MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Paweł Majtkowski, analityk e-Toro jest z nami. Paliwo mi się spodobało. W sumie, dlaczego nie? Teraz, skoro jest tanie- można napełnić, ale chyba przetrzymywanie, napełnianie dużych zbiorników paliwa i przetrzymywanie ich nie jest do końca legalne… Witaj Pawle.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
PAWEŁ MAJTKOWSKI, E-TORO: Tak, dzień dobry, witam Państwa. No tak, jest to technicznie dosyć trudne, bo rzeczywiście jakbyśmy posiadali własne magazyny paliwa, to to może miałoby to większy sens. Natomiast byłaby to prawdopodobnie inwestycja krótkoterminowa, bo wybory się zbliżają i prawdopodobnie po wyborach dosyć szybko ceny paliwa się urealnią. Zatem tak naprawdę byłaby to tylko szansa na to, żeby zarobić w ciągu kilku tygodni, a potem znowu wrócilibyśmy do tego standardowego pytania- w co inwestować?
MD: A tu się zdziwisz. Może po tym 15 października być może cały czas będą niskie ceny… Przejdźmy jednak do tego, co się dzisiaj może zdarzyć. Drugi dzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Dziś decyzja. Prawdopodobnie poznamy ją po południu. Decyzja, zdaniem większej części rynku- która obniży stopy procentowe. Mówi się o 25 punktach bazowych do 50 punktów bazowych, według przewidywań rynku. Krótko: 25 czy 50, Twoim zdaniem?
PM: Ja uważam, że bardziej 50. Chociaż rzeczywiście tutaj ta podstawowa prognoza mówi o 25 punktach procentowych. Mocno nas zaskoczyła Rada Polityki Pieniężnej w zeszłym miesiącu, no i ten potencjał zaskoczenia, on cały czas istnieje. Więc tak naprawdę jak patrzymy na prognozy, to ich rozstrzał jest właściwie od 25 do 75 punktów bazowych. Ja najbardziej tutaj zbliżam się do tego środkowego scenariusza. Ale oczywiście tak, jak mówię- potencjał zaskoczenia może być dosyć duży, chociaż mniejszy, niż w zeszłym miesiącu. Wydaje się, że złoty przede wszystkim, bo tak naprawdę o tym pierwszym wpływie na naszą walutę tutaj mówimy w pierwszej kolejności- no, tutaj ten potencjał zaskoczenia jest troszeczkę mniejszy, niż w zeszłym miesiącu. Bo wszyscy już widzą, że Rada Polityki Pieniężnej może nas zaskoczyć i ma taki potencjał do tego, żeby nas zaskakiwać.
MD: Tak, ten element zaskoczenia jak najbardziej się ujawnił… Kto, jako pierwszy zareaguje na ewentualną obniżkę stóp procentowych? Gdzie będziemy widzieć pierwsze, zmiany? Spójrzmy na rynek, ale później spójrzmy także na oferty instrumentów finansowych.
PM: Pierwszy na początku zobaczymy efekt na złotym, zdecydowanie. Potem prawdopodobnie powinna zareagować też nasza giełda, ale tak, jak powiedziałem, ten potencjał zaskoczenia jest dosyć duży. Chociaż musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o kurs złotego, to jesteśmy na trochę innym poziomie niż miesiąc temu, bo to zaskoczenie miesiąc temu nastąpiło w momencie, kiedy za jedno euro płaciliśmy 4,48, teraz to jest już 4,64.
Czyli ten potencjał osłabienia się złotego wydaje się, że jest mniejszy, choćby z samego tego powodu, że złoty już jest słabszy, a my troszeczkę bardziej przyzwyczailiśmy się do tego, że rada może nas zaskakiwać w tej sytuacji. Więc na początku będzie to na pewno efekt na złotym. Myślę, że możemy się spodziewać dosyć dużej zmienności. Wydaje się nawet, że aż do wyborów, dlatego, że tutaj sytuacja przedwyborcza też prawdopodobnie będzie wpływała cały czas na sytuację na walutach. Ale oczywiście z drugiej strony na to patrząc, to mamy nienajlepszy moment dla walut rynków wschodzących, takich jak nasza. Mamy silnego dolara, mamy rosnące rentowności amerykańskich obligacji…
MD: No właśnie, o to za chwilę też Cię zapytam, ale wcześniej chciałbym poprosić Cię o komentarz do instrumentów finansowych, na które będzie miała wpływ zmiana stopy referencyjnej, tzn., które zmienią się, jako pierwsze, a które będą wprowadzane z czasem? Lokaty, chyba? Ich oprocentowanie spadnie i to szybko?
PM: Tak, jak powiedziałem- zaczynamy od walut, ale potem tak naprawdę zmienia się oprocentowanie lokat w bankach, zmienia się oprocentowanie kredytów. Wszyscy posiadacze kredytów o zmiennej stopie procentowej odczują to w przeciągu maksymalnie 3 miesięcy. Bo tak mniej więcej aktualizowane jest oprocentowanie lokat. Na pewno bardzo szybko odczują to, co dzieje się, posiadacze akcji naszych polskich banków, bo to też bezpośrednio na ich funkcjonowanie ta wysokość stóp procentowych wpływa. Oczywiście oprocentowanie kredytów…
MD: Muszę zadać Ci jeszcze jedno pytanie, na którym bardzo mi zależy. To jest pytanie o rentowności amerykańskich obligacji. Mówiliśmy o tym, że one są na najwyższych poziomach od szesnastu lat. (Dziesięciolatek.) Czy Twoim zdaniem ten wzrost może zwiastować głęboki kryzys tak, jak to było historycznie przed wszystkimi głębokimi kryzysami w światowej gospodarce?
PM: Ja osobiście jestem teraz zdania, że jednak czeka nas takie miękkie lądowanie dla amerykańskiej i światowej gospodarki. Ale oczywiście ryzyk jest teraz zdecydowanie więcej, niż w innych okresach. Także oczywiście każdy inwestor powinien sobie zdawać sprawę z tego, że takie ryzyko głębszego spowolnienia istnieje. Na pewno czeka nas spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych, ale tak, jak mówię, ja osobiście skłaniam się ku takiemu miększemu lądowaniu amerykańskiej gospodarki. Zresztą także u nas w Polsce.
MD: Paweł Majtkowski, analityk e-Toro był naszym gościem. Musimy kończyć. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę