Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

DALSZE CIĘCIE STÓP PROCENTOWYCH W TURCJI

Turcja kontynuuje cięcie stóp procentowych.

DALSZE CIĘCIE STÓP PROCENTOWYCH W TURCJI
foto: pixabay.com

Mimo inflacji przekraczającej w sierpniu 80%, Turcy postanowili kolejny raz obniżyć stopy procentowe, tym razem o 100 punktów bazowych, z 13% do 12%.

Analogicznie, o 100 punktów bazowych obniżone zostały pozostałe trzy stopy: pożyczkowa wynosi obecnie 13.5%, depozytowa 20.5%, a płynnościowa 16.5%.
Obniżki zaczęły się w sierpniu poprzedniego roku, gdy stopy procentowe utrzymywały się przez 6 miesięcy na poziomie 19%. Już wtedy, przy oficjalnej inflacji 20%, decyzja obniżania stóp wydawały się sprzeczne z logiką i podręcznikami ekonomii, które w czasie rosnącej inflacji zgodnie zalecają podnoszenie stóp, by zachęcić do odkładania pieniędzy i ograniczyć tempo spadku jego siły nabywczej.

CZYTAJ TEŻ: BANK SZWAJCARII PODNIÓSŁ STOPY

Polityka monetarna w Turcji nie rządzi się jednak zasadami z podręczników, ale wizją prezydenta Recepa Erdogana. Według niego rzeczywistość jest inna i to wysokie stopy napędzają inflację. Dzisiejsza decyzja tureckiego banku oczywiście zaskoczyła ekonomistów, którzy prognozowali pozostawienie jej na wcześniejszym poziomie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DALSZE CIĘCIE STÓP PROCENTOWYCH W TURCJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy nastąpi przedłużenie wakacji kredytowych i jaki to może mieć konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, wiceprezesem ZPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

%d bloggers like this: