Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

DANIEL OBAJTEK (PRAWIE) NIE DO RUSZENIA? NOWY PROJEKT POSŁÓW PIS

Władze Orlenu mają być powoływane na pięcioletnią kadencję i nie będzie można ich zmienić bez zgody specjalnej Rady ds. Bezpieczeństwa Strategicznego
– przewiduje nowy projekt ustawy zgłoszonej przez posłów PiS.

DANIEL OBAJTEK (PRAWIE) NIE DO RUSZENIA? NOWY PROJEKT POSŁÓW PIS
Daniel Obajtek

W projekcie nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym posłowie PiS zaproponowali wydłużenie z trzech do pięciu lat kadencji zarządów i rad nadzorczych Orlenu oraz spółek przesyłowych.

Taki sam parasol ma objąć władze czterech innych państwowych spółek: PERNu, Gaz-Systemu, PSE i Polfy Tarchomin. Ponadto firmy te mają być uznane za spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu.

To oznacza, że odwołanie członków rad i zawieszenie zarządu będzie mogło nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii nowej Rady do spraw Bezpieczeństwa Strategicznego.

Decyzje Rada ma podejmować większością trzech czwartych głosów w obecności co najmniej czterech piątych składu. Większość w Radzie będą mieli posłowie obecnie rządzącej partii, co może oznaczać, że obecnie zarządy i rady nadzorcze pozostaną na dłużej, nawet w przypadku przegranych przez PIS wyborów.


W poniedziałek projekt wpłynął do Sejmu i natychmiast został skierowany do pierwszego czytania na najbliższym posiedzeniu, czyli już jutro (26.10.2022).

NIEODWOŁYWALNY PREZES ORLENU – REAKCJA INWESTORÓW

Orlen był dzisiaj najbardziej aktywną spółką na GPW – chociaż jego notowania dominowała zmienność. Spółka przed południem była wyprzedawana, by później ustąpić pola kupującym. Ostatecznie dzień zakończył się na plusie: 1,95%. Patrząc jednak w nieco szerszym horyzoncie, to walory naftowego giganta tracą i to już od połowy wakacji.

Zdaniem Łukasza Wardyna, dyrektora na Europę Wschodnią CMC markets, mimo że zaproponowany przez posłów pomysł nie należy do najlepszych, to na inwestorach mało co jest w stanie zrobić już wrażenie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DANIEL OBAJTEK (PRAWIE) NIE DO RUSZENIA? NOWY PROJEKT POSŁÓW PIS

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: