Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

DGP: JAKA ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ?

Coraz więcej wiadomo już o tzw. uldze podatkowej dla klasy średniej. Minister finansów potwierdził doniesienia Dziennika Gazety Prawnej który jako pierwszy napisał o algorytmie odliczenia podatkowego.

FISKUS ZABLOKUJE KONTO
FOT.: BIZNES24

Specjalnie skonstruowany mnożnik ma sprawić, by osoby zarabiające pomiędzy 5,8 tys. zł a 11,1 tys. zł brutto miesięcznie nie straciły na proponowanych zmianach podatkowych.

Wielkość ulgi ma być wyliczana na podstawie wzoru, który ma uwzględniać pensję brutto skorygowaną o ustalone na sztywno: wskaźnik i kwotę. Dokładnie będą dwa wskaźniki . Jeden dla zarobków w przedziale 68,6 tys. a 102,6 tys. zł rocznie oraz drugi od 102,6 tys. do 133,6 tys. zł.

Dla każdego z tych przedziałów stosowane wskaźniki mają się różnić – potwierdził w Polskim Radiu minister finansów Tadeusz Kościński. – Tak, pracujemy nad tym i mamy taką propozycję, by zneutralizować wpływ zniesienia możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Idea jest taka, by dla osoby, która pracuje na umowę o pracę, jest singlem i nie ma dzieci, zmiana była neutralna. – mówił Kościński.

Tymczasem według nieoficjalnych informacji przekazanych wczoraj przez polityków Porozumienie Jarosława Gowina, wicepremier ma na początku tygodnia zaproponować by z tej lub podobnej ulgi mogli też korzystać przedsiębiorcy. W tym kontekście mówi się również o możliwości podniesienia kosztów uzyskania przychodów zamiast stosowania specjalnych mnożników.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak rozliczać podatki za 2023 rok w usłudze Twoj e-PIT rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Hałuchą, doradcą podatkwym Axelo Prawo...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że ruszyła usługa e-PIT i że można próbować rozliczyć się z fiskusem, także będąc przedsiębiorcą, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem...

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Będą zmiany w podatku Belki, ale wciąż nie wiadomo jakie. Według resortu finansów mają zapewnić korzyść podatnikom bez nadmiernej komplikacji rozliczeń.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, jak zmienić formę opodatkowania przed 20 lutego będąc przedsiębiorcą, (bo terminy gonią) rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 Piotrem Juszczykiem, doradcą podatkowym w...