Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

DEBIUT PORSCHE BEZ SZALONYCH WZROSTÓW

Debiut spółki Porsche bez szałowych wzrostów. Akcje kontrolowanej przez Volkswagena marki usportowionych aut zdrożały na debiucie o niecałe 2 procent.

AKCJE PORSCHE IDĄ JAK WODA
foto: pixabay.com

Sprzedaż akcji spółki w IPO po cenie z górnej granicy widełek sugerowała większy popyt niż wynika z wzrostu kursu w debiucie. Inwestorzy kupowali akcje w ofercie publicznej po 82.5 euro, a notowania rozpoczęły się od kursu 84 euro.

Zadowolony z pewnością jest Volkswagen, który pozyskał ze sprzedaży akcji Porsche 9.4 mld euro. To największa jak dotąd w tym roku pierwotna oferta publiczna w Europie. Koncern wyda pieniądze na finansowanie przejścia na napęd elektryczny aut i rozwój nowych technologii.

CZYTAJ TEŻ: KULCZYK SPRZEDAJE JACHT ZA 620 MLN ZŁ

Warto pamiętać, że jedna spółka ze słowem Porsche w nazwie jest już notowana na giełdzie i nawet wchodzi w skład indeksu DAX, grupującego 30 największych spółek na Deutsche Boerse. Notowana dziś Porsche Automobil Holding nie produkuje bezpośrednio aut, ale jest spółką holdingową, do której należy m.in. 53 procent akcji Volkswagena.

Spółka, na której akcje można się właśnie zapisywać nosi natomiast nazwę Ferdinand Porsche AG i to ona produkuje samochody Porsche.
Porsche jest jednym z najbardziej dochodowych producentów aut na świecie. Sprzedaż w 2021 roku wyniosła 310 tysięcy aut – ale dało to Porsche aż 33.1 mld euro przychodów. To oznacza, że jeden samochód kosztował średnio – bez VATu- ponad 110 tys. euro za auto.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DEBIUT PORSCHE BEZ SZALONYCH WZROSTÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

EUROPA

Świetne wyniki Porsche. 911-stka okazała się kluczowa nie tylko dla fanów marki - ale również dla jej akcjonariuszy.

UE

Akcje Porsche idą jak woda - donosi Bloomberg.

RYNKI

Handel we Frankfurcie od dziś bez rosyjskich spółek. Deutsche Boerse zawiesiła ze skutkiem na wczoraj notowania wszystkich akcji i pochodnych instrumentów powiązanych z Rosją....

GPW

W czwartek kończą się zapisy na akcje Pracuj.pl, w poniedziałek Murapolu a już szykuje się kolejne duże IPO na głównym rynku giełdy. Komisja Nadzoru...

%d bloggers like this: