Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CZYSTE POWIETRZE I MÓJ PRĄD 4.0 W NOWYM ROKU (ROZMOWA)

O programie Czyste Powietrze rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze.

FOTOWOLATAIKA JEST ZEROEMISYJNA
FOT.: Los Muertos Crew / PEXELS

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: O programie Czyste Powietrze będziemy teraz mówić, bowiem od 15 grudnia można składać wnioski do przedłużonej czwartej edycji programu Czyste Powietrze, edycji programu, w której dokonano jednak pewnych istotnych zmian. I o tych zmianach będę rozmawiał z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze. Dzień dobry, Panie ministrze.

PAWEŁ MIROWSKI, NFOŚiGW: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jakiego rodzaju zmiany są najważniejsze oprócz tego, że przedłużono termin, jak rozumiem, do końca marca?

PM: Nie. Termin przedłużono w programie Mój Prąd 4.0 panie redaktorze.

MD: Najmocniej przepraszam.

CZYSTE POWIETRZE I MÓJ PRĄD 4.0 W NOWYM ROKU (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PM: Przepraszam za to, że sprostowałem, ale żebyśmy mieli jasność to program Czyste Powietrze na nowych zasadach ruszy tak naprawdę 3 stycznia i od tego dnia będzie można składać wnioski na nowych zasadach, na zasadach, które zmieniły się diametralnie patrząc na poziomy dofinansowania, bo to jest najistotniejsze, tak mi się wydaje dla potencjalnych beneficjentów. Więcej środków finansowych będzie można otrzymać w programie.

Przypomnę teraz to jest maksymalnie 79 tysięcy złotych, jeżeli spojrzymy na ścieżkę prefinansowania, a ta możliwość dofinansowania wzrasta prawie dwukrotnie, bo ta najwyższa dotacja, którą będzie można uzyskać, to 136 200 złotych dla osób z trzeciej części programu, czyli dla tych najniżej uposażonych.

Ale od początku: Zmieniamy przede wszystkim progi dochodowe, czyli przede wszystkim próg z pierwszej części programu, który umożliwia skorzystanie w ogóle z dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Podwyższamy go ze 100 tysięcy do 135 tysięcy złotych. Ten poziom 135 tysięcy złotych daje nam możliwość wsparcia 90 procent gospodarstw domowych w Polsce, wymianę źródeł ciepła i docieplenie domu. Jeżeli mamy ten próg nieprzekraczający 135 000 złotych, to maksymalna dotacja, którą możemy dostać na wymianę kopciucha i docieplenie domu, to jest 67 200 zł. W drugiej części programu, jeżeli mamy dochody na osobę w gospodarstwie domowym 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym, a w gospodarstwie jednoosobowym 2651 zł, to to maksymalne dofinansowanie może wynosić 100 200 złotych.

I w trzeciej części programu dla osób najniżej uposażonych to dofinansowanie w wysokości 136 tysięcy 200 złotych możemy otrzymać, kiedy mamy dochody na osobę w gospodarstwie wieloosobowym 1090 zł i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalne kwoty dotacji tak, jak słyszycie Państwo, zostały bardzo podniesione i próbujemy troszkę zmienić podejście Polaków do prac, które należy wykonać. Czyli w pierwszym rzędzie zachęcamy do tego, aby wykonać termomodernizację budynku i wymienić źródło ciepła, oczywiście też ze środków, które możemy uzyskać w programie.

Co ważne – ta głęboka termomodernizacja powinna przebiegać wraz z wykonanym audytem energetycznym. To jest dokument, który pokaże nam jakie prace należy zrealizować w naszym budynku, aby osiągnąć największe efekty w oszczędności energii. A to przecież jest niezwykle istotne, jeżeli patrzymy na wysokie ceny nośników energii, które mamy teraz, czyli jak najmniej energii zużyć, aby ogrzać nasz budynek. I jeżeli wymienimy źródło ciepła i docieplimy dom w postaci głębokiej termomodernizacji, to możemy oszczędzić nawet 70% energii obecnie wykorzystywanej do ogrzewania naszego budynku. To jest główny przekaz, który będziemy promowali reklamując program Czyste powietrze. Ale ważna jest też informacja taka, że jeżeli kiedyś złożyliśmy wniosek do czystego powietrza i otrzymaliśmy dotację na wymianę kopciucha, możemy ponownie złożyć wniosek w Czystym Powietrzu i dostać teraz dotację na docieplenie własnego domu.

MD: O właśnie, Pan mnie poprawił. Słusznie to mówiłem o programie Mój Prąd. Proszę mi wybaczyć, ale jest tyle tych programów razem…

PM: W pełni się zgadzam panie redaktorze, jak najbardziej: jest bogata oferta.

MD: Do tego nawiązując: a można je łączyć? Mój Prąd łączyć? No bo jeżeli ktoś np. termomodernizuje dach, przez który jest bardzo duża ucieczka ciepła i od razu mógłby go wzmocnić, aby na nim położyć, dajmy na to fotowoltaikę, to można też połączyć?

PM: Słusznie pan nawiązał tak naprawdę do fotowoltaiki, bo przecież program Czyste Powietrze połączony jest z programem Mój Prąd, bo przy okazji jednego wniosku możemy również otrzymać dotację na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. I tutaj też mamy zmiany w programie, bo podwyższamy dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. I tak w pierwszej części możemy do 6 zł dostać na PV, w drugiej części programu do 9 i te osoby najniżej uposażone nawet 15 tysięcy złotych mogą dostać na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Czyli widzimy, że to są o wiele korzystniejsze dotacje niż w programie Mój Prąd, porównując ze sobą te dwa te dwa programy. Tak więc zachęcam do tego żeby wniosek rzeczywiście był kompleksowy. Docieplić dom, wymienić źródło i zasilić sobie to źródło.

MD: Dokładnie. Przy okazji jednego remontu. Ale podejrzewam, że wiele osób może mieć problemy np. z wypełnieniem wniosku  czy nawet ze zrozumieniem też wiedzy, którą pewnie można znaleźć w internecie, ale na pewno też wiele prywatnych firm się oferuje, aby pomóc w tym zakresie. Ale czy mogą się nasi widzowie zgłaszać? Czy się powinni zgłaszać tak, aby otrzymać bezpłatną pomoc jeżeli chodzi o takie zorientowanie się w tych programach?

PM: Bardzo słuszne podkreślenie: bezpłatną pomoc. Bo rzeczywiście taka jest oferowana. Po pierwsze infolinia Czystego Powietrza – dedykowany numer, gdzie można dzwonić, uzyskać tam informacje. Można oczywiście zgłosić się do wojewódzkiego funduszu, ale co ważne dla potencjalnych beneficjentów to punkty konsultacyjne-informacyjne, które utworzone są w ponad 80% gmin, które mają podpisane porozumienia z wojewódzkimi funduszami. Takie punkty są finansowane z Narodowego Funduszu i w tych 2 113 gminach w Polsce można uzyskać informacje o programie. Można złożyć wniosek – naprawdę łatwy dostęp do informacji o programie i możliwości aplikowania o bezzwrotne dotacje.

MD: Mówił Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Bardzo dziękuję za rozmowę.

PM: Dziękuję bardzo.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZYSTE POWIETRZE I MÓJ PRĄD 4.0 W NOWYM ROKU (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Tona węgla w Holandii kosztuje znacznie mniej niż w Polsce.

INNE

"Pieniądze zostaw na Ziemi" - mówi dawny najbogatszy Ziemianin do obecnie najbogatszego Ziemianina. Założyciel Microsoftu Bill Gates skrytykował plany podboju Marsa snute przez Elona...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

%d bloggers like this: