Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NIERUCHOMOŚCI

DEWELOPERZY: MAMY ZAŁAMANIE PODAŻY MIESZKAŃ

Liczba nowych mieszkań na sprzedaż w Warszawie – najdroższym rynku w Polsce – jest najniższa od 14 lat. To załamanie podaży – alarmuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

ZYSKI Z KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH
FOT.: Jay Wennington / Unsplash

Sytuacja w Warszawie jest zdaniem Związku najgorsza wśród dużych polskich miast – ale spadek podaży dotyka niemal wszystkich rynków. Co gorsza – ten spadek będzie się jeszcze pogłębiał – twierdzą deweloperzy. Powód – liczba nowych pozwoleń na budowę jest obecnie niższa, niż liczba nowo rozpoczynanych budów. A to oznacza, że lejek się odwrócił. W normalnej sytuacji na początku – czyli przy uzyskiwaniu pozwoleń – powinien być najszerszy, a im dalej – tym liczba powinna być niższa.
Deweloperzy o załamanie podaży i w efekcie bardzo silny wzrost cen mieszkań obwiniają samorządy. Bo te nie uchwalają planów zagospodarowania przestrzennego w tempie, które pozwalałby zastępować zakończone budowy – nowymi budowami. Zarzuty deweloperów zdają się potwierdzać dane opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny. W całej Polsce jest obecnie tylko 276 kilometrów kwadratowych działek pod budowę. To mniej więcej tyle, ile powierzchnia Poznania. Ale rozłożona na całą Polskę licząca sobie 312 tys. kilometrów kwadratowych.

Deweloperzy znaleźli się obecnie w słodko-gorzkiej sytuacji. Krótkoterminowo wzrost cen nieruchomości powoduje, że ich zyski szybko rosną. Ale w długim terminie obawiają się spadku zysku – bo nawet silny wzrost ceny metra kwadratowego w sytuacji, gdy będą mieli znacznie mniej mieszkań do sprzedania – nie uratuje deweloperskiego biznesu.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Podwyżki cen w Polsce to główny temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Dlaczego gaz tak drożeje, skoro PGNiG kupuje większość według długoterminowego kontraktu jamalskiego – pyta w BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, zszokowana...