Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

DEZINFLACJA W USA PRZYSPIESZA. SPADA SPRZEDAŻ DETALICZNA

Przyspiesza dezinflacja w USA – spada inflacja cen producenckich. Według danych, spada sprzedaż detaliczna.

DEZINFLACJA W USA

Dezinflacja w USA – inflacja PPI w dół

Dobra wiadomość dla inwestorów – przyśpiesza proces dezinflacji za oceanem. Indeks cen producentów w USA wzrósł w grudniu w ujęciu rocznym o 6,2 proc. wobec wzrostu o 7,3 proc. miesiąc wcześniej – poinformował tamtejszy Departament Pracy.

DEZINFLACJA W USA
Dezinflacja w USA przyspiesza.

To najniższy przyrost cen producentów od kwietnia 2021 roku. Grudniowy odczyt jest też niższy niż oczekiwania ekonomistów, którzy szacowali roczny przyrost inflacji producenckiej na 6,8 procent.

CZYTAJ TEŻ: BĘDZIE PRYWATYZACJA MIESZKAŃ KOMUNALNYCH

Ceny towarów i usług hurtowych gwałtownie spadły w grudniu, co stanowi kolejny znak, że inflacja, choć wciąż wysoka, zaczyna spadać. W ujęciu miesięcznym w ostatnim miesiącu 2022 r. spadły bowiem o pół procent wobec oczekiwanego spadku o 0,1 procent. Za grudniowy odczyt odpowiada przede wszystkim spadek zapotrzebowania na energię wśród amerykańskich producentów które w ciągu miesiąca spadło o prawie 8 procent. Natomiast hurtowe ceny benzyny spadły aż o 13,4 procent.

USA: Spada sprzedaż detaliczna

Napłynęły też dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA. Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła o 1.1% w ujęciu miesięcznym. Tymczasem konsensus rynkowy zakładał spadek na poziomie 0.8 procent.

DEZINFLACJA W USA

Dużo mocniej od oczekiwań spadła też produkcja przemysłowa w USA. W ujęciu miesięcznym w grudniu spadek wyniósł 0,7 proc. wobec estymacji na poziomie -0,1 procent.

Słabe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA mogą być kolejnym argumentem dla tamtejszej Rezerwy Federalnej za wyhamowaniem tempa podwyżek stóp procentowych w USA.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DEZINFLACJA W USA PRZYSPIESZA. SPADA SPRZEDAŻ DETALICZNA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej, generującej tekstowe odpowiedzi sztucznej inteligencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Bartoszem Brzezińskim, programistą, COO i współzałożycielem SentiOne.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

%d bloggers like this: