Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Bez kategorii

CZYSTE POWIETRZE PLUS. REALNA POMOC CZY „KOSMETYCZNA POPRAWKA”?

Od piątku (15.07.2022) można składać wnioski w programie „Czyste Powietrze Plus”. Wprowadzone do programu zmiany zakładają, że jeszcze przed rozpoczęciem faktycznego remontu będzie można otrzymać z wyprzedzeniem do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji. Chociaż na tak hojne wsparcie – nie będzie mógł liczyć, niestety, każdy.

BUDOWA DOMU BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ
FOT.: Estefania Cortes/ Unsplash

Przypomnijmy, do tej pory termomodernizacja domu i wymiana źródła ciepła w programie rozliczane były już po ich zrealizowaniu. Kto będzie mógł otrzymać prefinansowanie?

Na to mogą liczyć jedynie osoby kwalifikujące się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Grupa pierwsza to osoby, których średni miesięczny dochód na osobę to mniej niż 1 564 zł lub 2 189 w przypadku osób żyjących w pojedynkę. Na najwyższy poziom dofinansowania mogą liczyć właściciele domów, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym

CZYTAJ TEŻ: PROGRAM CZYSTE POWIETRZE PLUS OD 15 LIPCA (ROZMOWA)

Te dwie grupy będą mogły również liczyć na o 10 tys. wyższą maksymalną kwotę dotacji. – Oznacza to, że przy najwyższym stopniu dofinansowania w ramach prefinansowania będzie można otrzymać wcześniej, czyli przed wykonaniem inwestycji, nawet blisko 40 tys. zł – powiedział w wywiadzie dla PAP Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski.

Na poziomie podstawowym, można liczyć na dotację na poziomie do 47 tysięcy złotych. Wnioski do programu, w formie elektronicznej, będzie można złożyć za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW, podpisując go podpisem zaufanym lub kwalifikowanym. Rozpatrzenie wniosku powinno trwać do 2 tygodni.

POLSKI ALARM SMOGOWY: „TO ZABIEG KOSMETYCZNY”

Zdaniem ekspertów z Polskiego Alarmu Smogowego, długo oczekiwana reforma Programu Czyste Powietrze wprowadza jedynie kosmetyczne zmiany w programie i nie zwiększa w wystarczający sposób wsparcia do ocieplenia domów.

Jak podkreślają, główna zmiana – zwiększenie maksymalnej dotacji o 10 tys. złotych dla gospodarstw domowych – jest przeznaczona jedynie dla rodzin o najniższych dochodach. Nie dotyczy ona zatem aż 70% beneficjentów programu. Polski Alarm Smogowy wytyka jednocześnie, że ceny w Czystym Powietrzu (tzw. koszty kwalifikowane) nie były aktualizowane od początku funkcjonowania programu tj. od 2018 r. Oznacza to, że obecnie za dotację z Czystego Powietrza ocieplimy dwukrotnie mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych niż w 2018 r.

Mam wrażenie, że Czyste Powietrze Plus to bardziej zabieg marketingowy, niż realna pomoc dla gospodarstw domowych. Problemy, które zostały zidentyfikowane przez ekspertów wiele miesięcy temu, tj. spadek realnej wartości dotacji na skutek szalejącej inflacji czy zubożenie społeczeństwa, wciąż pozostają lekceważone przez Ministerstwo Klimatu.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego

– Gdyby kilka lat temu rząd zaczął na poważnie traktować efektywność energetyczną, nie musielibyśmy teraz desperacko szukać po świecie brakujących kilku milionów ton węgla ­– mówił w BIZNES24 Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZYSTE POWIETRZE PLUS. REALNA POMOC CZY "KOSMETYCZNA POPRAWKA"?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowych zasadach programu Mój Prąd rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnikiem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak będzie wyglądała waloryzacja umów w ramach tak zwanej tarczy prawnej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mecenas Agnieszką Zaborowską z kancelarii...

POLSKA

O nowych wytycznych Komisji Europejskiej dla krajów wspólnoty, w sprawie wsparcia przedsiębiorstw rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dominiką Taranko ze Związku Przedsiębiorców i...

%d bloggers like this: