Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

DEFICYT NA RACHUNKU OBROTÓW BIEŻĄCYCH TRZECI MIESIĄC Z RZĘDU

Wrzesień był trzecim z rzędu
miesiącem wysokiego deficytu na rachunku bieżącym.
Import towarów do Polski rośnie prawie dwukrotnie szybciej niż nasz eksport.

DEFICYT NA RACHUNKU OBROTÓW BIEŻĄCYCH TRZECI MIESIĄC Z RZĘDU

Deficyt – czyli nadwyżka wydatków nad przychodami na rachunku obrotów bieżących – wyniósł ponad 1.3 mld euro – podał Narodowy Bank Polski.
Powód – to znacznie szybsze tempo wzrostu importu, niż eksportu. We wrześniu tego roku polskie firmy i konsumenci kupili za granicą aż o ponad 21% więcej towarów i usług, niż rok wcześniej. A sprzedać za granicę udało się firmom tylko za 12% więcej, niż przed rokiem. W dużej mierze jest to efekt rosnących cen paliw – ponad dwukrotnie droższa niż przed rokiem ropa spowodowała, że żeby kupić tę samą liczbę baryłek – trzeba było wydać ponad dwa razy więcej dolarów. Polskiemu eksportowi nie pomagają też przestoje produkcyjne, głównie w branży automotiw, jednej z kluczowych dziedzin polskiego przemysłu, produkującej na eksport.
Nie pomaga też słaby złoty. Za towary i paliwa musimy płacić coraz więcej.
Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu tego roku Polska mogła się pochwalić ponad 3 mld euro nadwyżki na rachunku bieżącym.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DEFICYT NA RACHUNKU OBROTÓW BIEŻĄCYCH TRZECI MIESIĄC Z RZĘDU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

POLSKA

W południe posłowie sejmowej komisji finansów publicznych będą oceniać prezydencki wniosek dotyczący powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję. Według doniesień medialnych, dziś także odbędzie...

%d bloggers like this: