZE SAMORZĄDOM 10-11 MLD ZŁ

Władze lokalne mają bowiem – jak wyjaśnia „DGP” – procentowe udziały we wpływach z podatku dochodowego. Tymczasem podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku oraz przesunięcie progu podatkowego z dzisiejszych 85 tys. do 120 tys. zł oznaczać będzie, że pieniędzy z PIT będzie dużo mniej.

Gazeta przypomina, że rząd zapowiada, iż zrekompensuje samorządom ten ubytek, ale na własnych zasadach. Chce załatać dziurę tzw. subwencją inwestycyjną przydzielaną na podstawie algorytmu; częściowo być może też jednak w drodze konkursów, tylko na inwestycje.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BUDŻET

Deficyt budżetu państwa na koniec grudnia 2023 r. wyniósł niespełna 85 mld 600 mln zł — podało Ministerstwo Finansów. To olbrzymi wzrost wobec poprzedniego...

FIRMA

Sejm uchwalił budżet na 2024 rok. Od chwili zaprzysiężenia rządu do uchwalenia najważniejszej z punktu widzenia administrowania państwem ustawy minęło tylko 36 dni.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym na co idą finanse publiczne rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 profesorem Pawłem Wojciechowskim z Instytutu Finansów Publicznych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy polityka pieniężna będzie w rękach rządu rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem Rady Polityki Fiskalnej.