Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

ŚWIAT

DALSZE CIĘCIE STÓP PROCENTOWYCH W TURCJI

Turcja kontynuuje cięcie stóp procentowych.

DALSZE CIĘCIE STÓP PROCENTOWYCH W TURCJI
foto: pixabay.com

Mimo inflacji przekraczającej w sierpniu 80%, Turcy postanowili kolejny raz obniżyć stopy procentowe, tym razem o 100 punktów bazowych, z 13% do 12%.

Analogicznie, o 100 punktów bazowych obniżone zostały pozostałe trzy stopy: pożyczkowa wynosi obecnie 13.5%, depozytowa 20.5%, a płynnościowa 16.5%.
Obniżki zaczęły się w sierpniu poprzedniego roku, gdy stopy procentowe utrzymywały się przez 6 miesięcy na poziomie 19%. Już wtedy, przy oficjalnej inflacji 20%, decyzja obniżania stóp wydawały się sprzeczne z logiką i podręcznikami ekonomii, które w czasie rosnącej inflacji zgodnie zalecają podnoszenie stóp, by zachęcić do odkładania pieniędzy i ograniczyć tempo spadku jego siły nabywczej.

CZYTAJ TEŻ: BANK SZWAJCARII PODNIÓSŁ STOPY

Polityka monetarna w Turcji nie rządzi się jednak zasadami z podręczników, ale wizją prezydenta Recepa Erdogana. Według niego rzeczywistość jest inna i to wysokie stopy napędzają inflację. Dzisiejsza decyzja tureckiego banku oczywiście zaskoczyła ekonomistów, którzy prognozowali pozostawienie jej na wcześniejszym poziomie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DALSZE CIĘCIE STÓP PROCENTOWYCH W TURCJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

POLSKA

"Plan Zdzisława zrealizowany" - tak Leszek Czarnecki skomentował przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: